“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin (AZAL) “Azəraeronaviqasiya” Hava Hərəkəti İdarəsi (AZANS) “Aireon Safety Dashboard” və “Aireon Locate” platformalarının öz əməliyyatlarında tətbiq edilməsi haqqında “Aireon” şirkəti ilə mühüm müqavilə imzalayıb.
“Safety Dashboard” uçuş təhlükəsizliyi göstəricilərini təhlil etmək imkanı yaradacaq və bunun sayəsində aviasiya proseslərinin idarə edilməsinin daha da optimallaşdırılması mümkün olacaqdır. Kosmik avtomatlaşdırılmış radioyayım müşahidəsindən (ADS-B) istifadə edən “Aireon Locate”, öz növbəsində, bütün dünya üzrə axtarış və xilasetmə əməliyyatlarının aparılması üçün istifadə olunacaq. Qeyd olunan platforma qəza vəziyyətində olan təyyarələrlə bağlı fövqəladə hallara çevik reaksiya verilməsini tələb edən şəraitlər üçün xüsusi nəzərdə tutulub.
Bundan əlavə, AZAL, “Aireon” və “Metron Aviation” arasında aviasiya analitikasına dair rəqəmsal platformaların birgə işlənib hazırlanmasına yönəlmiş Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Sənəd AZAL-ın prezidentinin müşaviri və AZANS-ın direktoru Fərxan Quliyev, “Aireon” şirkətinin baş direktoru Don Toma və “Metron Aviation” şirkətinin prezidenti Kris Cordan tərəfindən imzalanıb.
“Aireon” peyk məlumatlarına əsaslanan aviasiya platformalarının birgə inkişafı hava hərəkətinin proqnozlaşdırılması və idarə edilməsində köklü dəyişikliklər vəd edir. Bu yeniliklər hava gəmilərinin mövqelərinin davamlı izlənilməsini və hava hərəkətinin proqnozlaşdırılmasını təmin etməklə Azərbaycanda hava daşımalarının təhlükəsizliyini və səmərəliliyini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaqdır.
Sənədlərin imzalanması iyunun 11-dən 13-nə kimi Bakıda keçirilən Ümumdünya Aeronaviqasiya Sammiti 2024 və CANSO-nun 28-ci İllik Ümumi İclası çərçivəsində baş tutub.
AZAL, “Aireon” və “Metron Aviation” arasında əməkdaşlıq risklərin minimuma endirilməsinə və əməliyyatların optimallaşdırılmasına yönəlmiş qabaqcıl məhsul və texnologiyaların yaradılması, Azərbaycanın aviasiya sahəsində ən son texnologiyaların tətbiqi ilə bağlı təşəbbüsünün dəstəklənməsi üçün yeni imkanlar təqdim edir.
“Aireon”
“NAV CANADA”, “AirNav Ireland”, ENAV, NATS və “Naviair”, eləcə də “Iridium Communications” kimi dünyanın aparıcı aeronaviqasiya xidmətləri təchizatçıları ilə əməkdaşlıq etməklə, “Aireon” aviasiya sahəsində bütün maraqlı tərəflərin istifadə edə biləcəyi, real vaxt rejimində hava hərəkətinə qlobal kosmik nəzarət sistemini təqdim edir.
“Metron Aviation”
“Metron Aviation” hava hərəkətinin idarə edilməsi sistemləri sahəsində dünya lideri hesab edilir. Yer kürəsinin beş qitəsində tərəfdaşları və müştəriləri olan şirkət aviasiya sahəsində ən mürəkkəb məsələləri həll edir.

УВД «Азераэронавигация» (AZANS) ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) заключило важное соглашение с компанией Aireon о внедрении платформ Aireon Safety Dashboard и Aireon Locate в свои операции.
Safety Dashboard предоставит возможность анализа показателей безопасности полетов, что позволит еще более оптимизировать управление авиационными процессами. В свою очередь, Aireon Locate, использующая автоматическое зависимое радиовещательное наблюдение космического базирования (ADS-B), будет применяться для поисково-спасательных операций по всему миру. Эта платформа специально создана для условий, требующих быстрого реагирования на чрезвычайные ситуации с терпящими бедствие самолетами.
Кроме того, был подписан Меморандум о сотрудничестве между AZAL, Aireon и Metron Aviation, направленный на совместную разработку цифровых платформ авиационной аналитики. Документ подписали советник президента AZAL и директор Управления воздушным движением «Азераэронавигация» Фархан Гулиев, генеральный директор Aireon Дон Тома и президент Metron Aviation Крис Джордан.
Совместное развитие авиационных платформ на основе спутниковых данных Aireon обещает кардинально изменить прогнозирование и управление воздушным движением. Эти нововведения позволят значительно улучшить безопасность и эффективность авиаперевозок в Азербайджане, обеспечивая непрерывное отслеживание положения воздушных судов и прогнозирование воздушного движения.
Подписание ключевых соглашений состоялось в рамках Всемирного cаммита по аэронавигации 2024 и 28-го Ежегодного генерального собрания CANSO, который проходит в Баку с 11 по 13 июня.
Сотрудничество между AZAL, Aireon и Metron Aviation открывает новые возможности для создания передовых продуктов и технологий, направленных на минимизацию рисков, оптимизацию операций и поддержку стремления Азербайджана к внедрению новейших технологий в авиации.
Aireon
В сотрудничестве с ведущими поставщиками аэронавигационного обслуживания со всего мира, такими как NAV CANADA, AirNav Ireland, ENAV, NATS и Naviair, а также с Iridium Communications, AIREON предоставляет глобальную космическую систему наблюдения за воздушным движением в режиме реального времени, доступную для всех заинтересованных сторон в области авиации.
Metron Aviation
Metron Aviation является мировым лидером в области систем управления воздушным движением. С партнерами и клиентами на пяти континентах компания решает самые сложные задачи в авиационной отрасли.