https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8d9469ee3a838ca66a5988fbb_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti, Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Veteranlar Şurası, YAP Yasamal rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə 28 May - Müstəqillik Günü münasibətilə “Azərbaycan XX əsrin əvvəllərində: müstəqilliyə aparan yollar” mövzusunda konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev yaradılmasının 106-cı ildönümünü qeyd etdiyimiz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin dövlətçilik tariximizdəki rolundan bəhs edib. Qeyd edib ki, Azərbaycan xalqının XX əsrin əvvəlində Şərqdə ilk demokratik respublika yaratması mühüm tarixi nailiyyətdir.
YAP Veteranlar Şurasının sədri, partiyanın İdarə Heyətinin üzvü Arif Rəhimzadə bildirib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması xalqımızın dövlətçilik ənənələrində özünəməxsus yer tutur. O dövrdə Xalq Cümhuriyyəti müəyyən səbəblərdən süqut etdi. Lakin xalqımız XX əsrin sonunda yenidən azadlığa qovuşdu və dövlət müstəqilliyini bərpa etdi. Ümummilli Lider Heydər Əliyev 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra müstəqil Azərbaycanın sarsılmaz bünövrəsini yaratdı, dövlətçiliyimizin qorunması üçün qətiyyətli tədbirlər gördü, ölkədə davamlı ictimai-siyasi sabitliyi bərqərar etdi. Bu gün Ulu Öndər Heydər Əliyevin qurucusu olduğu müstəqil Azərbaycan dövləti dünyada böyük nüfuza malikdir. Hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müstəqil dövlətimiz ən qüdrətli dövrünü yaşayır. Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanın hərtərəfli inkişafını təmin edən məqsədyönlü və düşünülmüş siyasətinin uğurları, dövlətimizin öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etməsi, beynəlxalq miqyasda nüfuzlu dövlətə çevrilməsi hər bir vətəndaşı qürurlandırır. Bu, ölkə başçısının gələcək nəsillərə unudulmaz dövlətçilik əmanətidir”.
BDU-nun prorektoru Əliş Ağamirzəyev isə qeyd edib ki, milli dövlətçilik tariximizdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti müstəsna yer tutur. Cəmi 23 ay mövcud olmuş Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Şərqdə demokratik ənənələrin formalaşmasına əhəmiyyətli təsir göstərib. Xalq Cümhuriyyətinin uğurlarından biri də 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin yaradılmasıdır. Bu gün milli dövlətçilik ənənələrimizin davam etdiyini deyən Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, müstəqil Azərbaycan böyük zəfərlər qazanaraq adını tarixə qızıl hərflərlə yazdırıb: “Ən mühüm nailiyyət isə ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin bərpa olunmasıdır. Bu gün Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş bütün ərazilərimiz dirçəlir, cənnətə çevrilir. O cümlədən Xankəndi şəhərində Qarabağ Universitetinin yaradılması böyük əhəmiyyət kəsb edir”.
YAP Veteranlar Şurasının üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Dilarə Seyidzadə deyib ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaradılması dövlətçilik tariximizin şanlı səhifələrindən biridir. Tarixçi kimi elmi işinin XX əsrin əvvəllərində azərbaycanlı deputatların Rusiya Dumasında fəaliyyəti ilə əlaqədar olduğunu vurğulayan Dilarə Seyidzadə həmin dövrdəki deputatların xalqımız üçün böyük işlər gördüklərini söyləyib: “Onlar əsl vətənpərvər ziyalılar idi. Bu insanların fəaliyyəti Xalq Cümhuriyyətinə gedən yolda böyük rol oynayırdı. Nəticədə 1918-ci ilin mayında Xalq Cümhuriyyəti elan olundu. Cümhuriyyət dövründə ana dilində məktəblər açıldı, qadınlara səsvermə hüququ verildi, bir sıra mühüm qanunlar qəbul olundu və digər önəmli addımlar atıldı. Lakin o dövrdə mürəkkəb geosiyasi proseslər baş verirdi və həmin proseslər fonunda Cümhuriyyət cəmi 23 ay yaşaya bildi”.
