https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_478c970bcbfca8cf9724ae869_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının IV kurs tələbəsi Mədinə Ziyadxanova Yaponiyanın Okinava Elm və Texnologiya İnstitutunun (OIST) tədqiqat təcrübə proqramını qazanıb.
O, professor Marko Eduardo Rostinin rəhbərliyi altında "Mürəkkəb Axın və Mayelər" departamentində tədqiqat aparacaq. Bütün xərclər Okinava Elm və Texnologiya İnstitutu tərəfindən qarşılanır. Təcrübə proqramı isə 29 iyun -11 sentyabr tarixlərində baş tutacaq.
Məqsəd turbulent axın şərti altında reaktorun effektivliyini optimallaşdırıb daha səmərəli üsulla məhsul əldə etməkdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ildən fəaliyyət göstərən OIST-də tədqiqat aparmaq üçün dünyaca məşhur alimlər müraciət edir. Bu müraciətlərin yalnız 10-14%-i müsbət nəticə alır.
Onu da vurğulayaq ki, Mədinə hazırda Orta Doğu Texniki Universitetində (ODTU) mübadilə proqramı ilə təhsilini davam etdirir.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_478c970bcbfca8cf9724ae869_o.jpg
Madina Ziyadkhanova, a 4th year student at Baku Higher Oil School of SOCAR, majoring in Chemical Engineering, has earned the right to participate in the research internship program of Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) in Japan.
She will conduct research studies at the Complex Flows & Fluids Department under the supervision of Prof. Marco Eduardo Rosti. All expenses will be covered by the Okinawa Institute of Science and Technology. The internship program will run from June 29 to September 11.
The goal is to optimize reactor efficiency under turbulent flow conditions for more efficient product recovery.
It is worth noting that world-renowned scientists apply for research studies at OIST, which has been operating since 2012. Only 10-14% of these applications are approved.
It is also worth noting that Medina is currently studying at the Middle East Technical University (ODTÜ) as part of an exchange program.