https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_f0fa6a982a2723826761f1ce7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsində Botanika və bitki fiziologiyası kafedrasının dosenti Asim Səfərovun "İqlim dəyişikliklərinin Yer kürəsinin bitki örtüyünə təsiri" mövzusunda elmi seminarı keçirilib.
Asim Səfərov Yer kürəsinin daxili və xarici nüvəsində mürəkkəb geoloji-kimyəvi proseslərin məntiqi davamı kimi biosferdə müəyyən dəyişikliklərin baş verməsindən danışıb. Qeyd edib ki, bu proseslər Günəş aktivliyi ilə də əlaqəlidir. Yerin geomorfoloji xüsusiyyətləri biosferin ən mühüm komponentlərindən olan bitki örtüyünə də ciddi təsirlər göstərir. İqlim amillərinin bitkilərə təsiri onların böyümə və inkişaf fazalarında müvafiq dəyişikliklər meydana çıxarır. Planetin bitki örtüyünün əlamət və xüsusiyyətləri çox böyük sürətlə dəyişir. Ayrı-ayrı ərazilərdə ekoloji tarazlığın pozulması, texnogen xarakterli hadisələrin baş vermə intensivliyinin tezləşməsi qeydə alınır.
Məruzəçi ilin mövsümlərində baş verən tezləşmə və gecikmə hallarından bəhs edib, bütövlükdə bitkilərin vegetasiya ritmlərinin dəyişməsinin səbəblərini açıqlayıb. Atmosferin qaz balansının dəyişməsi, havanın temperaturunun yüksəlməsinin belə proseslərdən hesab olunduğunu bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_f0fa6a982a2723826761f1ce7_o.jpg
На биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) доцент Асим Сафаров провел научный семинар на тему «Влияние изменений климата на растительность Земли».
Асим Сафаров рассказал о возникновении определенных изменений в биосфере как о продолжении геолого-химических процессов во внутреннем и внешнем ядре Земли. Он отметил, что эти процессы также связаны с солнечной активностью. Геоморфологические характеристики Земли также оказывают серьезное влияние на растительность. Влияние климатических факторов на растения вызывает соответствующие изменения в фазах их роста и развития. Признаки и характеристики растительности планеты меняются очень быстрыми темпами. На отдельных территориях фиксируются нарушения экологического баланса и ускорение интенсивности возникновения техногенных событий.
Докладчик рассказал о случаях ускорения и замедления, происходящих по сезонам года, и объяснил причины изменения вегетационных ритмов растений. По его словам, такими процессами считаются изменение газового баланса атмосферы и повышение температуры воздуха.