https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_534ffd0b2692eb323d3e6af2e_o.jpg
Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı AZAL iyunun 3-də Bakı-Buxarest-Bakı marşrutu üzrə ilk reysini uğurla həyata keçirib.
“Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinin təyyarəsi ənənəvi olaraq su tağı ilə qarşılanıb.
Buxarestdə aviaşirkətin ilk reysinin yerinə yetirilməsi münasibətilə təntənəli mərasim keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Rumıniyadakı səfiri Qüdsi Osmanov, Rumıniyanın Azərbaycandakı səfiri Vasile Soare, Rumıniyanın İqtisadiyyat, Sahibkarlıq və Turizm naziri Ştefan-Radu Oprea, Rumıniyanın İqtisadiyyat, Sahibkarlıq və Turizm Nazirliyinin Turizm Baş İdarəsinin baş direktoru İoana Podosu, Dövlət Turizm Agentliyinin Aparat rəhbəri Kənan Qasımov, Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədr müavini Cavanşir Bayramov, “Azərbaycan Hava Yolları” aviaşirkətinin Satış və əməkdaşlıq idarəsinin rəisi Çingiz Mürsəlov, aviaşirkətin Satış və əməkdaşlıq idarəsinin Avropa regionu üzrə nümayəndəsi Kamran Qacar, eləcə də digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
İştirakçılar öz çıxışlarında Azərbaycan və Rumıniya arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi, həmçinin qarşılıqlı turizm mübadiləsinin stimullaşdırılması üçün Bakı-Buxarest-Bakı marşrutu üzrə birbaşa aviareyslərin açılmasının vacibliyini vurğulayıblar. Azərbaycanın turizm ölkəsi kimi tanıdılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirildiyi, dövlət səviyyəsində turizmin inkişafına xüsusi diqqət ayrıldığı bildirilib.
Qeyd edilib ki, birbaşa uçuşların açılması Azərbaycanı rumıniyalı turistlər üçün daha əlçatan edəcək və iki ölkə arasında turist axınına müsbət təsir göstərəcək. Turizm əlaqələrinin inkişafı iki ölkənin xalqları arasında dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəkdir.
Bakı-Buxarest-Bakı marşrutu üzrə uçuşlar həftədə iki dəfə olmaqla bazar ertəsi və cümə axşamı günləri yerinə yetiriləcək. Uçuş cədvəli ilə tanış olmaq və aviabiletləri əldə etmək üçün aviaşirkətin rəsmi www.azal.az saytına keçid ala və ya mobil tətbiqinə daxil ola bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_534ffd0b2692eb323d3e6af2e_o.jpg
Национальный авиаперевозчик Азербайджана AZAL 3 июня успешно осуществил свой первый рейс по маршруту Баку-Бухарест-Баку.
Самолет авиакомпании Azerbaijan Airlines традиционно был приветствован водяной аркой.
В честь выполнения первого рейса авиакомпании в Бухаресте была проведена торжественная церемония. На мероприятии присутствовали посол Азербайджана в Румынии Гудси Османов, посол Румынии в Азербайджане Василе Соаре, министр экономики, предпринимательства и туризма Румынии Штефан-Раду Опря, гендиректор Главного управления туризма Министерства экономики, предпринимательства и туризма Иоана Подосу, руководитель аппарата Государственного агентства по туризму Кенан Гасымов, заместитель председателя правления Бюро по туризму Азербайджана Джаваншир Байрамов, руководитель департамента продаж и сотрудничества AZAL Чингиз Мурсалов и представитель департамента продаж и сотрудничества по европейскому региону авиакомпании Кямран Гаджар, а также другие официальные лица.
В своих выступлениях участники подчеркнули значимость запуска прямого рейса Баку-Бухарест-Баку для укрепления связей между Азербайджаном и Румынией, а также для стимулирования взаимного туристического обмена. Азербайджан предпринимает масштабные меры для продвижения страны как туристического направления, что включает развитие туризма на государственном уровне.
Было отмечено, что запуск прямых рейсов сделает Азербайджан более доступным для румынских туристов и это благоприятно скажется на туристическом потоке между двумя странами. Развитие туристических связей будет способствовать укреплению дружеских отношений между народами двух стран.
Полеты по маршруту Баку-Бухарест-Баку будут выполняться дважды в неделю — по понедельникам и четвергам. Ознакомиться с расписанием рейсов и приобрести билеты можно на официальном сайте авиакомпании www.azal.az или через мобильное приложение AZAL.