https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_6fc515800da0d7320b9a67471_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank kapital bazarında həm yerli, həm də xarici valyutada yeni maliyyə alətlərinin buraxılışını həyata keçirir. Daha öncə bank rəsmiləri 100 000 000 (yüz milyon) manat həcmində istiqrazın bazara buraxılacağı haqqında məlumat vermişdilər. 10 iyun 2024-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında təntənəli Açılış zəngi tədbiri ilə bankın 50 000 000 (əlli milyon) manat həcmində istiqrazlarının yerləşdirilməsinə başlanıldı.
Tədbiri çıxış sözü ilə Bakı Fond Birjasının Baş kommersiya inzibatçısı Oqtay Qasımov açaraq kapital bazarında əhalinin investisiyalarının artırılmasının önəmini vurğulayıb. Kapital Bank-ın Xəzinədarlıq departamentinin direktoru Fərid Əliyev isə maliyyə bazarlarında investisiya alətlərinin çeşidlərinin artırılmasının əhəmiyyətindən danışıb. “Azərbaycan maliyyə bazarı yüksək inkişaf potensiallı bir mühitdir. Biz bu bazarın liderlərindən biri olaraq ölkəmizdə kapital bazarının maliyyə sistemində rolunu artırmaq və iqtisadi inkişafa töhfə vermək istəyirik. Hədəfimiz bazar infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, bazara olan etimadın gücləndirilməsi, bazara çıxış imkanlarının genişləndirilməsidir. Buna görə də biz həm xarici, həm də yerli valyutada yeni maliyyə alətlərini təqdim edirik”.
Daha sonra “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti”nin İdarə heyəti sədrinin müavini Rauf Qurbanov çıxış edərək bildirdi ki, “İnvestisiya imkanlarını dəyərləndirmək istəyən vətəndaşlarımız sahəsinin iki lideri - ölkənin ən böyük filial şəbəkəsinə malik olan bankı Kapital Bank və ən böyük bazar payına malik olan investisiya şirkəti PAŞA Kapital tərəfindən təqdim olunan etibarlı, rahat və sürətli xidmətdən faydalana biləcəklər. İstiqrazların alışını həyata keçirən investorlar geri satmaq istədikləri təqdirdə heç bir faiz itkisi olmadan həmin günə qədər hesablanmış bütün faizləri əldə edə biləcəklər”.
Təklif edilən istiqrazların hər birinin nominal dəyəri 100 manat, illik faiz dərəcəsi 10%, ödəniş dövrü 30 gündən bir, tədavül müddəti 1 ildir. Sənədsiz, adlı, faizli, təmin edilməmiş istiqrazların yerləşdirmə üzrə anderrayteri “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC-dir.
Xatırladaq ki, daha öncə Kapital Bank-ın ümumi dəyəri 35 000 000 (otuz beş milyon) ABŞ dolları olan subordinasiya istirqazlarının yerləşdirilməsi başa çatmışdır.

Kapital Bank's manat bonds presented to the market with “Opening Bell” at the Baku Stock Exchange
Kapital Bank's manat bonds presented to the market with “Opening Bell” at the Baku Stock Exchange Kapital Bank's manat bonds presented to the market with “Opening Bell” at the Baku Stock Exchange
The country's first bank, Kapital Bank, continues to introduce new financial instruments in both local and foreign currencies to the capital market. Previously, bank officials had announced the issuance of bonds amounting to 100.000 000 (one hundred million) manat. On June 10, 2024, the placement of bonds worth 50.000 000 (fifty million) manat began with a ceremonial Opening Bell event at the Baku Stock Exchange.
The event was inaugurated with a speech by Oktay Qasimov, Chief Commercial Officer of the Baku Stock Exchange, who emphasized the importance of increasing public investment in the capital market. Farid Aliyev, Director of the Treasury Department at Kapital Bank, spoke about the significance of diversifying investment instruments in the financial markets. “The Azerbaijani financial market is an environment with high development potential. As one of the market leaders, we aim to enhance the role of the capital market in the financial system of our country and contribute to economic development. Our goal is to develop market infrastructure, strengthen trust in the market, and expand market access opportunities. Therefore, we are introducing new financial instruments in both foreign and local currencies.”
Rauf Qurbanov, Deputy Chairman of the Board of “PASHA Capital Investment Company,” stated, “Our citizens who wish to evaluate investment opportunities can benefit from the reliable, convenient, and fast service offered by the two market leaders - Kapital Bank, the bank with the largest branch network in the country, and PASHA Capital, the investment company with the largest market share. Investors purchasing the bonds will be able to obtain all accrued interest up to that day without any loss of interest if they wish to sell the bonds back.”
The nominal value of each of the offered bonds is 100 manat, the annual interest rate is 10%, the payment period is every 30 days, and the circulation period is 1 year. The bonds are undocumented, registered, interest-bearing, and unsecured. The underwriter for the placement is “PASHA Capital Investment Company” CJSC.
It should also be noted that Kapital Bank had previously completed the placement of subordinated bonds with a total value of 35,000,000 (thirty-five million) US dollars.