https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b306db1109a462442588b1928_o.jpg
Diaspor Gənclərinin Şuşada keçirilən III Yay Düşərgəsində “Azərbaycanın müstəqillik tarixi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən elm xadimləri təəssüratlarını bölüşüblər.
Milli Məclisin deputatı, AMEA-nın müxbir üzvü, Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru, tarix elmləri doktoru, professor Musa Qasımlı 50 ölkədən 115 gəncin qatıldığı düşərgəni Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin möhtəşəm layihəsi adlandırıb: “Bu qədər azərbaycanlı və dost xalqların nümayəndəsi olan gəncin ruhumuzun şəhəri olan Şuşada bir araya gəlməsi, burada Azərbaycan tarixi, mədəniyyəti, incəsənəti, eləcə də Azərbaycanın daxili və xarici siyasəti barədə mühazirələri dinləməsi bir tərəfdən onların Azərbaycanı yaxından tanımasına imkan verir, digər tərəfdən isə dünya azərbaycanlılarının birliyi yolunda atılmış çox ciddi addımdır. Bu gənclərin yaşadıqları ölkələrdə müxtəlif millətlərdən olan dostları var. Bu tədbirdən sonra da bu gənclər bir-biri ilə əlaqə saxlayacaqlar və Azərbaycan diasporu keyfiyyətcə yeni mərhələyə qədəm qoyacaq. Bu düşərgəyə seçilmiş gənclərin böyük əksəriyyəti universitet məzunları və universitet tələbələridir. Onların içərisində müxtəlif peşə sahələrinin adamları var. Onlara uğurlar arzu edirəm. Hesab edirəm ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və şəxsən Fuad Muradov çox uğurlu layihə həyata keçirir”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun əməkdaşı, tarix elmləri doktoru, professor Solmaz Tohidi isə bildirib ki, artıq ikinci dəfədir Komitə tərəfindən təşkil olunan yay düşərgələrində gənclərlə görüşür: “Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən xaricdə yaşayan azərbaycanlı gənclər üçün yay düşərgələrinin keçirilməsi unikal layihədir və Azərbaycanın gələcəyi üçün çox önəmlidir. Bu düşərgələri Azərbaycanı xaricdə təmsil edəcək gənclərin hazırlanma prosesi hesab etmək olar. Burada gənclərə Vətən anlayışı izah olunur. Bu düşərgələrin Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində keçirilməsi də çox düzgün addımdır. Beləcə, gənclər Azərbaycanı daha yaxşı tanıyırlar. İkinci məsələ isə onların bu torpağa bağlılıqlarını möhkəmlətmək, onların qəlbində Vətən sevgisini, məsuliyyət hissini yaratmaqdır. İnsan vətənin hansı yollarla bu günə gəlib çatdığını biləndə həm məsuliyyət hissi yaranır, həm də özünü Vətənin bir parçası hesab edir. Mən Şamaxıda keçirilən Yay Düşərgəsində də gənclərlə görüşmüşəm. Deyə bilərəm ki, düşərgələrə ən fəal, ən vətənpərvər gənclər cəlb olunur. Panelin gedişatında gənclərin mikrofon alıb öz fikirlərini bizimlə bölüşməsi çox gözəl idi. Avropa ölkələrinin vətəndaşları olan gənclər həm burada Vətəninin tarixi barədə bilgilənirlər, həm də ölkəmizdən Avropaya lazımi məlumatları aparırlar. Siz bura alimləri dəvət edirsiniz. Onlar gənclərlə bilgilərini bölüşürlər. Burada pafos və emosiyadan yox, ciddi maraqdan söhbət gedir. İştirakçılar hamısı məndən kitab istədi. Bu onların tariximizə olan marağıdır. Bu marağı gənclərdə oyatmaq lazımdır. Bu tədbirin gözəl nəticəsini bir neçə ildən sonra mütləq görəcəyik”.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_b306db1109a462442588b1928_o.jpg
Деятели науки, выступившие в организованном в Шуше III Летнем лагере диаспорской молодежи с докладами на тему “История независимости Азербайджана”, поделились впечатлениями.
Депутат Милли Меджлиса, член-корреспондент НАНА, директор Института кавказоведения, доктор исторических наук, профессор Муса Гасымлы назвал лагерь с участием 115 представителей молодежи из 50 стран грандиозным проектом Государственного комитета по работе с диаспорой: “Bстреча такого числа молодых людей - азербайджанцев и представителей дружественных народов в городе нашей души – Шуше, их присутствие на лекциях по истории, культуре, искусству Азербайджана, а также его внутренней и внешней политике, с одной стороны, позволяют им ближе узнать Азербайджан, а с другой, - являются очень серьезным шагом на пути единства азербайджанцев мира. B странах, где проживает эта молодежь, у нее есть друзья, представляющие различные национальности. Эти молодые люди будут общаться друг с другом и по завершении данного мероприятия, и азербайджанская диаспора вступит в качественно новый этап. Подавляющее большинство молодежи, отобранной в лагерь, - это выпускники и студенты университетов. Среди них есть представители различных профессиональных сфер. Желаю им успехов. Считаю, что Государственный комитет по работе с диаспорой и лично Фуад Мурадов осуществляют очень успешный проект”.
Сотрудник Института востоковедения имени Зии Буньятова Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), доктор исторических наук, профессор Солмаз Тохиди отметила, что уже во второй раз встречается с молодежью в организованных комитетом летних лагерях: “Проведение Государственным комитетом по работе с диаспорой летних лагерей для азербайджанской молодежи, проживающей за рубежом, является уникальным проектом и представляется очень важным для будущего Азербайджана. Эти лагеря можно считать процессом подготовки молодежи, которая будет представлять Азербайджан за рубежом. Здесь ей разъясняется понятие родины. Верным шагом является также проведение лагерей в различных регионах Азербайджана. Таким образом, молодые люди лучше узнают Азербайджан. Вторая задача заключается в укреплении их привязанности к этой земле, пробуждении в их сердцах любви к Родине, чувства ответственности. Когда человеку становится известно о том, как его родина достигла сегодняшнего дня, у него возникает чувство ответственности, и он считает себя частью Родины. Я встречалась с молодежью и в летнем лагере, проведенном в Шамахе. Могу сказать, что к лагерям привлекаются наиболее активные, патриотически настроенные молодые люди. Замечательно, что в ходе панели молодежь просила микрофон, чтобы поделиться с нами своими мыслями. Молодые люди, являющиеся гражданами европейских стран, получают здесь знания об истории Родины, а также доставляют из нашей страны в Европу необходимую информацию. Вы приглашаете сюда ученых. Oни делятся с молодежью своими знаниями. Речь здесь идет не о пафосе и эмоциях, а о серьезном интересе. Все участники просили у меня книгу. Это свидетельствует об их интересе к нашей истории. Необходимо пробудить его у нашей молодежи. Спустя несколько лет мы непременно увидим прекрасный результат нынешнего мероприятия”.