Bakıda keçirilən 1-ci Azərbaycan "CultRural" Festivalı 2022 tədbirində 1000-ə yaxın yaradıcı biznes nümayəndələri iştirak edib
Bakıda keçirilən 1-ci Azərbaycan "CultRural" Festivalı 2022 tədbirində 1000-ə yaxın yaradıcı biznes nümayəndələri iştirak edib Bakıda keçirilən 1-ci Azərbaycan "CultRural" Festivalı 2022 tədbirində 1000-ə yaxın yaradıcı biznes nümayəndələri iştirak edib
06 avqust 2022-ci il tarixində Alman-Azərbaycan Xarici Ticarət Palatası (AHK Azərbaycan), Plovdiv Ticarət və Sənaye Palatası (PCCI) və Handicraft Bakı ilə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində Bakıda 1-ci Azərbaycan "CultRural" Festivalı 2022 tədbirini təşkil edib.
Festival “Create.Industry! “Bolqarıstan və Azərbaycanın Mədəniyyət və Yaradıcılığı arasında Körpü” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub və Bolqarıstan və Azərbaycandan olan əl işləri, dizayn və moda, eləcə də vizual və ifaçılıq sənət sahələrində yaradıcı biznes nümayəndələrini bir araya gətirib. Bütün gün davam edən bu festivalı 1000-ə yaxın nümayəndə ziyarət edib.
Tədbir AHK Azərbaycanın icraçı direktor müavini cənab Fabian Zittlau, Avropa İttifaqının Azərbaycandakı səfiri cənab Peter Michalko, Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri cənab Nikolay Yankov, Almaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin missiya rəhbər müavini cənab Heiko Şvarzın və “Handcraft” Bakının həmtəsisçisi xanım Jalə Nəcəfovanın salamlama nitqləri ilə başlayıb. Onlar Bolqarıstan və Azərbaycan yaradıcı biznesləri arasında sinerjinin inkişaf etdirilməsi və yeni işgüzar əlaqələrin qurulmasında layihənin əhəmiyyəti vurğulayıb.
Festival çərçivəsində Bolqarıstanın 9 və Azərbaycanın 59 yaradıcı biznesi öz şirkətlərini təqdim etmək və öz əl işlərini azərbaycanlı və avropalı həmkarlarına və qurumlarına nümayiş etdirmək fürsətindən istifadə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_04b4afea8cf9ad0899e573fd6_o.jpg
On 06 August 2022, the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan), in close collaboration with the Plovdiv Chamber of Commerce and Industry (PCCI) and the Handicraft Baku, hosted the 1st Azerbaijani CultRural Festival 2022 in Baku.
The festival was organized within the framework of the project “Create.Industry! - Bridging Culture and Creativity of Bulgaria and Azerbaijan” and connected representatives of creative businesses from Bulgaria and Azerbaijan in the fields of handicrafts, design & fashion, as well as visual & performing arts. Around 1000 representatives visited this whole-day festival.
The event started with the welcoming speeches by Mr. Fabian Zittlau, Deputy Executive Director of AHK Azerbaijan, Mr. Peter Michalko, Ambassador of EU Delegation to Azerbaijan, Mr. Nikolay Yankov, Ambassador of Bulgarian Embassy in Azerbaijan, Mr. Heiko Schwarz, Deputy Head of Mission of German Embassy in Azerbaijan, and Mrs. Jala Najafova, Co-Founder of the Handicraft Baku. They emphasized the importance of the project in developing synergies between Bulgarian and Azerbaijani creative businesses and establishing new business relations.
Within the framework of the festival, 9 Bulgarian and 59 Azerbaijani creative businesses seized the opportunity to present their companies and showcase their hand-made products to Azerbaijani and European counterparts and institutions.