https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_9a8045477404dfa3b72403729_o.jpg
Lider mobil operator ESG (ətraf mühit, sosial və idarəetmə) mövzusunda növbəti tədbirini uğurla həyata keçirib. “Dayanıqlı İnkişaf: Çağırışlar və Həll Yolları” adlı tədbirdə mövzunu müzakirə etmək üçün sənaye ekspertləri, dövlət qurumları, biznes və QHT nümayəndələri bir araya gəlib.
BMT-nin Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndirici Ofisinin rəhbəri Kanako Mabuçi “Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin və mövcud vəziyyəti” mövzusunda çıxış edərək bildirib ki, BMT-in Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə çatmaqda əsas vasitələrdən biri olan mobil əlaqə icmaların inkişafına böyük təsir göstərir.
“Onu da qeyd edim ki, telekommunikasiya sektorunun iştirakçıları texnologiyanın ən həssas təbəqələr üçün əlçatanlığını artıraraq davamlı inkişafa daha çox töhfə verə bilər. Məsələn, son yeddi il ərzində qlobal miqyasda 2 milyarddan çox insan mobil telefonlar vasitəsilə internetə çıxış əldə edib. Bu da öz növbəsində rəqəmsal uçurumu azaltmağa və insanların informasiya resurslarına çıxışını daha da asanlaşdırıb”, - deyə Kanako Mabuçi əlavə edib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən paneldə millət vəkili, BMT-nin İqlim dəyişikliyi üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, BMT-nin Qlobal Sazişinin ölkə üzrə rəhbəri Samir Məmmədov və “Azercell”in Hüquq, Etika və Komplayens üzrə baş direktoru Şirin Əliyeva müzakirələr aparıblar.
Nigar Arpadarai çıxışında beynəlxalq ESG tendensiyaları, dayanıqlı inkişafın cari vəziyyəti və qlobal perspektivləri haqqında fikirlərini paylaşıb.
Samir Məmmədov isə Azərbaycanda dayanıqlılıq təşəbbüslərini inkişaf etdirmək üçün dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq imkanlarından və yerli bizneslərin ESG-yə yanaşmasından danışıb. “Azercell”in Hüquq, Etika və Komplayens üzrə baş direktoru Şirin Əliyeva lider mobil operatorun ESG hesabatını tədbir iştirakçılarına təqdim edərək, şirkətin davamlı inkişaf sahəsində fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Baş direktor qeyd edib ki, “Azercell”in ESG hesabatı mobil operatorun “Bağlantını asanlaşdırır, həyatı daha dolğun edirik” strateji məqsədinin əsasını təşkil edən şəffaflıq və dayanıqlı inkişaf məsələlərində “Azercell”in tərəfdaşlar qarşısında məsuliyyətinin sübutudur.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_9a8045477404dfa3b72403729_o.jpg
The leading mobile operator successfully held another event dedicated to ESG principles. The event, titled "Sustainable Development: Challenges and Solutions," was attended by industry experts, representatives of government organizations, businesses, and NGOs.
In her keynote speech, 'Sustainable Development Goals and the Current Situation in Azerbaijan,' Kanako Mabuchi, the head of the UN Resident Coordinator's Office in Azerbaijan, emphasized the transformative power of mobile communication. She highlighted how this tool, crucial for achieving the UN's Sustainable Development Goals, is significantly shaping societal development.
"Actors of the telecommunications sector are key contributors to sustainable development, making technology more accessible to the most vulnerable populations. For instance, over the past seven years, more than 2 billion people worldwide have gained access to the internet through mobile phones. This, in turn, has helped reduce the digital divide and facilitate access to information resources," noted Kanako Mabuchi.
The panel discussion organized as part of the event included participation from Nigar Arpadarai, the member of Milli Majlis and UN High-Level Climate Change Champion at COP29, Samir Mamedov, head of the UN Global Compact in Azerbaijan, and Shirin Aliyeva, Azercell's Chief Legal, Ethics, and Compliance Officer.
In her speech, Nigar Arpadarai spoke about global trends in ESG, the current state and prospects of sustainable development worldwide, and the COP29 summit, which will be held in Baku this year.
Samir Mamedov discussed the collaboration opportunities between the public and private sectors in sustainable development initiatives in Azerbaijan and the local business approach to ESG.
Shirin Aliyeva presented the leading mobile operator's ESG report to the event participants and shared detailed information about the company's activities in sustainable development. Shirin Aliyeva noted that Azercell's ESG report is a testament to the operator's responsibility towards its partners in ensuring transparency and sustainable development, which is the foundation of Azercell's strategic goal of “Easing connectivity, empowering lives!".