Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” təşkilatının rəhbərliyi ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” təşkilatının rəhbərliyi ilə görüş keçirilib Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” təşkilatının rəhbərliyi ilə görüş keçirilib
Səhiyyə Nazirliyində “Malyariyaya son” (“Malaria No More”) təşkilatının idarəedici direktoru Kelli Uillis və baş direktoru Martin Edlundla görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ötən ilin mart ayında Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı tərəfindən Azərbaycanı “malyariyadan azad” ölkə kimi sertifikatlaşdırılmasını xatırladıb. Onun sözlərinə görə, malyariya ilə mübarizədə uğur, həm də beynəlxalq tərəfdaşların uzun illər hərtərəfli dəstəyi sayəsində mümkün olub.
Nazir, həmçinin cari ilin noyabrında BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda dövlət başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini vurğulayan Teymur Musayev, cari ildə milli və qlobal səviyyədə həyata keçirilən bir sıra tədbirlərin iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinə həsr olunduğunu bildirib. Nazir Bakıda keçirilən “Sağlam Gələcəklərin Proqnozlaşdırılması” Qlobal sammitinin iqlim dəyişikliyi və onun insan sağlamlığına təsirlərini müzakirə etmək üçün uğurlu bir platforma olduğunu qeyd edib. Eyni zamanda, sammitin iqlim sektorları üzrə mütəxəssislərin əməkdaşlığı üçün bir fürsət olduğu diqqətə çatdırılıb.
Öz növbəsində Kelli Uillis və Martin Edlund Azərbaycanın ölkədə malyariya xəstəliyinin aradan qaldırılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndiriblər. “Malyariyaya son” təşkilatının rəhbərliyi, həmçinin ölkəmizi COP 29 kimi mötəbər tədbirin ev sahibliyinə seçilməsi münasibətilə təbrik ediblər. Onların sözlərinə görə, Azərbaycanın COP29-un ev sahibi olaraq səhiyyəni iqlim siyasətinin vacib hissəsi kimi irəli çəkmək və investisiya gündəliyini təşviq etmək imkanı var. Həmçinin, Bakıda keçirilən “Sağlam Gələcəklərin Proqnozlaşdırılması” Qlobal sammitinin əhəmiyyəti qeyd olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_d98651712062e0232310ba8bc_o.jpg
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с управляющим директором организации Malaria No More Келли Уиллис и генеральным директором организации Мартином Эдлундом.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев напомнил, что в марте 2023 года Всемирная организация здравоохранения сертифицировала Азербайджан как страну, «свободную от малярии». По его словам, успех в борьбе с малярией стал возможен также благодаря многолетней всесторонней поддержке международных партнеров.
В своем выступлении министр подчеркнул, что в ноябре текущего года в нашей стране будет проведена 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата – COP29. Отметив, что соответствующим Распоряжением главы государства в Азербайджане 2024-й год объявлен «Годом солидарности во имя зеленого мира», Теймур Мусаев сообщил, что ряд мероприятий, организованных в текущем году на национальном и глобальном уровне, посвящены негативным последствиям изменения климата. Министр отметил, что проводимый в Баку Глобальный саммит «Прогнозирование здорового будущего» является успешной площадкой для обсуждения изменения климата и его воздействие на здоровье человека. Помимо этого, саммит является хорошей возможностью для сотрудничества экспертов в секторах здравоохранения и климата.
В свою очередь Келли Уиллис и Мартин Эдлунд высоко оценили меры, предпринятые Азербайджаном по элиминации малярии в стране. Представители Malaria No More также поздравили нашу страну с избранием места проведения COP29. Было подчеркнуто, что Азербайджан как страна, принимающая СOP29, имеет возможность продвигать здравоохранение в качестве важной части климатической политики и поощрять инвестиционную повестку дня. Была также отмечена важность проводимого в Баку Глобального форума «Прогнозирование здорового будущего».