https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_0081e851c7474354f0518db5b_o.jpg
Lider mobil operator beynəlxalq ictimaiyyət qarşısında daha dayanıqlı və yaşıl gələcək naminə gördüyü işlər haqqında danışıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi, “Azercell Telekom” MMC-nin baş sponsorluğu ilə Bakıda keçirilən “GSMA M360 2024” konfransı davam edir. COP29 ərəfəsinə təsadüf edən bu konfransın ikinci günü ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsiplərinə həsr olunmuş sessiya ilə başlayıb. Bu sessiyada çıxış edən “Azercell”in Hüquq, Etika və Komplayens üzrə baş direktoru Şirin Əliyeva şirkətin ESG strategiyasını açıqlayaraq onun adıçəkilən sahələrdə fəaliyyəti haqqında danışıb.
“Bu gün ESG hesabatımızı beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etmək mənim üçün xüsusilə qürurverici olub. Çünki bununla biz şirkətimizin timsalında ölkəmizdə daha dayanıqlı, sağlam və yaşıl gələcək naminə həyata keçirilən bir sıra tədbirləri gündəmə gətirə bildik. Hesabatımız “Azercell”in sosial məsuliyyətli korporativ vətəndaş kimi ekologiya və ətraf mühitin mühafizəsi, rəqəmsal inklüzivliyin təşviqi və ümumilikdə cəmiyyətin rifahının artırılması istiqamətində gördüyü işləri özündə əks etdirir”, - deyə Şirin Əliyevə bildirib.
“Azercell”in ESG hesabatı 2023-cü ili əhatə edir. Hesabat şirkətin ətraf mühitə təsirinin azaldılması səylərini, dövlət və cəmiyyət qarşısında öz üzərinə götürdüyü sosial məsuliyyəti nümayiş etdirir. Konfransda çıxış edən Şirin Əlyeva “Azercell”in enerji, su və yanacaq tədarükündə səmərəliliyin təmin edilməsi məqsədilə gördüyü tədbirlər haqqında danışıb.
Hesabatda günəş enerjisi ilə çalışan baza stansiyaların yalnız Qobustan, Tovuz, Qubadlı və Cəbrayılda quraşdırıldığı qeyd edilsə də, Ş.Əliyevə cari il ərzində onların sayının artıq 17-yə çatdırıldığını bildirib. Belə ki, “Azercell”in yeni yaşıl baza stansiyaları artıq Zəngilan, Füzuli, Ağdam və Laçında da fəaliyyətə başlayıb. Qeyd edək ki, lider mobil operator ilin sonuna kimi ölkə üzrə bu baza stansiyaların sayını 37-yə çatdırmağı planlaşdırır.
Hesabatda, həmçinin “Azercell”in təhsil, idman, səhiyyə, qadın və uşaq hüquqlarının qorunması, rəqəmsal inklüzivliyin artırılması və digər istiqamətlərdə reallaşdırdığı sosialyönümlu təşəbbüsləri haqqında da məlumat verilib. Eyni zamanda, hesabat “Azercell”in əməkdaşlarının inkişafı üçün həyata keçirdiyi layihələri də əhatə edir və bununla şirkət insan kapitalına verdiyi dəyəri bir daha vurğulayır.
““Azercell”in fəaliyyəti hər il müxtəlif beynəlxalq sertifikat və mükafatlarla təltif edilir. Bu da öz növbəsində görülən işlərin effektivliyinin bariz nümunəsidir”, - Şirin Əliyeva bildirib.
Qeyd edək ki, şirkət dünya müstəvisində qəbul edilmiş bir çox sertifikatlarla yanaşı, ISO 14001:2015 Ətraf Mühit İdarəetmə Sistemləri standartına uyğunluq sertifikatına da malikdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_0081e851c7474354f0518db5b_o.jpg
Лидирующий мобильный оператор рассказал международному сообществу о своей работе в целях обеспечения более устойчивого и «зеленого» будущего
В Баку продолжается конференция GSMA M360 2024, организованная при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и генеральном спонсорстве ООО Azercell Telecom.
Второй день конференции, которая проходит в преддверии COP29 в Азербайджане, начался с сессии, посвященной принципам ESG (экология, социальная политика и корпоративное управление).
Выступая на этой сессии, исполнительный Директор ООО Azercell Telecom по праву, этике и комплаенсу Ширин Алиева рассказала о стратегии компании в области ESG и ключевых аспектах деятельности Azercell в вышеупомянутых областях.
«В рамках конференции на примере нашей компании мы смогли подробно рассказать международному сообществу о мерах, предпринимаемых в нашей стране по обеспечению более стабильного, здорового и "зеленого" будущего. В отчете компании отражена работа, проделанная Azercell в качестве социально ответственного корпоративного гражданина. Предоставляется информация о деятельности компании, направленной на улучшение экологической ситуации и охрану окружающей среды, расширение цифрового доступа и обеспечение общественного благосостояния в целом», – отметила Ширин Алиева.
Отчет Azercell по ESG охватывает деятельность компании за 2023 год. Он демонстрирует усилия компании по снижению воздействия на окружающую среду и ее социальную ответственность перед государством и обществом.
Выступая на мероприятии, Ширин Алиева также рассказала о мерах, предпринимаемых Azercell для обеспечения эффективности расхода энергии, воды и топлива.
В отчете упоминается, что компания развернула базовые радиостанции, работающие на солнечной энергии, в Гобустане, Товузе, Губадлы и Джебраиле. Ш.Алиева сообщила, что с начала 2024 года их число было увеличено до 17. Так, новые «зеленые» базовые радиостанции Azercell уже начали работу в Зангилане, Физули, Агдаме и Лачине. Также следует отметить, что до конца текущего года лидирующий оператор мобильной связи планирует увеличить количество таких станций до 37.
В отчете Azercell представлена информация о социальных инициативах, реализуемых лидирующим мобильным оператором в сфере образования, спорта, здравоохранения, защиты прав женщин и детей, повышения цифровой инклюзивности и других сферах. В то же время в отчете освещаются проекты, реализуемые Azercell с целью развития своих сотрудников, что еще раз подчеркивает ценность, которую компания придает человеческому капиталу.
«Деятельность Azercell ежегодно отмечается различными международными сертификатами и наградами. Это, в свою очередь, является наглядным примером эффективности проделанной нами работы», – подчеркнула Ширин Алиева.
Стоит отметить, что компания является обладателем сертификата ISO 14001:2015 по «Системам экологического менеджмента», а также множества других международных сертификатов.