https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_9a8045477404dfa3b72403729_o.jpg
Lider mobil operator ESG (ətraf mühit, sosial və idarəetmə) mövzusunda növbəti tədbirini uğurla həyata keçirib. “Dayanıqlı İnkişaf: Çağırışlar və Həll Yolları” adlı tədbirdə mövzunu müzakirə etmək üçün sənaye ekspertləri, dövlət qurumları, biznes və QHT nümayəndələri bir araya gəlib.
BMT-nin Azərbaycandakı Rezident Əlaqələndirici Ofisinin rəhbəri Kanako Mabuçi “Azərbaycanda dayanıqlı inkişaf məqsədlərinin və mövcud vəziyyəti” mövzusunda çıxış edərək bildirib ki, BMT-in Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə çatmaqda əsas vasitələrdən biri olan mobil əlaqə icmaların inkişafına böyük təsir göstərir.
“Onu da qeyd edim ki, telekommunikasiya sektorunun iştirakçıları texnologiyanın ən həssas təbəqələr üçün əlçatanlığını artıraraq davamlı inkişafa daha çox töhfə verə bilər. Məsələn, son yeddi il ərzində qlobal miqyasda 2 milyarddan çox insan mobil telefonlar vasitəsilə internetə çıxış əldə edib. Bu da öz növbəsində rəqəmsal uçurumu azaltmağa və insanların informasiya resurslarına çıxışını daha da asanlaşdırıb”, - deyə Kanako Mabuçi əlavə edib.
Tədbir çərçivəsində keçirilən paneldə millət vəkili, BMT-nin İqlim dəyişikliyi üzrə yüksək səviyyəli çempionu Nigar Arpadarai, BMT-nin Qlobal Sazişinin ölkə üzrə rəhbəri Samir Məmmədov və “Azercell”in Hüquq, Etika və Komplayens üzrə baş direktoru Şirin Əliyeva müzakirələr aparıblar.
Nigar Arpadarai çıxışında beynəlxalq ESG tendensiyaları, dayanıqlı inkişafın cari vəziyyəti və qlobal perspektivləri haqqında fikirlərini paylaşıb.
Samir Məmmədov isə Azərbaycanda dayanıqlılıq təşəbbüslərini inkişaf etdirmək üçün dövlət və özəl sektor arasında əməkdaşlıq imkanlarından və yerli bizneslərin ESG-yə yanaşmasından danışıb. “Azercell”in Hüquq, Etika və Komplayens üzrə baş direktoru Şirin Əliyeva lider mobil operatorun ESG hesabatını tədbir iştirakçılarına təqdim edərək, şirkətin davamlı inkişaf sahəsində fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Baş direktor qeyd edib ki, “Azercell”in ESG hesabatı mobil operatorun “Bağlantını asanlaşdırır, həyatı daha dolğun edirik” strateji məqsədinin əsasını təşkil edən şəffaflıq və dayanıqlı inkişaf məsələlərində “Azercell”in tərəfdaşlar qarşısında məsuliyyətinin sübutudur.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_9a8045477404dfa3b72403729_o.jpg
Лидирующий оператор мобильной связи успешно провел очередное мероприятие, посвященное принципам ESG (экология, социальная политика и корпоративное управление). На встрече, проходившей под названием «Устойчивое развитие: вызовы и решения», приняли участие эксперты отрасли, представители государственных организаций, бизнеса и НПО.
Выступая с докладом на тему «Цели устойчивого развития и текущая ситуация в Азербайджане», глава офиса резидента-координатора ООН в Азербайджане Канако Мабучи заявила, что мобильная связь, которая является одним из важных инструментов достижения Целей устойчивого развития ООН, оказывает большое влияние на развитие общества.
«Представители телекоммуникационного сектора могут внести ещё больший вклад в устойчивое развитие, делая технологии более доступными для наиболее уязвимых слоев населения. Например, за последние 7 лет более 2 миллиардов человек во всем мире получили доступ к интернету через мобильные телефоны. Это, в свою очередь, помогло сократить цифровой разрыв и облегчить доступ к информационным ресурсам», - отметила Канако Мабучи.
На панельной дискуссии, организованной в рамках мероприятия, приняли участие депутат Милли Меджлиса, лидер высокого уровня ООН по климату на COP29 Нигяр Арпадараи, глава Глобального договора ООН по Азербайджану Самир Мамедов и исполнительный директор ООО Azercell Telecom по праву, этике и комплаенсу Ширин Алиева.
В своем выступлении Нигяр Арпадараи рассказала о глобальных тенденциях в сфере ESG, о текущем состоянии и перспективах устойчивого развития в мире, а также о саммите COP29, который пройдет в Баку в этом году.
Самир Мамедов выступил с докладом о возможностях сотрудничества государственного и частного секторов в вопросах инициатив устойчивого развития в Азербайджане, а также о подходе местного бизнеса к ESG.
Исполнительный директор ООО Azercell Telecom по праву, этике и комплаенсу Ширин Алиева представила участникам мероприятия отчет лидирующего мобильного оператора по ESG и поделилась подробной информацией о деятельности компании в сфере устойчивого развития. Ширин Алиева отметила, что отчет Azercell по ESG является свидетельством ответственности оператора перед партнерами в вопросах обеспечения прозрачности и устойчивого развития, что является основой стратегической цели Azercell, звучащей как «Упрощаем доступ, расширяем возможности».