https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_08aebdb73ad19d7d68b1b7f69_o.jpg
“CinemaPlus Amburan Mall” premium kinoteatrda açıq səma altında “Olimpia” Azərbaycan filminin bu bayrama həsr olunan tədbiri keçirilib. Mədəniyyət Nazirliyinin sifarişi ilə “Mozalan” studiyasının ekran işi idman melodram janrındadır.
Tədbirin fəxri qonaqları arasında Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, o cümlədən məşhur boksçular da olub:
- Fərhad Acalov – Müstəqil Azərbaycanın boks üzrə ilk dünya çempionu. Əməkdar İdman ustası, Əməkdar məsqçi.
- Fuad Aslanov –Afina yay Olimpiya Oyunlarının bürünc mükafatçısı. Əməkdar İdman ustası, Əməkdar məsqçi.
- Şahin İmranov - Pekin yay Olimpiya Oyunlarının bürünc mükafatçısı. Əməkdar İdman ustası, Əməkdar məsqçi.
- Sahib Bağırov – Dünya Avropa Mükafatçısı.
- Qalib Əbiyev - Azərbaycan çempionu. Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının İdmanın təkmübarizlik növləri kafedrasının müdiri, fəlsəfə doktoru, professor, beynəlxalq dərəcəli hakim.
- Vahid Vəliyev - Azərbaycan Respublikasının Əməkdar məşqçisi, SSRİ idman ustası, Azərbaycan Dövlət Bədən Tərbiyəsi və İdman Akademiyasının baş müəllimi, kafedrasının dosenti.
Filmin rejissoru və prodüseri Əli-Səttar Quliyev, ssenari müəllifli Rüstəm Babazadə, təsvir rejissoru Nadir Mehdiyev, ikinci rejissoru Akif Rüstəmov, rəssamı Arif Niftiyev, bəstəkarı Roman Şulqa, icraçı prodüseri Tərlan Babayev, səs rejissoru isə Teymur Kərimovdur.
Rollarda: Qurban Ismaylov, Kəmalə Israfilova, Vidadi Həsənov, Mabud Məhərrəmov, Həcı Ismayılov, Rasim Cəfər, Günel Məmmədova, Azər Aydəmir, Vüsal Hacıqədir və Şamil Süleymanov.
Film haqqında qısa məlumat: Bu fərqli həyat hekayəsi 1980-ci ildə SSSRi paytaxtı olan Moskva şəhərində başlamış, 2015-ci ildə Azərbaycanın mənzərəli şimal-qərb bölgələrindən birində davam etdi və uzaq Kubada sona çatmışdır. Moskva Olimpiadasının bürünc mükafatçısı İlqar Süleymanov çoxdan peşəkar idmandan uzaqlaşaraq doğma qəsəbəsində sakit bir həyat yaşayır. İlqar yerli orta məktəbdə bədən tərbiyəsi dərsini apaprır, tez-tez radio dinləyir və boş vaxtlarını həmkarları - ən yaxın dostları Valeh və Dadaşla keçirir. Dostlar hər şənbə-bazar günlərini qəsəbədən bir az aralıqda yerləşən gölün sahilində balıq tutaraq, şən zarafatlar edərək, ev çaxırırından içərək həyatlarından həzz alırlar. Lakin hər axşam İlqar evə tək qayıdır, çünki şən olmasına baxmayaraq o tənha bir insandır. Nə ailəsi, nə uşaqı, nə gələcəyə bir baxışı, planları, inamı…Günlərin bir günü İlqarın evinin qapısı döyülür və həyatı tamamilə dəyişir.
Qeyd etmək istərdik ki, Əli-Səttar Quliyevin “Olimpia” filmi Kazan Beynəlxalq Müsəlman Filmləri Festivalının “Rusiya – İslam dünyası” müsabiqə proqramına dəvət alıb.
