https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_785d6aa7dd0e1b8114d5e82a9_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunu Orxan Xankişiyev “İlin ən aktiv magistratura tələbəsi” seçilib. Elmi və sosial fəaliyyətləri ilə fərqləndiyi üçün Amerikanın Oklahoma Universitetinin Neft-qaz mühəndisliyi şöbəsi tərəfindən “İlin ən aktiv magistratura tələbəsi” mükafatını qazanıb.
Qeyd edək ki, Orxan 677 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasına qəbul olub. Ali Məktəbi bitirdikdən sonra, iki il ərzində “SOCAR-AQŞ” MMC-də dəniz geoloqu olaraq çalışıb, neft quyularının qazılması üzrə təcrübə əldə edib.
2022-ci ildə isə tam təqaüdlə Amerikanın Oklahoma Universitetində Neft-qaz mühəndisliyi üzrə magistratura səviyyəsinə qəbul olub. O, iki il ərzində dayanıqlı enerji mənbələri, xüsusilə də, geotermal enerji mövzusunda bir neçə elmi tədqiqat aparıb və məqalələr çap etdirib.
Eləcə də geotermal quyularının qazılma sürətini və səmərəliliyini artırmaq üçün yeni qazma qurğusu inşa edərək bir sıra təcrübələr aparıb.
Hazırda sözügedən universitetdə doktorantura təhsilini davam etdirir və geotermal quyuların istismarı mövzusunda tədqiqat proyekti üzərində çalışır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_785d6aa7dd0e1b8114d5e82a9_o.jpg
Выпускник Бакинской высшей школы нефти SOCAR (БВШН) Орхан Ханкишиев был назван «Самым активным магистрантом года». За свою научную и общественную деятельность он был удостоен премии «Самый активный магистрант года» от отдела нефтегазовой инженерии Университета Оклахомы, США.
Отметим, что Орхан был принят на специальность «Нефтегазовая инженерия» Бакинской высшей школы нефти с 677 баллами. После окончания БВШН он два года работал морским геологом в ООО “SOCAR-AQSH” и приобрел опыт в сфере бурения нефтяных скважин. Удостоившись полной стипендии от Университета Оклахомы, в 2022 году Орхан начал обучаться в магистратуре этого вуза на специалитете «Нефтегазовая инженерия». В течение двух лет он провел несколько научных исследований в области устойчивых источников энергии, в том числе геотермальной энергии, и опубликовал статьи на эту тему. Выпускник БВШН также построил новую буровую установку и провел ряд экспериментов по увеличению скорости и эффективности бурения геотермальных скважин.
В настоящее время Орхан Ханкишиев продолжает свое обучение в докторантуре Университета Оклахомы и работает над исследовательским проектом по эксплуатации геотермальных скважин.