https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ec8d1851364ad9615ec33ecba_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin Zoologiya və fiziologiya kafedrasının dosenti Çingiz Məmmədov, Biofizika və biokimya kafedrasının müdiri Rövşən Xəlilov və həmin kafedranın doktorantı Aysel Hacıyevanın həmmüəllifi olduqları “Adi çəkinin qaraciyərində dəmir oksidi nanohissəciklərinin yığılmasının ultrastruktur tədqiqatı (Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758))” adlı məqalə “Web of Science” elmmetrik bazasına daxil olan (IF: 4,5) “Aquatic Toxicology” jurnalında dərc olunub.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166445X24001310
Son illərdə nanohissəciklərin geniş tətbiqi, intensiv istehsalı onların ətraf mühitə, o cümlədən su ekosisteminə ötürülməsinə səbəb olub. Balıqlarda nanohissəciklərin toplanması, sahibində müxtəlif patoloji dəyişikliklərə səbəb olması müəyyən narahatlıqlar yaradır. Tədqiqatda adi çəkinin qaraciyərində Fe3O4 nanohissəciklərinin toplanması və bioakkumulyasiyası araşdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ec8d1851364ad9615ec33ecba_o.jpg
Статья «Ультраструктурное исследование накопления наночастиц оксида железа в печени карпа (Cyprinus carpio (Linnaeus, 1758))» в соавторстве с доцентом кафедры зоологии и физиологии Бакинского государственного университета (БГУ) Чингизом Мамедовым, заведующим кафедрой биофизики и биохимии Ровшаном Халиловым и докторантом той же кафедры Айсель Гаджиевой опубликована в журнале «Aquatic Toxicology».
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166445X24001310
Журнал «Aquatic Toxicology» (ИФ: 4,5) входит в базу научных данных Web of Science.
В последние годы широкое использование и интенсивное производство наночастиц привело к их попаданию в окружающую среду, в том числе в водную экосистему. Накопление наночастиц в организме рыб, вызывающее различные патологические изменения в них, вызывает определенные опасения. В ходе исследования изучалось накопление и биоаккумуляция наночастиц Fe3O4 в печени карпа.