Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində həyata keçirilən “BDU qocaman müəllimlərin gözü ilə” layihəsinin növbəti qonağı Sosial elmlər və psixologiya fakültəsinin məsləhətçi professoru İzzət Rüstəmov olub.
Görüşün moderatoru, BDU-nun tarixi muzeyinin müdiri Günel Orucəliyeva layihənin məqsədindən, 105 yaşını qeyd etməyə hazırlaşan qocaman Universitetdə həyata keçirilən yubiley tədbirlərindən danışıb.
Görüşdə İzzət Rüstəmov Universitetlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının maariflənməsində, ziyalı təbəqənin formalaşmasında, elmi dəyərlərin zənginləşməsində Universitetin rolu danılmazdır. Tarixin müxtəlif keşməkeşli dövrlərindən keçən Universitet bütün inkişafı boyu öz müqəddəs missiyasını şərəflə daşıyıb, ölkəmizdə əsas elm və təhsil məbədi, milli düşüncənin formalaşma mərkəzi kimi nüfuz qazanıb.
Professor İzzət Rüstəmov Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə əmək fəaliyyətindən bəhs edib. Ümummilli Liderin müstəqil Azərbaycan dövlətinin yaranmasında, inkişafında və dünya ölkələri içərisində tanınmasında göstərdiyi misilsiz xidmətlərə diqqət çəkib.
İzzət Rüstəmov sonra oğlu, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, Qarabağ müharibəsi şəhidi Məzahir Rüstəmovun keçdiyi döyüş yolundan, etdiyi qəhrəmanlıqlardan da danışıb.

Очередным гостем проекта «БГУ глазами старейшин-преподавателей» Бакинского государственного университета (БГУ) стал профессор-консультант факультета социальных наук и психологии Иззет Рустамов.
Модератор встречи, директор музея истории БГУ Гюнель Оруджалиева рассказала о цели проекта и юбилейных мероприятиях, проводимых в университете, который готовится отметить свое 105-летие.
На встрече Иззет Рустамов поделился воспоминаниями об университете. Он отметил, что роль БГУ в просвещении народа, формировании интеллигенции, обогащении научных ценностей неоспорима. Вуз с честью выполнил свою священную миссию и завоевал репутацию главного храма науки и образования в стране, центра формирования национального мышления.
Профессор Иззет Рустамов рассказал о своей работе под руководством великого Гейдара Алиева. Он сосредоточил внимание аудитории на заслугах общенационального лидера в развитии и признании Азербайджанского государства на мировой арене.
Затем Иззет Рустамов рассказал о подвигах своего сына, Национального героя Азербайджана, шехида Карабахской войны Мазахира Рустамова.