https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4c7b50f0fe4d2a53bf19a862b_o.jpg
Mayın 17-də Bakıdakı Rus Evində “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində Rüstəm Hüseynovun istedadlı rus rəssamı Qriqori Qaqarinin Azərbaycana həsr olunmuş əsərlərindən bəhs edən sərgisi və mühazirəsi keçirilib. Bakıdakı Rus Evinin rəhbəri İrek Zinnurov salamlama nitqi ilə çıxış edib.
Diplomat, zabit və istedadlı rəssam knyaz Qriqori Qaqarin bir neçə il XIX-cu əsrin ortalarında Azərbaycanda olub. Onun müşahidə qüdrəti, maraq və istedadı bir sıra rəsmlərdə, litoqrafiyalarda, rəsmlərdə və fotoşəkillərdə təcəssüm etmiş, bu əsərlərdə XIX-cu əsrin ortalarında Azərbaycanın memarlığını, təbiətini və məişətini çox ətraflı təsvir etmişdir.
Rüstəm Hüseynov mühazirəsində Qriqori Qaqarinin rəsmləri, onun tərcümeyi-halından ən maraqlı hallar və bəzi əsərlərinin taleyindən ətraflı danışıb. Mühazirədə onun Azərbaycanın qorunmamış tarixi abidələri və onların interyeri ilə bağlı çəkdiyi rəsmlər ətraflı nümayiş etdirilib.
Ziyarətçilərə Qriqori Qaqarinin əsərlərinin reproduksiyalarından ibarət sərgi təqdim olundu, ən çox onun Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin milli geyimlərinin eskizləri xoşuna gəlib. Qriqori Qaqarin səyahətləri zamanı statusundan asılı olmayaraq insanların və onların geyimlərinin eskizlərini çəkməyi çox sevirdi və bu gün bu əsərlər bədii dəyəri ilə yanaşı, milli geyim tarixçiləri, bərpaçılar və antropoloqlar üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4c7b50f0fe4d2a53bf19a862b_o.jpg
17 мая в Русском доме в Баку в рамках проекта «Беседы о культуре и искусстве» состоялась выставка и лекция Рустама Гусейнова о работах талантливого русского художника Григория Гагарина, посвященных Азербайджану. С приветственным словом выступил руководитель Русского дома в Баку Ирек Зиннуров.
Дипломат, офицер и талантливый художник князь Григорий Гагарин в середине XIX века провёл несколько лет в Азербайджане. Его наблюдательность, интерес и талант воплотились в целом ряде картин, литографий, рисунков и фотографий, в которых он в мельчайших деталях зарисовал архитектуру, природу и быт Азербайджана середины XIX века.
В своей лекции Рустам Гусейнов подробно рассказал о рисунках Григория Гагарина, наиболее интересных случаях из его биографии и судьбе некоторых работ. На лекции были показаны детально его картины несохранившихся исторических памятников Азербайджана и их внутренних интерьеров.
Посетителям была представлена выставка репродукций работ Григория Гагарина, наибольший интерес аудитории вызвали его зарисовки национальных костюмов разных регионов Азербайджана. Григорий Гагарин в своих поездках любил зарисовывать людей и их одежду вне зависимости от их статуса, и сегодня эти работы помимо их художественной ценности имеют огромное значение для историков национального костюма, реставраторов и антропологов.