https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c6c3775c6e879508b6323a887_o.jpg
Azərbaycan Moda Həftəsinin 16-cı yaz-yay mövsümü çərçivəsində 16-17 may tarixlərində yerli və xarici dizaynerlərin nümayişləri keçiriləcək. Tədbirlər Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin nəzdində çalışan Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişaf Mərkəzinin dəstəyi ilə keçiriləcək.
Azərbaycan, Rusiya, Qazaxıstan, Moldova, Gürcüstan, Fransa, Vyetnam, Özbəkistan və Tacikistandan qatılan dizaynerlər, modelyerlər və brend yaradıcıları geniş auditoriyaya yaratdığı obrazlar vasitəsi ilə müasir dəb sahəsinin yeniliklərini, etnik modaya istiqamətlənən tendensiyanı, milli motivlərin geyim üzərində interpretasiyasını və ekskluziv parçalardan hazırlanan geyim nümunələrini təqdim edəcək.
16 may The Ritz-Carlton hoteldə tədbirin qonaqları beynəlxalq brendlər Zemfira Jafar, O'Blanc, Studio 4353, Tung Vu, The Names, Maison Keti, Menzer Zekizade Fashion School, Naz Maer, Nilufar Alakbarova, Azamat Somatov, Vays Asoev, Zherebtsov eksklüziv geyim nümunələrlə tanış ola biləcəklər.
Bundan əlavə, mayın 17-də Azərbaycan Dövlət Turizm Agentliyinin dəstəyi ilə Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət qoruğu “Yanardağ” muzeyi ərazisində Art by Sofia, Shogy, Aktoty, Mussavir, Brand by Jamilya, Safiya Couture, Natavan brendlərinin kolleksiyalarının təqdimatları keçiriləcək.
AFW-ın 16-cı mövsümündə bir sıra Orta Asiya, Yaxın Şərq, keçmiş MDB və digər ölkələrdən qonaqlar, dizaynerlər, jurnalistlər, blogerlər və "buyer"lər iştirak edir.
Təşkilatçıların sözlərinə görə, Azərbaycan dəb həftəsinin 16-cı mövsümünün əsas mövzuları "alov", "atəşpərəstlik" və Zərdüştlüy tarixi ilə bağlıdır. Bu həmçinin ölkə dəyərlərini, milli sərvətlərini dünya səviyyəsində tanıtmağa istiqamətlənən bir addım kimi qiymətlənir. Alov qədim dövrlərdən Azərbaycanın əsas rəmzlərindən biri sayılır və buna görə də ölkə dünyada "odlar yurdu" kimi tanınır.
16-cı mövsüm çərçivəsində həmçinin B2B New Couture—Pirnia Collections (Paris) təsisçiləri Devid Pirniya və Nadejda Kojevnikova tərəfindən “Beynəlxalq bazarda satışların düzgün aparılması. Uğurlu inteqrasiya üçün 10 qayda və qaçınılması lazım olan səhvlər” adlı panel müzakirələri aparılacaq. 15 may isə gənc dizaynerlər üçün ekoloji təmiz modaya istiqamətlənən "Up-Cycle Jeans" adlı müsabiqə keçirildi. Münsiflər tərəfindən müəyyən edilən 4 qalibə qiymətli hədiyyələr təqdim olundu.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c6c3775c6e879508b6323a887_o.jpg
В рамках 16-го весенне-летнего сезона Азербайджанской недели моды 16-17 мая пройдут показы местных и зарубежных дизайнеров. Мероприятия состоятся при поддержке Центра развития культурных и творческих индустрий при Министерстве культуры Азербайджанской Республики.
Дизайнеры, модельеры и создатели брендов из Азербайджана, России, Казахстана, Молдовы, Грузии, Франции, Вьетнама, Узбекистана и Таджикистана представят широкой аудитории новинки сезона, мировую тенденцию на этническую направленность моды, современную интерпретацию национальных мотивов на одежде и многое другое.
16 мая в отеле The Ritz-Carlton гости мероприятия смогут ознакомиться с образцами эксклюзивных работ международных брендов Zemfira Jafar, O'Blanc, Studio 4353, Tung Vu, The Names, Maison Keti, Menzer Zekizade Fashion School, Naz Maer, Nilufar Alakbarova, Azamat Somatov, Vays Asoev, Zherebtsov.
Кроме этого, 17 мая при поддержке Государственного агентства по туризму Азербайджана на территории Государственного Историко-культурного и Природного заповедника «Янардаг» состоятся презентации коллекций дизайнеров Art by Sofia, Shogy, Aktoty, Mussavir, Brand by Jamilya, Safiya Couture, Natavan.
В 16-м сезоне AFW также принимают участие гости, блогеры, байеры из Центральной Азии, Ближнего Востока, стран СНГ.
Как отмечают организаторы AFW, основные темы 16-го сезона недели моды - “пламя", "огнепоклонство», история зороастризма, а главный лозунг мероприятия в текущем году «Огонь. Жизнь. Возрождение». Обращение к данной стихии не случайное. Ведь «огонь» является одним из главных символов Азербайджана. В древние времена на азербайджанской земле горели тысячи костров. "Священное" пламя колыхалось как в величественных храмах, так и в святынях простых людей. Благодаря этим древним огням Азербайджан получил свое название «Земля огней». Возвращение к истокам, возрождение истории и обращение к национальным мотивам является важным шагом к продвижению ценного наследия страны, его культурных и духовных ценностей на мировой платформе.
В рамках 16-го сезона основатели B2B New Couture — Pirnia Collections (Париж) Дэвид Пирния и Надежда Кожевникова также проведут дискуссию на тему: «Как построить продажи на международном рынке. 10 правил успешной интеграции и ошибки, которых надо избегать». Помимо этого, 15 мая для молодых дизайнеров был проведен конкурс «Up-Cycle Jeans", ориентированный на поддержку экологически чистой моды. По итогам конкурса 4 победителям были вручены ценные подарки.