https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_08f14badbf040fb6465251f62_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Türkiyə Respublikasının Mərmərə Universitetinin rektoru Mustafa Kurt ilə görüşüb.
Rektor Elçin Babayev qonağa 105 yaşlı BDU-nun tədris, elmi fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri barədə məlumat verib. BDU-nun türkdilli ölkələrlə, o cümlədən qardaş Türkiyənin ən tanınmış universitetləri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini bildirib. O, BDU-nun nəzdində Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzində biotexnologiyalar, nanotexnologiyalar, kimya, riyaziyyat və s. sahələr üzrə birgə elmi tədqiqatlar aparmağı təklif edib. Rektor qeyd edib ki, hər iki universitet elmin müxtəlif sahələri üzrə ikili diplom proqramları imzalaya, ortaq layihələr, tədbirlər icra edə bilər.
BDU-da olmaqdan məmnunluğunu bildiriən Mərmərə Universitetinin rektoru Mustafa Kurt hər iki ölkənin köklü universitetlərinin əməkdaşlığının qardaş xalqların inkişafına fayda verəcəyinə əminliyini bildirib. O, Mərmərə Universitetinin BDU ilə birgə beynəlxalq tədqiqat layihələrində iştirak və birgə araşdırma mərkəzi yaratmaq imkanlarını yüksək qiymətləndirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_08f14badbf040fb6465251f62_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с ректором Университета Мармара Турции Мустафой Куртом.
Ректор Эльчин Бабаев проинформировал гостя об образовательной, научной деятельности и международных связях БГУ. Он сообщил, что БГУ сотрудничает с вузами тюркоязычных стран, в том числе с университетами братской Турции. Эльчин Бабаев предложил провести совместные научные исследования в Центре совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ в биотехнологиях, нанотехнологиях, химии, математике и других областях. Отмечено, что оба вуза могут подписывать программы двойного диплома, реализовывать совместные проекты и мероприятия.
Ректор Университета Мармара Мустафа Курт выразил уверенность, что интеграция двух вузов пойдет на пользу развитию братских народов. Гость высоко оценил возможность участия Университета Мармара в совместных исследовательских проектах с БГУ и создания совместного исследовательского центра.