https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_6fc515800da0d7320b9a67471_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank kapital bazarında həm yerli, həm də xarici valyutada yeni maliyyə alətlərinin buraxılışını həyata keçirir. Daha öncə bank rəsmiləri 100 000 000 (yüz milyon) manat həcmində istiqrazın bazara buraxılacağı haqqında məlumat vermişdilər. 10 iyun 2024-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında təntənəli Açılış zəngi tədbiri ilə bankın 50 000 000 (əlli milyon) manat həcmində istiqrazlarının yerləşdirilməsinə başlanıldı.
Tədbiri çıxış sözü ilə Bakı Fond Birjasının Baş kommersiya inzibatçısı Oqtay Qasımov açaraq kapital bazarında əhalinin investisiyalarının artırılmasının önəmini vurğulayıb. Kapital Bank-ın Xəzinədarlıq departamentinin direktoru Fərid Əliyev isə maliyyə bazarlarında investisiya alətlərinin çeşidlərinin artırılmasının əhəmiyyətindən danışıb. “Azərbaycan maliyyə bazarı yüksək inkişaf potensiallı bir mühitdir. Biz bu bazarın liderlərindən biri olaraq ölkəmizdə kapital bazarının maliyyə sistemində rolunu artırmaq və iqtisadi inkişafa töhfə vermək istəyirik. Hədəfimiz bazar infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, bazara olan etimadın gücləndirilməsi, bazara çıxış imkanlarının genişləndirilməsidir. Buna görə də biz həm xarici, həm də yerli valyutada yeni maliyyə alətlərini təqdim edirik”.
Daha sonra “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti”nin İdarə heyəti sədrinin müavini Rauf Qurbanov çıxış edərək bildirdi ki, “İnvestisiya imkanlarını dəyərləndirmək istəyən vətəndaşlarımız sahəsinin iki lideri - ölkənin ən böyük filial şəbəkəsinə malik olan bankı Kapital Bank və ən böyük bazar payına malik olan investisiya şirkəti PAŞA Kapital tərəfindən təqdim olunan etibarlı, rahat və sürətli xidmətdən faydalana biləcəklər. İstiqrazların alışını həyata keçirən investorlar geri satmaq istədikləri təqdirdə heç bir faiz itkisi olmadan həmin günə qədər hesablanmış bütün faizləri əldə edə biləcəklər”.
Təklif edilən istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 100 manat, illik faiz dərəcəsi 10%, ödəniş dövrü 30 gündən bir, tədavül müddəti 1 ildir. Sənədsiz, adlı, faizli, təmin edilməmiş istiqrazların yerləşdirmə üzrə anderrayteri “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-dir.
Xatırladaq ki, daha öncə Kapital Bank-ın ümumi dəyəri 35 000 000 (otuz beş milyon) ABŞ dolları olan subordinasiya istirqazlarının yerləşdirilməsi başa çatmışdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_6fc515800da0d7320b9a67471_o.jpg
Первый банк страны Kapital Bank выпускает новые финансовые инструменты на рынке капитала как в местной, так и в иностранной валюте. Ранее представители банка сообщали, что на рынок будут выпущены облигации на сумму 100 000 000 (сто миллионов) манатов. 10 июня 2024 года под звон торжественного колокола на Бакинской фондовой бирже началось размещение облигаций банка на сумму 50 000 000 (пятьдесят миллионов) манатов.
Коммерческий директор Бакинской фондовой биржи Огтай Гасымов, открывая мероприятие, подчеркнул важность увеличения инвестиций населения на рынке капитала. Директор департамента казначейства Kapital Bank Фарид Алиев рассказал о важности увеличения разнообразия инвестиционных инструментов на финансовых рынках. «Финансовый рынок Азербайджана представляет собой среду с высоким потенциалом развития. Являясь одним из лидеров этого рынка, мы хотим повысить роль рынка капитала в финансовой системе нашей страны и способствовать экономическому развитию. Наша цель- развитие рыночной инфраструктуры, укрепление доверия к рынку и расширение возможностей доступа к нему. Поэтому мы представляем новые финансовые инструменты как в иностранной, так и в местной валюте».
Далее выступил заместитель председателя совета директоров «Инвестиционная компания PASHA Capital» Рауф Гурбанов. «Наши граждане, желающие оценить свои инвестиционные возможности, смогут воспользоваться надежным, удобным и быстрым сервисом, предоставляемым двумя лидерами этой области - Kapital Bank, банком с самой широкой филильной сетью в стране и PASHA Kapital, инвестиционной компанией с самой большой долей рынка. В случае, если инвесторы захотят продать приобретенные облигации, то они смогут получить все проценты, начисленные до даты продажи, без каких-либо процентных потерь»,- заявил он.
Номинальная стоимость каждой из предлагаемых облигаций составляет 100 манатов, годовая процентная ставка-10%, срок погашения-30 дней, срок обращения-1 год. Андеррайтером по размещению безбумажных, именных, процентных, необеспеченных облигаций является ЗАО «Инвестиционная компания PASHA Capital»3.
Напомним, что ранее завершилось размещение субординированных облигаций Kapital Bank на общую сумму 35 000 000 (тридцать пять миллионов) долларов США.