https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4b79a5dd4aa84211676974f0d_o.jpg
Azerbaijan Fashion Week 16-cı yaz-yay mövsümü çərçivəsində “Up-Cycle Jeans” adlı ekoloji təmiz modaya istiqamətlənən müsabiqə keçirildi. Konseptə uyğun olaraq tədbir "Qala" Dövlət Tarixi-Etnoqrafiya Qoruğunun ərazisində yerləşən "Tullantıdan sənətə" muzeyində baş tutdu. Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyin nəzdində çalışan Mədəni və yaradıcı sənayelərin inkişaf mərkəzinin dəstəyi ilə keçirilib.
“Up-Cycle Jeans” finalına yüksələn 16 gənc dizayner müsabiqənin şərtlərinə uyğun olaraq təkrar emal olunmuş cins, plastik, metal və digər materiallardan hazırlanmış məhsulları münsiflər heyətinə təqdim etdi. Hər bir iştirakçı tərəfindən kişi və qadın geyim eskizləri təqdim olundu.
İşlərin qiymətləndirilməsində moda sənayesinin mütəxəssisləri - modelyer -dizayner Zemfira Cəfər, New Couture (Paris) B2B sərgi salonunun təsisçiləri Devid Pirnia və Nadejda Kozhevnikova, Aleksey Çjen - "New Generation - Open way.Kazakhstan" müsabiqəsinin təsisçisi, Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişaf Mərkəzinin nümayəndəsi Ceyla Məmmədova, qazax dizayneri Leonid Jerebtsov, Tajikistan Fashion Week təsisçisi Toxar İbrahimov, "Fashion Academy" təsisçisi Manzar Zəkizadə, Debet Safety MMC şirkətinin kostruktoru Vadim Çerkasov və qazaxıstanlı moda prodüseri, KFW və AFW-nin təsisçisi, həmçinin "Fashion Coverking" yaradıcısı Sayat Dosıbayev.
Musabiqənin nəticələrinə əsasən 1-ci yer qalibi Sara Abdullayeva Azerbaijan Fashion Week dəstəyi ilə kapsul kolleksi yaratmaq və noyabr ayında keçiriləcək 17-ci payız-qış mövsümü çərçivəsində geniş auditoriyaya təqdim etmək şansını qazandı. Bundan əlavə, 2-ci və 3-cü yer qazanmış iştirakçılara da xüsusi qiymətli hədiyyələr təqdim olundu. 2-ci yer qalibi Ülviyyə Əliyeva tikiş maşını, 3-cü yer qalibi Aysu Abdullayevayə isə buxar ütüsü təqdim olundu. Qran Pri qalibi Ramazan Həbibov isə yüngül sənaye şirkəti Debet Safety MMC dəstəyi ilə cins geyim kolleksiyası yaratmaq və həmçinin qlobal moda sənayesinin inkişafında mühün rol oynayan italyan moda akademiyasının fəaliyyəti ilə tanış olmaq üçün Milana getmək imkanını əldə etdi. Bundan əlavə, iki iştirakçı Qazizə Özdoğan (Türkiyə) və Ramazan Həbibov «New Ceneration - Open way» müsabiqəsində iştirak etmək üçün Qazaxıstana dəvət olunublar. Hər bir müsabiqə qalibinə beynəlxalq dəb kursunda on-line iştirak, həmçinin modelyer-dizayner Zemfira Cəfər və "Fashion Academy" təsisçisi Manzar Zəkizadə ilə əmakdaşlıq imkanı qazandılar
Moda sənayesinin parnik qazları emissiyası, zəhərli kimyəvi maddələrin istifadəsi və böyük miqdarda tullantıların istehsalına görə məsuliyyət daşıyan dünyanın ən çirkləndirici sənayelərindən biridir. Buna görə davamlı, ekoloji cəhətdən təmiz moda sənayesini təşviq edilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlərin görülməsi məqsədəuyğun hesab edilir. “Up-Cycle Jeans” müsabiqəsinin keçirilməsi Azərbaycan cəmiyyətinin beynəlxalq ictimaiyyətin etibarlı və məsuliyyətli üzvü kimi iqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizə aparmasını bir daha təstiqləyir. Qeyri-kommersiya təşkilatı sayılan Azerbaijan Fashion Week ölkənin müəyyən etdiyi ekoloji strategiyası və 2024-cü ilin "Yaşıl dünya həmrəylik ili" elan edilməsi çərçivəsində bir sıra layihələr həyata keçirir.
