https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_44a19dd22b3cd4c58bff6f4b9_o.jpg
Səhiyyə Nazirliyində Küveyt Dövlətinin ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Abdullah Mohamed Abdullah Almauidin ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan səhiyyə naziri Teymur Musayev Azərbaycanla Küveyt arasında ikitərəfli əlaqələrinin bir çox sahələrdə uğurla davam etdiyini diqqətə çatdırıb. Nazir dövlətlərarası münasibətlərin genişlənsdirilməsində yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin önəmini də vurğulayıb.
Teymur Musayev Azərbaycanla Küveyt arasında səhiyyə sahəsində də ikitərəfli əlaqələrin inkişafı üçün geniş potensialın olduğunu bildirib.
Prezident İlham Əliyevin milli səhiyyənin inkişafına böyük diqqət və önəm verdiyini vurğulayan nazir, bu sahənin modernləşdirilməsi, rəqəmsallaşdırılması, insan kapitalının inkişaf etdirilməsi və səhiyyə iqtisadiyyatının gücləndirilməsinin Azərbaycan üçün prioritet məsələlərdən biri olduğunu qeyd edib: “Bu sahədə Azərbaycan qabaqcıl beynəlxalq təcrübələrin öyrənilməsi, qarşılıqlı mübadilələrin aparılması və ölkəmizdə tətbiqinə xüsusi əhəmiyyət verir”.
Nazir, həmçinin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası – COP29 bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcəyi diqqətə çatdırıb: “Dövlət başçısı vurğulayıb ki, beynəlxalq ictimaiyyətin yekdil dəstəyi ilə COP29-un ölkəmizdə keçirilməsi ilə bağlı qərar Azərbaycana olan böyük etimadın təzahürüdür”.
Sonda Azərbaycanın səhiyyə naziri gələcəkdə əməkdaşlığın daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini bildirib.
Öz növbəsində Abdullah Mohamed Abdullah Almauidi dövlətlərarası əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, ölkələrimiz arasında tarixi və ənənəvi dostluq münasibətlərinin mövcudluğunu qeyd edib.
Diplomat, həmçinin ölkəsinin Azərbaycan ilə səhiyyə və tibb elmi sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu ifadə edib.
Görüşdə tibb təhsili və bu sahədə peşəkar kadrların hazırlanması, tibb universitetləri ilə milli səhiyyə institutları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyi vurğulanıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_44a19dd22b3cd4c58bff6f4b9_o.jpg
В Министерстве здравоохранения состоялась встреча с чрезвычайным и полномочным послом Государства Кувейт в нашей стране Абдуллахом Мохаммедом Абдуллахом Альмауидином.
Поприветствовав гостей, министр здравоохранения Теймур Мусаев подчеркнул успешное развитие двусторонних отношений между Азербайджаном и Кувейтом. Министр отметил особый вклад взаимных визитов на высшем уровне в расширение связей между нашими странами.
Теймур Мусаев указал и на наличие широкого потенциала для развития отношений между двумя странами в области здравоохранения.
Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев придает большое внимание развитию национального здравоохранения, министр отметил, что модернизация, цифровизация, развитие человеческого капитала и укрепление экономики здравоохранения является одним из приоритетных вопросов государства: «Азербайджан придает особое значение изучению передового международного опыта в этой сфере и его практическому применению в нашей стране».
Теймур Мусаев также напомнил, что в ноябре текущего года Азербайджан примет у себя 29-ю сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29: «Глава государства подчеркнул, что принятое при единогласной поддержке международного сообщества решение о проведении в нашей стране СОР29 свидетельствует о большом доверии к Азербайджану».
В свою очередь Абдуллах Мохаммед Абдуллах Альмауидин подчеркнул высокий уровень двухсторонних связей и отметил, что между нашими странами существуют исторические, традиционно дружеские отношения.
Дипломат также выразил заинтересованность его страны в расширении сотрудничества с Азербайджаном в области здравоохранения и медицинской науки.
В ходе встречи была подчеркнута важность медицинского образования и подготовки квалифицированных кадров в этой сфере, обмена опытом между медицинскими вузами и национальными институтами общественного здравоохранения.