https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_478c970bcbfca8cf9724ae869_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Mədinə Ziyadxanova Yaponiyanın Okinava Elm və Texnologiya İnstitutunun (OIST) tədqiqat təcrübə proqramını qazanıb.
O, professor Marko Eduardo Rostinin rəhbərliyi altında "Mürəkkəb Axın və Mayelər" departamentində tədqiqat aparacaq. Bütün xərclər Okinava Elm və Texnologiya İnstitutu tərəfindən qarşılanır. Təcrübə proqramı isə 29 iyun -11 sentyabr tarixlərində baş tutacaq.
Məqsəd turbulent axın şərti altında reaktorun effektivliyini optimallaşdırıb daha səmərəli üsulla məhsul əldə etməkdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ildən fəaliyyət göstərən OIST-də tədqiqat aparmaq üçün dünyaca məşhur alimlər müraciət edir. Bu müraciətlərin yalnız 10-14%-i müsbət nəticə alır.
Onu da vurğulayaq ki, Mədinə hazırda Orta Doğu Texniki Universitetində (ODTU) mübadilə proqramı ilə təhsilini davam etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_478c970bcbfca8cf9724ae869_o.jpg
Мадина Зиядханова, студентка 4-го курса Бакинской высшей школы нефти SOCAR, (БВШН), обучающаяся по специальности «Химическая инженерия», завоевала право на участие в программе исследовательской стажировки Окинавского института науки и технологий (OIST) в Японии.
Она будет проводить исследования на кафедре «Комплексные потоки и жидкости» под руководством профессора Марко Эдуардо Рости. Все расходы берет на себя Окинавский институт науки и технологий. Программа стажировки пройдет с 29 июня по 11 сентября.
Целью является оптимизация эффективности реактора в условиях турбулентного потока для более эффективного получения продуктов.
Стоит отметить, что на проведение исследований в OIST, который функционирует с 2012 года, подают заявки ученые с мировым именем. Только 10–14% этих заявок получают одобрение.
Также отметим, что Медина в настоящее время проходит обучение в Ближневосточном техническом университете (ODTÜ) в рамках программы обмена.