“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) “Aireon Safety Dashboard” və “Aireon Locate” platformalarının öz əməliyyatlarında tətbiq edilməsi haqqında “Aireon” şirkəti ilə mühüm müqavilə imzalayıb.
“Safety Dashboard” uçuş təhlükəsizliyi göstəricilərini təhlil etmək imkanı yaradacaq və bunun sayəsində aviasiya proseslərinin idarə edilməsinin daha da optimallaşdırılması mümkün olacaqdır. Kosmik avtomatlaşdırılmış radioyayım müşahidəsindən (ADS-B) istifadə edən “Aireon Locate”, öz növbəsində, bütün dünya üzrə axtarış və xilasetmə əməliyyatlarının aparılması üçün istifadə olunacaq. Qeyd olunan platforma qəza vəziyyətində olan təyyarələrlə bağlı fövqəladə hallara çevik reaksiya verilməsini tələb edən şəraitlər üçün xüsusi nəzərdə tutulub.
Bundan əlavə, AZAL, “Aireon” və “Metron Aviation” arasında aviasiya analitikasına dair rəqəmsal platformaların birgə işlənib hazırlanmasına yönəlmiş Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Sənəd AZAL-ın prezidentinin müşaviri və AZANS-ın direktoru Fərxan Quliyev, “Aireon” şirkətinin baş direktoru Don Toma və “Metron Aviation” şirkətinin prezidenti Kris Cordan tərəfindən imzalanıb.
“Aireon” peyk məlumatlarına əsaslanan aviasiya platformalarının birgə inkişafı hava hərəkətinin proqnozlaşdırılması və idarə edilməsində köklü dəyişikliklər vəd edir. Bu yeniliklər hava gəmilərinin mövqelərinin davamlı izlənilməsini və hava hərəkətinin proqnozlaşdırılmasını təmin etməklə Azərbaycanda hava daşımalarının təhlükəsizliyini və səmərəliliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqdır.
Sənədlərin imzalanması iyunun 11-dən 13-nə kimi Bakıda keçirilən Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti 2024 və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası çərçivəsində baş tutub.
AZAL, “Aireon” və “Metron Aviation” arasında əməkdaşlıq risklərin minimuma endirilməsinə və əməliyyatların optimallaşdırılmasına yönəlmiş qabaqcıl məhsul və texnologiyaların yaradılması, Azərbaycanın aviasiya sahəsində ən son texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı təşəbbüsünün dəstəklənməsi üçün yeni imkanlar təqdim edir.
“Aireon”
“NAV CANADA”, “AirNav Ireland”, ENAV, NATS və “Naviair”, eləcə də “Iridium Communications” kimi dünyanın aparıcı aeronaviqasiya xidmətləri təchizatçıları ilə əməkdaşlıq etməklə, “Aireon” aviasiya sahəsində bütün maraqlı tərəflərin istifadə edə biləcəyi, real vaxt rejimində hava hərəkətinə qlobal kosmik nəzarət sistemini təqdim edir.
“Metron Aviation”
“Metron Aviation” hava hərəkətinin idarə edilməsi sistemləri sahəsində dünya lideri hesab edilir. Yer kürəsinin beş qitəsində tərəfdaşları və müştəriləri olan şirkət aviasiya sahəsində ən mürəkkəb məsələləri həll edir.

“Azeraeronavigation” Air Traffic Department (AZANS) of Azerbaijan Airlines (AZAL) has signed an important agreement with Aireon to integrate Aireon Safety Dashboard and Aireon Locate platforms into its operations.
The Safety Dashboard enables the analysis of flight safety indicators, facilitating enhanced optimization of aviation process management. Meanwhile, Aireon Locate, leveraging Automatic Dependent Surveillance-Broadcast (ADS-B), is tailored for global search and rescue operations. This platform is specifically crafted to swiftly respond to aircraft distress situations, ensuring rapid assistance when needed.
Furthermore, a Memorandum of Understanding was signed between AZAL, Aireon and Metron Aviation, with the objective of collaboratively developing digital aviation analytics platforms. The signing ceremony included Farhan Guliyev, Advisor to the President of AZAL and Director of AZANS, Don Thoma, CEO of Aireon, and Chris Jordan, President at Metron Aviation.
The joint development of Aireon satellite-based aviation platforms heralds a new era in air traffic forecasting and control. These advancements are poised to enhance the safety and efficiency of air travel in Azerbaijan through continuous aircraft tracking and air traffic forecasting.
These pivotal agreements were signed as part of the CANSO 2024 Global ATM Summit and 28th Annual General Meeting, held in Baku from June 11 to 13.
The cooperation between AZAL, Aireon and Metron Aviation paves the way for the development of cutting-edge products and technologies geared towards risk mitigation, operational optimization, and bolstering Azerbaijan's dedication to integrating advanced aviation technologies.
Aireon
In collaboration with prominent air navigation service providers worldwide, including NAV CANADA, AirNav Ireland, ENAV, NATS and Naviair, as well as Iridium Communications, AIREON offers a real-time global space-based air traffic surveillance system accessible to all aviation stakeholders.
Metron Aviation
Metron Aviation stands as a global frontrunner in air traffic management systems. With partners and clients spanning five continents, the company tackles the most complex challenges in the aviation sector.