https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7a5f69d41cd2ecf4d80c79d68_o.jpg
“Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO) donanmasına “Handysize” ölçü tipli ilk gəmi qəbul edilib. Bununla da, ASCO quru yüklərin daşınmasında yeni seqmentə daxil olub. Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, gəmiyə tarixi torpağımız Xocalının adı verilib.
Çin Xalq Respublikasında Dövlət Himnimizin sədaları altında gəmidə Azərbaycanın üçrəngli Dövlət Bayrağı qaldırılıb və “Xocalı” istismara qəbul olunub.
“Xocalı” gəmisi Prezident İham Əliyevin tapşırıq və tövsiyələri rəhbər tutularaq hazırlanan və ASCO-nun Müşahidə Şurasının qəbul etdiyi Gəmiçiliyin Strateji İnkişaf Proqramı çərçivəsində alınıb. Sözügedən proqramda milli gəmiçiliyin Xəzərdənkənar fəaliyyət coğrafiyasının genişləndirilməsi, beynəlxalq hövzələrdə yükdaşıma potensialının daha da artırılması, eləcə də xarici sularda yükdaşımalar üçün yeni tipli daha böyük gəmilərin alınması ilə bağlı investisiya fəaliyyətinin maliyyələşdirilməsi məsələləri xüsusi yer tutur.
Bu istiqamətdə icra olunan işlərin davamı kimi, ASCO “Handysize” ölçü tipli quru yük gəmisinin alınması layihəsinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq edib. Bank, ASCO-da beynəlxalq prinsiplərə uyğun qurulmuş korporativ idarəetmə və hesabatlılıq sistemlərinin mövcudluğunu, əməliyyatlarda şəffaflığın və sağlam maliyyə vəziyyətinin təmin edilməsini nəzərə alaraq, dövlət zəmanəti olmadan sözügedən layihənin maliyyələşməsi barədə qərar verib. Bununla da, gəminin alınması üzrə maliyyələşmənin 70%-i Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının ayırdığı kredit vəsaiti, 30%-i isə ASCO-nun daxili imkanları hesabına həyata keçirilib.
“Xocalı” gəmisi 38593 ton yükgötürə imkanına malikdir. Bu da ASCO-nun mövcud quru yük gəmilərinin yükgötürmə qabiliyyətindən təxminən 8 dəfə çoxdur. Gəminin uzunluğu 180 metr, eni 30 metr, bortunun hündürlüyü 15 metr, suya oturumu 10,47 metr, maksimum sürəti 15,7 uzeldir. Suya oturumu maksimum yük götürməklə, onun bir çox dayaz limanlara belə rahatlıqla daxil olmasına şərait yaradır.
Qeyd edək ki, “Xocalı” gəmisinin yükləndikdən sonra ilk səfəri Cənubi Koreyanın “Bukpyung” limanından Amerika Birləşmiş Ştatlarının “Portland” limanınadır. Bununla da, “Xocalı” müstəqil Azərbaycan Bayrağı altında Amerika sularında üzəcək ilk gəmi olacaq.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_7a5f69d41cd2ecf4d80c79d68_o.jpg
«Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO) приняло в свои ряды первое судно типа «Handysize». Таким образом, ASCO вошла в новый сегмент перевозок сухих грузов. Согласно распоряжению президента Ильхама Алиева судну присвоено название нашей исторической земли Ходжалы.
Под звуки нашего государственного гимна в Китайской Народной Республике на судне был поднят трехцветный Государственный флаг Азербайджана и «Ходжалы» был введен в эксплуатацию.
Судно "Ходжалы" приобретено в рамках программы Стратегического развития судоходства, которая была подготовлена на основе поручений и рекомендаций президента Ихама Алиева и принята Наблюдательным советом ASCO. В рамках данной программы предусмотрено расширение географии деятельности национального судоходства за пределами Каспийского моря, дальнейшее увеличение потенциала грузоперевозок в международных бассейнах, а также финансирование инвестиционной деятельности, связанной с приобретением новых типов более крупных судов для перевозки грузов в зарубежных водах.
Продолжением работы, проводимой в этом направлении, является сотрудничество ASCO с Европейским банком реконструкции и развития с целью финансирования проекта покупки сухогруза класса «Handysize». Принимая во внимание наличие системы корпоративного управления и подотчетности, созданной в ASCO в соответствии с международными принципами, обеспечивающей прозрачность операций и стабильное финансовое положение, Банк принял решение профинансировать указанный проект без государственной гарантии. Таким образом, 70% финансирования покупки судна было обеспечено кредитом, предоставленным Европейским банком реконструкции и развития, а 30% - внутренними ресурсами ASCO.
Грузоподъемность судна «Ходжалы» составляет 38593 тонн. Это примерно в 8 раз превышает грузоподъемность существующих сухогрузов ASCO. Длина судна 180 метров, ширина 30 метров, высота борта 15 метров, осадка 10,47 метра, максимальная скорость 15,7 метра. Благодаря максимальной грузоподъемности ватерлиния позволяет ему легко заходить во многие мелководные гавани.
Следует отметить, что первый рейс судна "Ходжалы" после погрузки - из порта "Бакпён" в Южной Корее в порт "Портленд" в Соединенных Штатах Америки. Таким образом, «Ходжалы» станет первым судном, вошедшим в американские воды под независимым азербайджанским флагом.