Qeyd edək ki, 16-cı mövsüm çərçivəsində yerli və xarici dizaynerlərin kolleksiyalarının parlaq nümayişləri keçiriləcək. Mayın 16-da The Ritz-Carlton, mayın 17-də isə “Yanardağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunda müxtəlif ölkələrin milli motivləri dizaynerlər tərəfindən müasir interpretasiyada nümayiş etdiriləcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4b79a5dd4aa84211676974f0d_o.jpg
В рамках 16-го весенне-летнего сезона Azerbaijan Fashion Week прошел конкурс «Up-Cycle Jeans», целью которого стало оказание поддержки развитию экологически чистой моды. Согласно концепции, мероприятие состоялось в музее «Из отходов в искусство» при Государственном историко-этнографическом заповеднике «Гала». Конкурс проводился при поддержке Центра развития культурных и творческих индустрий при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.
В финал «Up-Cycle Jeans» прошли 16 молодых дизайнера, которые согласно условиям конкурса, представили членам жюри изделия, созданные из переработанных джинсов, пластика, металла и других материалов. От каждого участника были представлены эскизы мужской и женской одежды. При оценке работ принимали участие специалисты модной индустрии - модельер-дизайнер Земфира Джафар, основатели B2B шоурума New Couture (Paris) Дэвид Пирния и Надежда Кожевникова, Алексей Чжен - основатель казахстанского конкурса «New Ceneration - Open way», представитель Центра развития культуры и творчества при Министерстве культуры АР Джейла Мамедова, казахстанский дизайнер Леонид Жеребцов, основатель Tajikistan Fashion Week Тохар Ибрагимов, главный конструктор ООО Debet Safety factory, создатель Академии моды Манзар Закизаде, и казахстанский фешн продюсер, основатель KFW и AFW, а также учредитель креативного пространства Fashion Coverking Саят Досыбаев.
По итогам конкурса обладатель 1 места Сара Абудллаева получила возможность при поддержке AFW выпустить первую капсульную коллекцию и представить ее широкой аудитории в рамках 17-го сезона Азербайджанской недели моды. Кроме того, обладателям 2 и 3 мест также были вручены ценные призы. Улвия Алиева, занявшая 2-ое место, получила в качестве приза швейную машину, а обладательнице 3-его места Айсу Абдуллаевой был вручен профессиональный паровой утюг. Кроме того, по итогам конкурса был определен победитель Гран-при. Рамазан Габибов выпустит первую джисовую коллекцию при поддержке предприятия по легкой промышленности ООО Debet Safety factory, а также отправится в одну из модных академий Милана для ознакомления с лучшими традициями, а также подходом итальянских специалистов для развития мировой модной индустрии. Помимо, это двое участников Газиза Оздоган (Турция) и Рамазан Габибов были приглашены в Казахстан для участия в конкурсе «New Ceneration - Open way». Всем победителям конкурса были вручены сертификаты на он-лайн участие на фешн курсах, а также сотрудничество с модельер-дизайнером Земфирой Джаффар и создателем Академии моды Манзар Закизаде.
Индустрия моды является одной из самых загрязняющих отраслей в мире, ответственной за выбросы парниковых газов, использование токсичных химикатов и производство большого количества отходов. Поэтому считается целесообразным принять ряд мер в направлении продвижения устойчивой, экологически чистой индустрии моды. Проведение конкурса «Up-Cycle Jeans» еще раз подтверждает, что азербайджанское общество, как надежный и ответственный член международного сообщества борется с последствиями изменения климата и проявляет инициативу для защиты окружающей среды. Некоммерческая организация AFW продолжает реализовывать ряд значимых проектов в рамках экологической стратегии страны и «Года солидарности во имя зеленого мира».
Отметим, что в рамках 16-го сезона пройдут яркие показы коллекций отечественных и зарубежных дизайнеров. 16 мая в отеле The Ritz-Carlton, а 17 мая — в Государственном историко-культурном и природном заповеднике «Янардаг» будут продемонстрированы национальные мотивы различных стран в современной интерпретации дизайнеров.