https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_713c7d10b966a42c617df36e8_o.jpg
Kaspersky-nin kiberinsidentlərə reaksiya üzrə qlobal qrupunun (Kaspersky GERT) mütəxəssisləri “BitLocker”dən istifadə edən yeni fidyə proqramı vasitəsilə korporativ cihazlara qarşı təşkil edilən hücumlar aşkar ediblər. Bu, “Windows” əməliyyat sistemində şifrələmədən istifadə edərək məlumatları qorumağa imkan verən təhlükəsizlik funksiyasıdır. Zərərli proqram “ShrinkLocker” adlanır. Hədəflər sənaye və əczaçılıq şirkətləri, eləcə də dövlət qurumları olub.
Təcavüzkarlar “Windows” ilə işləyən kompüterlərdə tapşırıqların avtomatlaşdırılması üçün istifadə edilən proqramlaşdırma dili “VBScript”in bazasında zərərli skript yaradıblar. Bu skript cihazda hansı “Windows” versiyasının quraşdırıldığını yoxlayır və müvafiq olaraq “BitLocker” funksiyasını aktivləşdirir. Zərərli proqram “Windows Server 2008”ə qədər əməliyyat sisteminin həm yeni, həm də köhnə versiyalarına qədər yoluxdura bilər.
Skript əməliyyat sisteminin yüklənmə parametrlərini dəyişir və sonra “BitLocker”dən istifadə edərək sərt disk bölmələrini şifrələməyə çalışır. Şifrələnmiş kompüteri daha sonra yükləyə bilmək üçün yeni yükləmə bölməsi yaradılır. Təcavüzkarlar həmçinin “BitLocker” şifrələmə açarını qorumaq üçün istifadə edilən təhlükəsizlik alətlərini də silirlər ki, istifadəçi daha sonra onları bərpa edə bilməsin.
Daha sonra zərərli skript sistem haqqında məlumatı və yoluxmuş kompüterdə yaradılan şifrələmə açarını təcavüzkarların serverinə göndərir. Bundan sonra, o, "izlərini itirir”: hücumun araşdırılmasına kömək edə biləcək qeydləri və müxtəlif faylları silir.
Son mərhələdə zərərli proqram sistemə girişi məcburi şəkildə bloklayır. Qurban ekranda bir mesaj görür: "Kompüterinizdə BitLocker bərpa variantları yoxdur."
Sistemə giriş bloklandıqdan sonra qurbanın ekranında peyda olan mesaj
Kaspersky mütəxəssisləri zərərli skriptə “ShrinkLocker” (ingilis dilində “shrink” – azaltmaq) adını veriblər. O, hücumlar zamanı sabit disk bölmələrinin parametrlərinin dəyişdirilməsi əsas rol oynayır: bu, təcavüzkarlara sistemi şifrələnmiş fayllarla yükləmək imkanı verir.
“Hücumlar ilkin olaraq məlumatlara icazəsiz girişin qarşısını almaq üçün yaradılmış ‘BitLocker’ alətindən istifadə edib. Bu müdafiə aləti təcavüzkarların əlində silaha çevrilib. ‘BitLocker’ istifadə edən şirkətlər güclü şifrələrdən istifadə etməli və girişi bərpa etmək üçün istifadə edilən açarlarını təhlükəsiz saxlamalıdırlar. Vacib məlumatların ehtiyat nüsxəsini çıxarmaq da vacibdir. Hücumu erkən mərhələdə aşkarlamaq üçün MDR və ya EDR sinif həllərindən istifadə etməyi və əlbəttə ki, gələcəkdə oxşar hadisələrin təkrarlanmasını aradan qaldırmaq üçün ilkin hücum vektorunu müəyyən etmək üçün bütün insidentləri araşdırmağı tövsiyə edirik”, - deyə Kaspersky-nin kiberinsidentlərə reaksiya üzrə qlobal qrupunun rəhbəri Konstantin Sapronov bildirir.
