https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_66d53948d2673a3109c6747e8_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazovla “China Energy Engineering Group Co.Ltd” şirkətinin sədri Song Hailiangin rəhbərlik etdiyi və “China Energy International Group Co. Ltd” şirkətinin sədri Lyu Zexiangin da daxil olduğu nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə bərpa olunan enerji üzrə çoxistiqamətli əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına və COP29 çərçivəsində Çin şirkətləri ilə birgə fəaliyyətə dair müzakirələr aparılıb. Çində və qlobal miqyasda energetika və infrastruktur sənayeləri üçün sistematik, inteqrasiya olunmuş, hərtərəfli inkişaf planları və xidmətləri təqdim edən “China Energy Engineering Group Co.Ltd” şirkətinin həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verilib. Çin şirkətlərinin ölkəmizdə nəhəng bərpa olunan enerji potensialının reallaşdırılması üzrə genişmiqyaslı fəaliyyət sahələrində iştiraka maraq göstərdikləri diqqətə çatdırılıb. “Yaşıl enerji” dəhlizləri və interkonnektorlarının yaradılması, “yaşıl enerji”nin ixracı, “yaşıl hidrogen” və “yaşıl ammonyak”ın istehsalı-nəqli, həmçinin enerji saxlanc sistemləri üzrə əməkdaşlıq imkanları dəyərləndirilib. Həmçinin Energetika Nazirliyi ilə “China Gezhouba Group Overseas Investment” şirkəti arasında imzalanmış 2 QVt gücündə bərpa olunan enerji layihələrinin həyata keçirilməsinə dair Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlər müzakirə edilib. 60 MVt və 100 MVt gücündə günəş elektrik stansiyalarının tikintisi ilə bağlı görülən tədbirlər və növbəti addımlar nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı İşçi Qrupunun yaradılması ilə potensial əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə təkliflərin dəyərləndirilməsi və nəticədə müvafiq layihələrlə bağlı əməkdaşlıq edilməsi üçün qarşılıqlı fəaliyyətin gücləndirilməsi razılaşdırılıb.

Development of Azerbaijan-China energy cooperation was discussed
Development of Azerbaijan-China energy cooperation was discussed Development of Azerbaijan-China energy cooperation was discussed
A meeting was held between the Minister of Energy Parviz Shahbazov and the delegation led by Song Hailiang, the Chairman of China Energy Engineering Group Co.Ltd, in which Lyu Zexiang, the Chairman of China Energy International Group Co. Ltd. attended as well.
During the meeting, discussions were held on the development of multidirectional cooperation on renewable energy and joint activities with Chinese companies within the COP29. Information was provided about the projects implemented by China Energy Engineering Group Co. Ltd, which provides systematic, integrated, comprehensive development plans and services for the energy and infrastructure industries in China and globally. It was noted that Chinese companies are interested in participating in large-scale activities to realize the huge renewable energy potential in our country. Cooperation opportunities on the creation of green energy corridors and interconnectors, green energy export, production and transportation of green hydrogen and green ammonia, as well as energy storage systems were evaluated. Also, the issues arising from the Memorandum of Understanding on the implementation of renewable energy projects with a capacity of 2 GW signed between the Ministry of Energy and China Gezhouba Group Overseas Investment were discussed. The measures taken and the next steps related to the construction of 60 MW and 100 MW solar power plants were reviewed.
During the conversation, it was agreed to strengthen the interaction with the establishment of a Working Group to evaluate proposals on potential cooperation areas and as a result, to cooperate with relevant projects.