https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_07a78f5406768d032783d62f6_o.jpg
UNEC-in Rus İqtisad Məktəbində “Davamlı inkişaf şəraitində yaşıl iqtisadiyyat: çağırışlar və gözləntilər” mövzusunda tələbə və gənc tədqiqatçıların beynəlxalq elmi-praktiki konfransı keçirilib.
Altı ölkənin 200-dən çox gənc tədqiqatçısını bir platformada toplayan beynəlxalq konfransın açılışında çıxış edən elm və innovasiyalar üzrə prorektor dosent Fariz Əhmədov konfransın mövzusunun əhəmiyyətindən söz açıb. O, müasir iqtisadiyyatın aktual tədqiqat sahəsinə çevrildiyini diqqətə çatdıraraq, COP-29-la bağlı UNEC-də keçirilən tədbirlərdən və gənclərin bu istiqamətdə üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Rus iqtisad məktəbinin direktoru dosent Mənsur Bərxudarov tədbirdə elm və təhsil nümayəndələri ilə yanaşı, özəl və dövlət sektorlarının nümayəndələrinin də təmsil olunduğunu qeyd edərək, beynəlxalq konfransda yaşıl iqtisadiyyatın Azərbaycan, o cümlədən dünya qarşısında qoyduğu məsələlərlə bağlı müzakirələrin aparılacağını qeyd edib.
Sonra məruzəçilər qismində çıxış edən UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, professor Yadulla Həsənli, Rusiya Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü professor Bəhram Əliyev yaşıl iqtisadiyyatın ayrı-ayrı aspektləri, həlli tələb olunan məsələlər, təhsil sahəsinin bu proseslərdə yeri və rolu haqqında danışıblar.
Beynəlxalq konfrans 7 panel sessiya üzrə Azərbaycanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə, Qazaxıstan, Belorus və Yunanıstanın tələbə, magistr və doktorantlarının məruzələri ilə davam edib. UNEC-in nüfuzlu alimlərinin, eləcə də yaşıl iqtisadiyyatla bağlı tanınmış elm nümayəndələrinin moderator qismində çıxış etdikləri sessiyalarda mövzu ilə bağlı maraqlı müzakirələr də aparılıb.
Konfransın sonunda Rus İqtisad Məktəbinin yaradıcı klubunun üzvləri maraqlı konsert proqramı ilə çıxış ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_07a78f5406768d032783d62f6_o.jpg
An international scientific-practical conference of students and young researchers on the topic "Green economy in conditions of sustainable development: challenges and expectations" has been held at the Russian School of Economics of UNEC.
Speaking at the opening of the international conference, which gathered more than 200 young researchers from six countries on one platform, vice-rector for science and innovation Fariz Ahmadov spoke about the importance of the topic of the conference. He drew attention to the fact that modern economy has become an actual field of research, and talked about the events held at UNEC related to COP-29 and the responsibilities of young people in this direction.
The head of the Russian School of Economics, associate professor Mansur Barkhudarov, noted that representatives of the private and public sectors were also represented at the event in addition to science and education representatives, and noted that the international conference will hold discussions on the issues that the green economy poses to Azerbaijan, including the world.
Then, acting as speakers, Professor Yadulla Hasanli, Director of the Scientific Research Institute of Economic Studies at UNEC, and Professor Bahram Aliyev, a full member of the Russian Academy of Sciences, spoke about different aspects of the green economy, the issues that need to be solved, and the place and role of education in these processes.
The international conference continued with the reports of students, masters and doctoral students from Russia, Turkey, Kazakhstan, Belarus and Greece in 7 panel sessions. Interesting discussions on the subject were also held in the sessions moderated by prestigious scientists of UNEC, as well as well-known representatives of science related to the green economy.
At the end of the conference, the creative club of the Russian School of Economics performed an interesting concert program.