https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_4adbde4e8e34c83f48903d53a_o.jpg
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyinə həsr edilmiş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların V Beynəlxalq Elmi Konfranslarının bağlanışı və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Elmi konfransların beş ildir beynəlxalq səviyyədə təşkil edildiyini deyən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov konfransın işini yüksək dəyərləndirib. Eləcə də təqdim olunan tezislər barədə təqdimat edib. Bildirib ki, builki konfranslara ümumilikdə 517 tezis göndərilib, onlardan 384-ü qəbul edilib. Habelə 55 müəssisədən tezis daxil olub ki, bu da konfransın yüksək səviyyədə keçdiyini göstərir. Rektor gənclərin elmi-tədqiqatlara istiqamətləndirilməsi və elmi fəaliyyətə təşviq edilməsinin önəmini də vurğulayıb.
Sonra Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyinin İdarə heyətinin sədri Tural Əhmədov, Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyinin direktor müavini Əminağa Sadıqov, SOCAR-ın İnsan Kapitalının İnkişafı və Funksional Mükəmməllik Departamentinin rəis müavini Tural Məmmədov, Elm və Təhsil Nazirliyinin Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov çıxış ediblər. BANM-də ənənəvi olaraq keçirilən bu elmi konfransların gənclərin elmi-tədqiqata marağının artması baxımından vacibliyini vurğulayıblar.
Daha sonra “Dayanıqlı Kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru”, “İNFOTECH 2024” və “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” mövzuları üzrə qaliblər müəyyənləşib.
Bakı Ali Neft Məktəbi, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutu, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutu, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutu, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu, AMEA nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Geologiya və Geofizika İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, eləcə də İzmir Katib Çələbi Universiteti (Türkiyə), Almetyevsk Dövlət Neft İnstitutu (Rusiya) və Kral Fəhd Neft və Minerallar Universitetinin (Səudiyyə Ərəbistanı) qalib olan tələbələri və gənc tədqiqatçıları mükafatlandırılıb.
Xatırladaq ki, qiymətləndirmə müxtəlif sənayə müəssisələrindən olan münsiflər heyəti tərəfindən edilib.
Konfranslarda BANM-in tərəfdaşları “SOCAR Midstream”, “SOCAR Upstream”, “SOCAR Downstream”, “SOCAR Polymer”, “SOCAR AQŞ”, “Emerson”, “ABB”, “Maire Tecnimont Group”, “Caspian Innovation Center” və “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” şirkətləri olub.

https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_4adbde4e8e34c83f48903d53a_o.jpg
The Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS) has hosted the closing ceremony and awarding of the winners of the V International Scientific Conferences of Students and Young Researchers dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
Opening the event with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov noted that “the scientific conferences have been held at the international level for five years”.
“The work of the conferences is highly commendable. A total of 517 theses were submitted to this year's conferences, 384 of which were accepted. We also received theses from 55 institutions, which shows that the conferences were held at a high level,” the rector said.
Elmar Gasymov emphasized the importance of increasing the interest of young people in scientific research and encouraging their scientific activity.
Among speakers at the ceremony were Chairman of the Board of the Agency for Quality Assurance in Education Tural Ahmadov, Deputy Director of the State Agency for Science and Higher Education Aminagha Sadigov, Deputy Director of Human Capital Development & Functional Excellence of SOCAR Tural Mammadov, and Director of the Institute of Petrochemical Processes of the Ministry of Science and Education, Academician Vagif Abbasov. They emphasized the importance of scientific conferences, which are traditionally held at BHOS, in terms of increasing the interest of young people in scientific research.
Then, winners were identified and awarded for the themes “Towards Sustainable Chemistry and Chemical Engineering”, “INFOTECH 2024” and “Oil and Gas Geology and Engineering”. Among the awardees were students and young researchers from Baku Higher Oil School, Institute of Petrochemical Processes, Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Azerbaijan State Oil and Industry University, Khazar University, Azerbaijan Technical University, Institute of Information Technology, Republican Seismic Survey Center of ANAS, Institute of Geology and Geophysics, Baku State University, Izmir Katip Celebi University (Turkey), Almetyevsk State Oil Institute (Russia), King Fahd University of Petroleum and Minerals (Saudi Arabia).
It should be noted that the evaluation was carried out by a jury consisting of representatives of various industrial enterprises.
BHOS's partners at the conferences were SOCAR Midstream, SOCAR Upstream, SOCAR Downstream, SOCAR Polymer, SOCAR AQS, Emerson, ABB, Maire Tecnimont Group, Caspian Innovation Center, and the International Bank of Azerbaijan.