https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ea57a1e06edc0a786e2886475_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününün 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Əvvəlcə BDU-da Ulu Öndərin büstü önünə gül dəstələri qoyulub, xatirəsi hörmət və ehtiramla yad edilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində Dövlət himni səsləndirilib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbirdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan xalqının, dövlətinin taleyini kökündən dəyişən bir tarix olduğunu bildirib. Həyatının məqsədi, başlıca amalı yalnız doğma xalqının xoşbəxtliyi olan Ulu Öndər Heydər Əliyev hələ XX əsrin 70-ci illərindən – Azərbaycana rəhbərlik etdiyi ilk günlərdən dövlətimizin suverenliyinə, xalqımızın milli qurtuluşuna gedən yolun təməlini qoyur, şüurlarda, beyinlərdə həmin günlərin toxumlarını cücərdirdi: “XX əsrin sonlarında yenidən müstəqillik qazanan dövlətimiz qısa müddətdən sonra onun itirilməsi təhlükəsi ilə üzləşdi. 1993-cü ilin iyununda ölkədə hakimiyyət böhranı, xaos və anarxiya dövlət müstəqilliyimizi itirmək təhlükəsi yaratdı. Bu ağır vəziyyətdən Azərbaycanı yalnız Ulu Öndər Heydər Əliyev xilas edə bilərdi. 1993-cü ilin mürəkkəb, ziddiyyətli və ağır iyun günlərində xalqın çağırışına səs verən Ümummilli Lider Heydər Əliyev yenidən Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıtdı. Bununla da ölkəmizin həyatında yeni mərhələnin əsası qoyuldu. Xalqın çağırışı ilə Bakıya dönən Ulu Öndər yekdilliklə Azərbaycan Respublikası Ali Sovetinin sədri seçildi. Bir xalq olaraq hədəflərimizi, gedəcəyimiz yolu inamla bəyan etdi”.
Bu tarixi hadisə ilə dövlətimizin parçalanma təhlükəsinin aradan qaldırıldığını bildirən rektor məhz dahi Liderin yorulmaz fəaliyyəti nəticəsində siyasi-iqtisadi sabitliyin yarandığını, ölkəyə böyük həcmdə sərmayələr cəlb edildiyini, əhalinin rifah halının yüksəldiyini vurğulayıb: “Ulu Öndərimizin 1993-2003-cü illəri əhatə edən hakimiyyəti dövründə Azərbaycan postsovet ölkələri ilə müqayisədə keçid dövrünün çətinliklərini daha uğurla arxada qoydu, sürətli dirçəliş mərhələsinə daxil oldu. Xalqımızı bəlalardan, dövlətçiliyimizi məhv olmaq təhlükəsindən xilas edən Ulu Öndər qısa müddət ərzində bugünkü qüdrətli Azərbaycanın prioritetlərini müəyyənləşdirdi, dövlətçiliyimizin hərtərfli inkişaf konsepsiyasını hazırladı. Dahi şəxsiyyətin Azərbaycan xalqına ən böyük töhfəsi isə həmin prioritetləri, inkişaf konsepsiyasını özündən sonra həyata keçirəcək siyasi varisini yetişdirməsi oldu. 2003-cü ildən ölkəmizə müdrikliklə rəhbərlik edən Prezident İlham Əliyev Ulu Öndər Heydər Əliyevin milli qurtuluş konsepsiyasını inamla həyata keçirdi. Ulu Öndər Heydər Əliyevin bütün arzuları, ən əsası, özündə tarixi torpaqlarımızın azadlığını ehtiva edən müqəddəs ata vəsiyyəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən əzmlə, fədakarlıqla yerinə yetirildi. Ali Baş Komandanımız, yenilməz sərkərdəmiz İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan son 200 illik tariximizin ən böyük qələbəsini qazandı. 44 günlük Vətən müharibəsi və ötən ilin sentyabrında heç bir gün çəkməyən antiterror əməliyyatları ilə 30 illik erməni işğalı başa çatdı, suverenliyimiz, ərazi bütövlüyümüz bərpa olundu. Əminliklə söyləyirik ki, bundan sonra Azərbaycanı Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə böyük tərəqqi, davamlı inkişaf və daha xoşbəxt günlər gözləyir!”.
Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri üzrə komitəsinin sədri, professor Hicran Hüseynova, millət vəkilləri - Yeni Azərbaycan Partiyasının Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Sevinc Fətəliyeva, BDU-nun Tarix fakültəsinin müəllimi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Naqif Həmzəyev çıxışlarında Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətini vurğulayıb, ölkənin iqtisadi, siyasi, hərbi inkişafının məhz bu möhtəşəm tarixdən başladığını qeyd ediblər. Bildirilib ki, qüdrətli Azərbaycanın memarı, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin mənalı ömür yolu Vətənə xidmətin parlaq nümunəsidir.
Tədbir BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin müəllimi Mahir Qəribovun ssenari müəllifliyi ilə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının hazırladığı “Tarixin izi ilə” sənədli filminin nümayiş olunması ilə başa çatıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_ea57a1e06edc0a786e2886475_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 31-й годовщине 15 июня – Дню национального спасения.
Вначале возложены букеты цветов к бюсту Гейдара Алиева в БГУ,
с уважением почтена память великого лидера.
В официальной части мероприятия прозвучал гимн Азербайджана, минутой молчания почтена память общенационального лидера и воинов, павших за территориальную целостность страны.
Выступая на мероприятии, ректор БГУ Эльчин Бабаев заявил, что День национального спасения – это дата, коренным образом изменившая судьбу азербайджанского народа и государства. «Наше государство, восстановившее свою независимость в конце ХХ века, через короткий промежуток времени столкнулось с угрозой своей утраты. В июне 1993 года кризис власти, хаос и анархия в стране угрожали потерей нашей государственной независимости. Только великий лидер Гейдар Алиев мог вывести Азербайджан из этой сложной ситуации. В сложные, противоречивые и трудные июньские дни 1993 года к политической власти в Азербайджане вернулся общенациональный лидер Гейдар Алиев, откликнувшийся на призыв народа. Он был избран председателем Верховного Совета Азербайджанской Республики», - подчеркнул Эльчин Бабаев.
Констатировав, что этим историческим событием была устранена опасность распада нашего государства, ректор подчеркнул, что в результате деятельности гениального вождя создана политическая и экономическая стабильность, в страну привлечен большой объем инвестиций, повышено благосостояние народа. Великий лидер за короткий период времени определил приоритеты сегодняшнего Азербайджана и подготовил концепцию развития нашей государственности.
По мнению ректора, самым большим вкладом гения перед азербайджанским народом стала подготовка политического преемника, который продолжит реализацию этих приоритетов и концепции развития. Президент Ильхам Алиев, возглавляющий страну с 2003 года, уверенно реализовал концепцию национального спасения великого лидера Гейдара Алиева. Все пожелания великого лидера Гейдара Алиева, а главное, святое завещание отца, включавшее освобождение наших исторических земель, были решительно и самоотверженно исполнены Президентом Ильхамом Алиевым. Под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджан одержал самую крупную победу в нашей истории за последние 200 лет. 30-летней армянской оккупации был положен конец 44-дневной Отечественной войной и антитеррористической операцией, суверенитет и территориальная целостность страны были восстановлены. Мы с уверенностью говорим, что под руководством Президента Ильхама Алиева нас ждет большой прогресс, устойчивое развитие и более счастливые дни!», - подытожил Эльчин Бабаев.
На мероприятии также выступили председатель комитета по делам семьи, женщин и детей Милли Меджлиса Хиджран Гусейнова, депутат Севиндж Фаталиева, депутат, преподаватель исторического факультета Нагиф Хамзаев.
Затем показан документальный фильм «По следам истории», подготовленный Азербайджанским государственным телевидением по сценарию преподавателя факультета журналистики Махира Гарибова.