https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_bbfbea2f2594e2c3815024718_o.jpg
İyunun 13-də ölkəmizdə ilk dəfə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Monteneqro xalqının ənənəvi mədəniyyətini təcəssüm etdirən “Müxtəlifliyin gözəlliyi” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin direktoru Əminə Məlikova bildirib ki, sərgidə Monteneqronun zəngin milli-mədəni irsə malik olduğunu göstərən XIX–XX əsrlərə aid 170-dən çox eksponat yer alır. O, Monteneqro Milli Muzeyinin kolleksiyasından olan geyimlərin Qədim Balkan, Roma, Bizans, yunan, slavyan, hətta türk və islam irsinin özəlliklərini əks etdirdiyini diqqətə çatdırıb. Tamaşaçıların burada şəhərli və kəndli, zadəgan və sadə insanların, həmçinin gündəlik və bayram geyimləri ilə əyani tanış olacaqlarını vurğulayıb. Qeyd edib ki, mədəni, etnik və dini müxtəliflik, bu müxtəlifliyin qorunub saxlanılması və inkişaf etdirilməsi Monteneqro ənənəvi mədəniyyətini unudulmaz edir.
Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, millət vəkili, akademik Rəfael Hüseynov iki ölkə arasında siyasi və mədəni əlaqələrin, həmçinin dostluq münasibətlərinin daim inkişaf etdiyini deyib. “Müxtəlifliyin gözəlliyi” sərgisinin qarşılıqlı əməkdaşlığın, mədəniyyət bağlarının möhkəmlənməsinə töhfə olduğunu bildirib.
Monteneqro Milli Muzeyinin direktoru Yakşa Çalasan Monteneqro mədəni irsinin bir hisəsini Azərbaycan xalqına nümayiş etdirməkdən böyük məmnunluq duyduqlarını söyləyib.
Monteneqro Tarix Muzeyinin direktoru Filip Kuzman isə çıxışında diqqətə çatdırıb ki, ölkəsinin ərazisi çox kiçik olsa da, zəngin və bənzərsiz mədəni irsə, unikal milli geyimlərə sahibdir. O, mədəniyyət və ənənənin bütün xalqları, ölkələri birləşdirən, fərqli dünyanı daha yaxşı anlamağa imkan verən vasitə olduğunu deyib. Mədəniyyətlərarası əməkdaşlığı inkişaf etdirməyin, ümumi mədəni və tarixi irsin, dəyərlərin təbliğinin vacibliyini vurğulayıb.
Sonra qonaqlar sərgiyə tamaşa ediblər.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin, Monteneqro Mədəniyyət və Media Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Monteneqro Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan sərgi avqustun 31-dək davam edəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_bbfbea2f2594e2c3815024718_o.jpg
13 июня в 18:30 в Азербайджанском национальном музее ковра впервые в нашей стране открылась выставка Национального музея Черногории «Красота разнообразия», отражающая традиционную культуру народа Черногории.
Директор АНМК Амина Меликова выступила на мероприятии со вступительной речью. Она отметила, что на выставке представлено более 170 экспонатов XIX-XX вв., отражающих богатое национально-культурное наследие Черногории. Она обратила внимание на то, что образцы одежды из коллекции Национального музея Черногории, отражают особенности древнего балканского, римского, византийского, греческого и славянского и даже тюркского и исламского наследия. Директор подчеркнула, что посетители выставки получат уникальную возможность воочию увидеть одежду разных слоев населения: городского и сельского, знати и простых людей, а также повседневную и праздничную одежду. «Сохранение и развитие культурного, этнического и религиозного разнообразия и делает традиционную культуру Черногории незабываемой», – сказала директор.
Директор Национального музея азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви, депутат, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о последовательном развитии политических и культурных связей между нашими странами и значимости вклада данной выставки в укрепление взаимного сотрудничества и культурных уз.
Директор Национального музея Черногории Якша Чаласан выразил благодарность за организацию выставки, отражающей наследие черногорского народа.
Директор Музея истории Черногории Филипп Кузман отметил важность межкультурного сотрудничества и пропаганды культурного и исторического наследия и ценностей, заметив, что небольшая по площади Черногория обладает богатым и неповторимым культурным наследием и уникальными национальными костюмами. «Культура и традиции являются средством, соединяющим народы и страны», – сказал он.
После открытия, гости ознакомились с выставкой.
Выставка, организованная Азербайджанским национальным музеем ковра и Национальным музеем Черногории при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Министерства культуры и медиа Республики Черногория продлится до 31 августа.