https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7a5f69d41cd2ecf4d80c79d68_o.jpg
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanmasına “Handysize” ölçü tipli ilk gəmi qəbul edilib. Bununla da, ASCO quru yüklərin daşınmasında yeni seqmentə daxil olub. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, gəmiyə tarixi torpağımız Xocalının adı verilib.
Çin Xalq Respublikasında Dövlət Himnimizin sədaları altında gəmidə Azərbaycanın üçrəngli Dövlət Bayrağı qaldırılıb və “Xocalı” istismara qəbul olunub.
“Xocalı” gəmisi Prezident İham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri rəhbər tutularaq hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində alınıb. Sözügedən proqramda milli gəmiçiliyin Xəzərdənkənar fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilməsi, beynəlxalq hövzələrdə yükdaşıma potensialının daha da artırılması, eləcə də xarici sularda yükdaşımalar üçün yeni tipli daha böyük gəmilərin alınması ilə bağlı investisiya fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi məsələləri xüsusi yer tutur.
Bu istiqamətdə icra olunan işlərin davamı kimi, ASCO “Handysize” ölçü tipli quru yük gəmisinin alınması layihəsinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq edib. Bank, ASCO-da beynəlxalq prinsiplərə uyğun qurulmuş korporativ idarəetmə və hesabatlılıq sistemlərinin mövcudluğunu, əməliyyatlarda şəffaflığın və sağlam maliyyə vəziyyətinin təmin edilməsini nəzərə alaraq, dövlət zəmanəti olmadan sözügedən layihənin maliyyələşməsi barədə qərar verib. Bununla da, gəminin alınması üzrə maliyyələşmənin 70%-i Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının ayırdığı kredit vəsaiti, 30%-i isə ASCO-nun daxili imkanları hesabına həyata keçirilib.
“Xocalı” gəmisi 38593 ton yükgötürə imkanına malikdir. Bu da ASCO-nun mövcud quru yük gəmilərinin yükgötürmə qabiliyyətindən təxminən 8 dəfə çoxdur. Gəminin uzunluğu 180 metr, eni 30 metr, bortunun hündürlüyü 15 metr, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 uzeldir. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara belə rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
Qeyd edək ki, “Xocalı” gəmisinin yükləndikdən sonra ilk səfəri Cənubi Koreyanın “Bukpyung” limanından Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Portland” limanınadır. Bununla da, “Xocalı” müstəqil Azərbaycan Bayrağı altında Amerika sularında üzəcək ilk gəmi olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7a5f69d41cd2ecf4d80c79d68_o.jpg
Azerbaijan Caspian Shipping Company (ASCO) welcomed first Handysize type vessel into its ranks. Thuswise, ASCO entered a new segment of dry cargo transportation. According to the order of President Ilham Aliyev name of our historical land Khojaly was given to the vessel.
To the sounds of our national anthem in the People's Republic of China, tricolor State Flag of Azerbaijan was hoisted aboard the vessel marking the official commencement of operations for “Khojaly”.
Acquisition of “Khojaly” falls within the Strategic Development Program of the Shipping Company, which was adopted in accordance with the tasks and recommendations of President Ilham Aliyev and approved by ASCO's Supervisory Board. The program holds a special focus on expanding the geographic scope of national shipping beyond the Caspian Sea, increasing cargo transportation capacity in international waters and financing investment activities related to acquiring larger vessels for cargo transportation in foreign waters.
The path forward carried out in this direction is cooperation of ASCO with the European Bank for Reconstruction and Development to finance dry cargo “Handysize” type vessel purchase project. Considering corporate governance and accountability system established at ASCO in accordance with international principles, ensuring transparency of operations and sound financial position, the Bank decided to finance the project without a government guarantee. Thus, 70% of the financing for the purchase of the vessel was facilitated through the loan provided by European Bank for Reconstruction and Development, and 30% by ASCO's internal resources.
Carrying capacity of “Khojaly” vessel is 38,593 tons. This is approximately 8 times greater than carrying capacity of existing ASCO bulk carriers. The length of the vessel is 180 meters, width 30 meters, side height 15 meters, draft 10.47 meters, maximum speed 15.7 meters. With its maximum lifting capacity, its waterline allows it easily enter many shallow water harbors.
It should be noted that the first voyage of “Khojaly” vessel after loading is from Bakpyeon port in South Korea to Portland port in United States of America. Thuswise, “Khojaly” will become the first vessel to enter American waters under the flag of independent Azerbaijan.