YAP Veteranlar Şurasının üzvü deyib ki, müstəqil dövlətimizi qorumaq, onu sevmək hər bir vətəndaşımızın borcudur: “Doğma vətəni sevməyin ən böyük nümunəsini Ulu Öndər Heydər Əliyev göstərib. Bu gün Prezidentimiz İlham Əliyev öz siyasəti ilə müstəqil dövlətimizi daha da gücləndirir”.
BDU-nun dosenti Xumar Səfərova çıxışında bildirib ki, Cümhuriyyət qurucularının xidmətləri daim xalqımız, dövlətimiz tərəfindən yüksək dəyərləndirilir, onların əziz xatirəsi hər zaman uca tutulur.
Sonra tədbir iştirakçılarının sualları cavablandırılıb, YAP sıralarına qəbul edilmiş şəxslərə üzvlük vəsiqələri təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8d9469ee3a838ca66a5988fbb_o.jpg
По случаю 28 мая – Дня независимости в Бакинском государственном университете (БГУ) прошла конференция на тему «Азербайджан в начале ХХ века: дороги, ведущие к независимости», организованная совместно университетом, Советом ветеранов партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) и Ясамальской районной организацией ПЕА.
Председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев, открывший мероприятие, рассказал о роли Азербайджанской Демократической Республики (АДР), чье 106-летие отмечается, в истории государственности страны. Он отметил, что создание первой демократической республики на Востоке является важным историческим достижением.
Председатель Совета ветеранов ПЕА Ариф Рагимзаде отметил, что создание АДР занимает уникальное место в традициях государственности нашего народа. В то время по определенным причинам АДР пала: «Однако в конце ХХ века наш народ восстановил государственную независимость. Сегодня независимый Азербайджан, основанный великим лидером Гейдаром Алиевым, имеет высокую репутацию в мире. Успехи политики Президента Ильхама Алиева, восстановление территориальной целостности и суверенитета нашей страны, ее превращение в влиятельное на международном уровне государство вызывают гордость у каждого гражданина».
Проректор БГУ Алиш Агамирзаев отметил, что АДР, просуществовавшая всего 23 месяца, оказала значительное влияние на формирование демократических традиций на Востоке. Одним из успехов АДР является создание в 1919 году БГУ. Алиш Агамирзаев заявил, что Азербайджан вписал свое имя в историю золотыми буквами: «А самое важное достижение – это восстановление нашей территориальной целостности и суверенитета. Сегодня под руководством Президента Ильхама Алиева возрождаются все освобожденные территории. В частности, большое значение имеет создание Карабахского университета в Ханкенди».
Член Совета ветеранов ПЕА, профессор Диляра Сеидзаде отметила, что создание АДР является одной из славных страниц истории нашей государственности. Подчеркнув, что ее научная работа связана с деятельностью азербайджанских депутатов в российской Думе в начале XX века, Диляра Сеидзаде отметила, что депутаты того периода сделали большие дела для нашего народа: «Они были настоящими патриотическими интеллектуалами. Деятельность этих людей сыграла большую роль на пути к независимости, и в результате в мае 1918 года была провозглашена АДР. За период республики были открыты школы на родном языке, женщинам предоставлено избирательное право, принят ряд важных законов и предприняты другие важные шаги. Однако в то время происходили сложные геополитические процессы, и на фоне этих процессов республика смогла прожить всего 23 месяца». Диляра Сеидзаде отметила, что защищать государство и любить его - долг каждого гражданина: «Великий лидер Гейдар Алиев показал величайший пример любви к родной земле. Ныне Президент Ильхам Алиев своей политикой укрепляет наше государство».
Доцент БГУ Хумар Сафарова в своем выступлении отметила, что заслуги основателей АДР высоко ценятся нашим народом и государством.