https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_8a0523fa77628abe3b29b9fe9_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyində Albaniya Respublikasının səhiyyə naziri Albana Koçinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. Nazir dövlət başçılarının mütəmadi görüşlərinin və əldə olunan razılaşmaların Azərbaycan-Albaniya münasibətlərini daha yüksək səviyyəyə qaldırdığını vurğulayıb.
Teymur Musayev həmçinin, iki ölkə arasında səhiyyə sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. Nazirin sözlərinə görə, ölkələrimizin ali tibb mütəxəssislərinin davamlı peşə təhsili sahəsində müasir metodiki və elmi-praktik təcrübə mübadiləsi üçün bütün imkanlar mövcuddur. Bundan əlavə, müalicəvi turizm sahəsində də əməkdaşlıq potensialı var: “Mineral su mənbələri və digər kurort-rekreasiya resursları Azərbaycana və Albaniyaya çoxlu turist cəlb edir. Bunu nəzərə alaraq, ölkələrimizin vətəndaşlarının sağlamlığının bərpası və reabilitasiyası məqsədilə sanator-kurort xidmətlərinin təkmilləşdirilməsi olduqca vacib məsələdir”.
Səmimi qəbula və qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Albana Koçi ölkələrimiz arasında dostluq əlaqələrin tarixi fakt olduğunu vurğulayıb: “Albaniya ilə Azərbaycan arasında fəal əməkdaşlıq beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində - ilk növbədə BMT və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatında da özünü göstərir”.
Albana Koçi çıxışında bu ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) əhəmiyyətini xüsusilə vurğulayıb.
Albaniyalı nazir, həmçinin ölkələrimizin səhiyyə nazirlikləri arasında əməkdaşlığın bundan sonra da yeni müstəvidə uğurla davam etdiriləcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_8a0523fa77628abe3b29b9fe9_o.jpg
В Министерстве здравоохранения Азербайджанской Республики состоялась встреча с делегацией во главе с министром здравоохранения Республики Албания Албаной Кочи.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев отметил успешное развитие двусторонних отношений между нашими странами. Министр подчеркнул, что регулярные встречи глав государств и достигнутые договоренности подняли азербайджано-албанские отношения на более высокую ступень.
Теймур Мусаев указал и на наличие широкого потенциала для развития двустороннего сотрудничества в области здравоохранения. По словам министра, есть все необходимые условия для обмена современной методической и научно-практической информацией в области непрерывного профессионального обучения медицинских специалистов, а также потенциал для развития сотрудничества в сфере медицинского туризма: «Источники минеральных вод и другие курортно-рекреационные ресурсы привлекают в Азербайджан и Албанию многих туристов. Учитывая это, доступность санаторно-курортного лечения для граждан обеих стран является важным вопросом».
Выразив признательность за теплый прием и гостеприимство, Албана Кочи подчеркнула, что дружеские связи между нашими странами сложились как исторический факт: «Активное сотрудничество между Албанией и Азербайджаном проявляется также в рамках международных организаций - прежде всего в ООН и Организации исламского сотрудничества».
В своем выступлении Албана Кочи особо подчеркнула важность 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29), которая пройдет в Баку в ноябре текущего года.
Албанский министр также выразила надежду, что сотрудничество между министерствами здравоохранения наших стран будет продолжено на новом уровне.