Riskləri azaltmaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- mürəkkəb hücumlar da daxil olmaqla təhdidləri tez aşkar etmək və onlara cavab vermək üçün hərtərəfli təhlükəsizlik həllindən, məsələn, Kaspersky Managed Detection and Response və Kaspersky Extended Detection and Response həllərindən stifadə edin;
- şifrələmə funksiyalarının icazəsiz aktivləşdirilməsinin, habelə reyestr açarlarının dəyişdirilməsinin qarşısını almaq üçün korporativ istifadəçilərin imtiyazlarını məhdudlaşdırın;
- “GET” və “POST” sorğuları da daxil olmaqla şəbəkə trafikini qeyd edin və nəzarət edin, çünki sistemin yoluxması nəticəsində şifrələr və şifrələmə açarları təcavüzkarların domenlərinə ötürülə bilər;
- “VBScript” və “PowerShell” ilə əlaqəli hadisələrə nəzarət edin və yerli silinmə halında onların aktiv qalmasını təmin etmək üçün qeydiyyatdan keçmiş skriptləri və əmrləri xarici depoda saxlayın;
- ilkin hücum vektorunu müəyyən etmək və gələcəkdə oxşar hücumların qarşısını almaq üçün insident təhlili aparın.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_713c7d10b966a42c617df36e8_o.jpg
Эксперты глобальной команды реагирования на киберинциденты «Лаборатории Касперского» (Kaspersky GERT) обнаружили атаки на корпоративные устройства с помощью новой программы-вымогателя, использующей BitLocker. Это функция безопасности в Windows, позволяющая защитить данные с помощью шифрования. Вредоносное ПО получило название ShrinkLocker. Целью были промышленные и фармацевтические компании, а также государственные учреждения.
Злоумышленники создали вредоносный скрипт на VBScript — языке программирования, используемом для автоматизации задач на компьютерах под управлением Windows. Этот скрипт проверяет, какая версия Windows установлена на устройстве, и в соответствии с ней активирует функционал BitLocker. Зловред может заражать как новые, так и старые версии ОС — вплоть до Windows Server 2008.
Скрипт изменяет параметры загрузки ОС, а потом пытается зашифровать разделы жёсткого диска с помощью BitLocker. Создаётся новый загрузочный раздел, чтобы позднее иметь возможность загружать зашифрованный компьютер. Злоумышленники также удаляют инструменты безопасности, используемые для защиты ключа шифрования BitLocker, чтобы пользователь потом не смог их восстановить.
Далее вредоносный скрипт отправляет на сервер злоумышленников информацию о системе и ключ шифрования, сгенерированный на заражённом компьютере. После этого он «заметает следы»: удаляет логи и различные файлы, которые могут помочь в исследовании атаки.
На заключительном этапе вредоносная программа принудительно блокирует доступ в систему. Жертва видит на экране сообщение: «На вашем компьютере нет вариантов восстановления BitLocker».
Сообщение, появляющееся на экране жертвы после блокировки доступа к системе
Эксперты «Лаборатории Касперского» дали вредоносному скрипту название ShrinkLocker (от англ. shrink ― уменьшать). При атаках ключевую роль играет изменение параметров разделов жесткого диска: это обеспечивает злоумышленникам возможность загрузки системы с зашифрованными файлами.
«Для атак использовался BitLocker ― инструмент, изначально созданный для предотвращения несанкционированного доступа к данным. Защитный инструмент стал оружием в руках злоумышленников. Компаниям, использующим BitLocker, необходимо использовать надёжные пароли и безопасно хранить ключи для восстановления доступа. Также важно организовать резервное копирование важных данных. Рекомендуем использовать решения класса MDR или EDR для раннего обнаружения и, конечно, расследовать все инциденты для выявления начального вектора атаки для устранения повторения подобных инцидентов в будущем», ― комментирует Константин Сапронов, руководитель глобальной команды по реагированию на компьютерные инциденты «Лаборатории Касперского».
- использовать комплексное защитное решение, например, Kaspersky Managed Detection and Response и Kaspersky Extended Detection and Response, для оперативного обнаружения и реагирования на угрозы, в том числе сложные;
- ограничить привилегии корпоративных пользователей, чтобы предотвратить несанкционированную активацию функционала шифрования, а также изменение ключей реестра;
- вести регистрацию сетевого трафика и осуществлять его мониторинг, в том числе GET- и POST-запросов, поскольку в результате заражения системы пароли и ключи шифрования могут передаваться на домены злоумышленников;
- отслеживать события, связанные с VBScript и PowerShell, и хранить зарегистрированные скрипты и команды во внешнем репозитории, чтобы обеспечить их активность в случае локального удаления;
- проводить анализ инцидентов для выявления начального вектора атак и предотвращения подобных атак в будущем.