https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_124479514ffa70765424d97f8_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzinin Nanoaraşdırmalar elmi-tədqiqat laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi Lalə Qəhrəmanlı, böyük elmi işçisi Sevinc Nuriyeva və elmi işçisi Aynurə Kərimova Litvanın Vilnüs şəhərində keçirilən İnnovativ və Qabaqcıl Epitaksiya üzrə Avropa Seminarında (European Workshop on Innovative and Advanced Epitaxy) iştirak ediblər.
Seminar müxtəlif materialların alınma texnologiyaları və tətbiqi sahəsində ən son yeniliklərə həsr olunub.
Seminarda ETL-nin aparıcı elmi işçisi Lalə Qəhrəmanlı “Qamma şüalanma və termik işləmənin GO/PVS kompozit materiallarının fiziki xassələrinə təsiri”, böyük elmi işçisi Sevinc Nuriyeva “PP-ZnO əsaslı nanokompozitlərin optik və elektrik xassələrinin formalaşmasında struktur dəyişikliklərinin rolu”, elmi işçisi Aynurə Kərimova isə “Xitozan və çarpaz tikilmiş xitozanla örtülmüş və 5, 7-DHF yüklənmiş dəmir oksid nanohissəciklərinin quruluş analizi” mövzularında elmi məruzə ilə çıxış ediblər.
Seminar tədqiqatçılar, mühəndislər və sənaye mütəxəssisləri üçün ən son nailiyyətləri müzakirə etmək, ideyaları bölüşmək və yeni əməkdaşlıqlar üçün bir platforma rolunu oynayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_124479514ffa70765424d97f8_o.jpg
Ведущий научный сотрудник лаборатории наноисследований Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям Бакинского государственного университета (БГУ) Лала Гахраманлы, старший научный сотрудник Севиндж Нуриева и научный сотрудник Айнура Керимова приняли участие в Европейском семинаре по инновационной и передовой эпитаксии (European Workshop on Innovative and Advanced Epitaxy), который проходил в столице Литвы Вильнюсе.
Мероприятие было посвящено последним инновациям в области технологий получения и применения различных материалов.
На семинаре Лала Гахраманлы выступила с докладом на тему «Влияние гамма-излучения и термической обработки на физические свойства композиционных материалов GO/PVS», Севиндж Нуриева на тему «Роль структурных изменений в формировании оптических и электрических свойств нанокомпозитов на основе PP-ZnO», Айнура Керимова на тему «Структурный анализ наночастиц оксида железа, покрытых хитозаном и вышитый крестиком хитозаном и нагруженных 5,7- DHF».