https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_785d6aa7dd0e1b8114d5e82a9_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunu Orxan Xankişiyev “İlin ən aktiv magistratura tələbəsi” seçilib. Elmi və sosial fəaliyyətləri ilə fərqləndiyi üçün Amerikanın Oklahoma Universitetinin Neft-qaz mühəndisliyi şöbəsi tərəfindən “İlin ən aktiv magistratura tələbəsi” mükafatını qazanıb.
Qeyd edək ki, Orxan 677 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub. Ali Məktəbi bitirdikdən sonra, iki il ərzində “SOCAR-AQŞ” MMC-də dəniz geoloqu olaraq çalışıb, neft quyularının qazılması üzrə təcrübə əldə edib.
2022-ci ildə isə tam təqaüdlə Amerikanın Oklahoma Universitetində Neft-qaz mühəndisliyi üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul olub. O, iki il ərzində dayanıqlı enerji mənbələri, xüsusilə də, geotermal enerji mövzusunda bir neçə elmi tədqiqat aparıb və məqalələr çap etdirib.
Eləcə də geotermal quyularının qazılma sürətini və səmərəliliyini artırmaq üçün yeni qazma qurğusu inşa edərək bir sıra təcrübələr aparıb.
Hazırda sözügedən universitetdə doktorantura təhsilini davam etdirir və geotermal quyuların istismarı mövzusunda tədqiqat proyekti üzərində çalışır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_785d6aa7dd0e1b8114d5e82a9_o.jpg
Orkhan Khankishiyev, a graduate of Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS), has been named “The Most Active Master Student of the Year”.
For his academic and social activities, he was honored with the “The Most Active Master Student of the Year” award by the Petroleum Engineering Department of the University of Oklahoma, USA.
Orkhan was admitted to the specialty “Petroleum Engineering” of Baku Higher Oil School with 677 points. Upon graduating from BHOS, he worked as a marine geologist at SOCAR-AQSH LLC for two years and gained experience in oil drilling. Having received a full scholarship from the University of Oklahoma, Orkhan began his master's program in Petroleum Engineering at this university in 2022. Within two years, he conducted several scientific studies on sustainable energy sources, including geothermal energy, and published articles on this subject. The BHOS graduate also built a new drilling rig and conducted a number of experiments to increase the speed and efficiency of drilling geothermal wells.
Orkhan Khankishiyev is currently pursuing his doctoral studies at the University of Oklahoma and working on a research project on geothermal well operation.