Tədbirin təşkilində “FRYDAY Burgers & Fries”, foto və video “Light in Black” kreativ şirkəti, Azərbaycan Peşəkar Boks Federasiyası və Karapapak Fight Club & Promotion.
“CinemaPlus” kinoteatrı hər zaman sizlərə xoş sürprizlər etmək və kino dünyasında olan ən son premyeralar ilə sizi sevindirməyə hazırdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-08/_innews_08aebdb73ad19d7d68b1b7f69_o.jpg
2 августа отмечают «День Национального Кино», который является профессиональным праздником всех работников отечественного кинематографа.
В честь этого праздника в кинотеатре премиум класса «CinemaPlus Amburan Mall» под открытым небом прошло мероприятие и показ азербайджанского фильма «Olimpia».
Фильм снят в жанре спортивной мелодрамы по заказу Министерства культуры Азербайджана в студии «Mozalan».
Среди почётных гостей на мероприятии были министр молодёжи и спорта Азербайджанской Республики Фарид Гаибов, а также известные боксёры:
- Фархад Аджалов – первый чемпион мира независимого Азербайджана по боксу. Заслуженный мастер спорта, заслуженный тренер.
- Фуад Асланов - бронзовый призёр летних Олимпийских игр в Афинах. Заслуженный мастер спорта, заслуженный тренер.
- Шаин Имранов - бронзовый призёр летних Олимпийских игр в Пекине. Заслуженный мастер спорта, заслуженный тренер.
- Сахиб Багиров - Призёр чемпионатов мира и Европы.
- Галиб Абиев – Чемпион Азербайджана. Заведующий кафедрой Боевых Искусств Азербайджанской Государственной Академии Физической Культуры и Спорта, доктор философских наук, профессор, международный судья.
- Вахид Велиев - Заслуженный тренер Азербайджанской Республики, мастер спорта СССР, доцент кафедры, старший преподаватель Азербайджанской Государственной Академии Физической Культуры и Спорта.
Режиссёр и продюсер фильма Али-Саттар Гулиев. Автор сценария - Рустам Бабазаде, оператор – Надир Мехтиев, второй режиссер – Акиф Рустамов, художник – Ариф Нифтиев, композитор – Роман Шульга, исполнительный продюсер – Тарлан Бабаев, звукорежиссёр – Теймур Керимов.
В ролях Гурбан Исмайлов, Кямаля Исрафилова, Видади Гасанов, Мабуд Магерамов, Гаджи Исмайлов, Расим Джафар, Гюнель Мамедова, Азер Айдемир, Вюсал Гаджикадыр и Шамиль Сулейманов.
Коротко о фильме: Эта особая история жизни началась в 1980 году в Москве, столице СССР, продолжилась в 2015 году в одном из живописных северо-западных районов Азербайджана и закончилась на далёкой Кубе. Ильгар Сулейманов, бронзовый призёр московской Олимпиады, давно отошёл от профессионального спорта и живёт спокойной жизнью в родном городе. Ильгар преподаёт физкультуру в местной средней школе, часто слушает радио и проводит свободное время со своими коллегами Валехом и Дадашем. Каждую субботу и воскресенье друзья развлекаются рыбалкой на берегу озера недалеко от посёлка, шутят и пьют домашнее вино. Но каждую ночь Ильгар возвращается домой один, потому что, несмотря на жизнерадостность, он одинокий человек. Ни семьи, ни детей, ни видения будущего, планов, убеждений… Однажды в дверь дома Ильгара стучат, и его жизнь полностью меняется.
Хотим отметить, что фильм Али-Саттара Гулиева «Olimpia» был приглашён в конкурсную программу «Россия - Исламский мир» Казанского Международного кинофестиваля мусульманского кино.
Поддержку в организации мероприятия оказали: «FRYDAY Burgers & Fries», фото и видео - креативная компания «Light in Black», Федерация профессионального бокса Азербайджана и Karapapak Fight Club & Promotion.