https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4c7b50f0fe4d2a53bf19a862b_o.jpg
Mayın 17-də Bakıdakı Rus Evində “Mədəniyyət və incəsənət haqqında söhbətlər” layihəsi çərçivəsində Rüstəm Hüseynovun istedadlı rus rəssamı Qriqori Qaqarinin Azərbaycana həsr olunmuş əsərlərindən bəhs edən sərgisi və mühazirəsi keçirilib. Bakıdakı Rus Evinin rəhbəri İrek Zinnurov salamlama nitqi ilə çıxış edib.
Diplomat, zabit və istedadlı rəssam knyaz Qriqori Qaqarin bir neçə il XIX-cu əsrin ortalarında Azərbaycanda olub. Onun müşahidə qüdrəti, maraq və istedadı bir sıra rəsmlərdə, litoqrafiyalarda, rəsmlərdə və fotoşəkillərdə təcəssüm etmiş, bu əsərlərdə XIX-cu əsrin ortalarında Azərbaycanın memarlığını, təbiətini və məişətini çox ətraflı təsvir etmişdir.
Rüstəm Hüseynov mühazirəsində Qriqori Qaqarinin rəsmləri, onun tərcümeyi-halından ən maraqlı hallar və bəzi əsərlərinin taleyindən ətraflı danışıb. Mühazirədə onun Azərbaycanın qorunmamış tarixi abidələri və onların interyeri ilə bağlı çəkdiyi rəsmlər ətraflı nümayiş etdirilib.
Ziyarətçilərə Qriqori Qaqarinin əsərlərinin reproduksiyalarından ibarət sərgi təqdim olundu, ən çox onun Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin milli geyimlərinin eskizləri xoşuna gəlib. Qriqori Qaqarin səyahətləri zamanı statusundan asılı olmayaraq insanların və onların geyimlərinin eskizlərini çəkməyi çox sevirdi və bu gün bu əsərlər bədii dəyəri ilə yanaşı, milli geyim tarixçiləri, bərpaçılar və antropoloqlar üçün də böyük əhəmiyyət kəsb edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4c7b50f0fe4d2a53bf19a862b_o.jpg
The exhibition and lecture by Rustam Huseynov about the works of the talented Russian painter Grigory Gagarin dedicated to Azerbaijan was held as part of the “Conversations on Culture and Art” project at the Russian House in Baku on May 17. The head of the Russian House in Baku, Irek Zinnurov, delivered a welcoming speech.
Diplomat, officer and talented painter prince Grigory Gagarin spent several years in Azerbaijan in the mid-XIXth century. His powers of observation, interest and talent were embodied in a number of paintings, lithographs, drawings and photographs, in which he sketched in great detail the architecture, nature and life of Azerbaijan in the mid-XIXth century.
In his lecture, Rustam Huseynov spoke in detail about the drawings of Grigory Gagarin, the most interesting cases from his biography and the fate of some of his works. The lecture showed in detail his paintings of unpreserved historical monuments of Azerbaijan and their interiors.
Visitors were presented with an exhibition of reproductions of works by Grigory Gagarin; the greatest interest of the audience was aroused by his sketches of national costumes of different regions of Azerbaijan. Grigory Gagarin loved to sketch people and their clothes, regardless of their status, during his travels and today these works are of great importance for historians of national costume, restorers and anthropologists in addition to their artistic value.