https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c2e99de1f7c2e1fd0bc888508_o.jpg
Ümumtəhsil müəssisələrinin IX-XI sinif şagirdləri arasında keçirilən IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının qalibləri elan olunub. İki mərhələdən ibarət olimpiadanın respublika turunda astronomiya üzrə bilik və bacarıqlarını yoxlamaq məqsədilə 1190 nəfər şagird qeydiyyatdan keçib. Toplam balın ən az 50%-ni toplayan şagirdlər final mərhələsinə dəvət alıblar.
Martın 30-da Bakı Dövlət Universitetində və Naxçıvan şəhərində STEAM Təlim-Tədris Mərkəzində baş tutan finalda respublika turunu keçən 100-ə yaxın şagird iştirak edib. Təşkilat Komitəsinin qərarına əsasən, onlardan 6-sı I, 10-u II, 9-u isə III yerə layiq görülüb. Qaliblərin siyahısı ilə aşağıdakı "Qaliblər" hissəsindən tanış ola bilərsiniz.
Olimpiadanın final mərhələsinin qalibləri medal və hədiyyələrlə mükafatlandırılacaq və bu il Braziliyada keçiriləcək XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərslərinə cəlb olunacaqlar. Hazırlıq dərsləri Bakı Dövlət Universiteti və Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin ekspertləri tərəfindən mərkəzdə təşkil olunacaq.
IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadasının təşkilatçıları Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutu, N. Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanası, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi və “Həvəskar Astronomiya Cəmiyyəti” İB-dir. Komandanın Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasında iştirakı Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun dəstəyilə baş tutur.
Qeyd edək ki, IV Azərbaycan Astronomiya Olimpiadası və XVII Beynəlxalq Astronomiya və Astrofizika Olimpiadasına hazırlıq dərsləri Cənubi Qafqazda yeganə planetarium olan Tusi-Bohm Planetariumun baş sponsorluğu ilə həyata keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c2e99de1f7c2e1fd0bc888508_o.jpg
Объявлены победители IV Азербайджанской астрономической олимпиады. На республиканский тур двухэтапной олимпиады зарегистрировалось 1190 школьников. На финальный этап приглашались учащиеся, набравшие не менее 50% от общего количества баллов.
Около 100 учащихся, прошедших республиканский тур олимпиады, 30 марта приняли участие в конкурсе, проведенном в Бакинском государственном университете (БГУ) и Учебном центре STEAM в Нахчыване.
6 из них были удостоены первого места, 10 – второго и 9 – третьего места. Список победителей можно найти в разделе «Qaliblər» ниже. Победители будут награждены медалями и подарками и примут участие в подготовительных занятиях к XVII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике, которая пройдет в Бразилии с 17 по 26 августа этого года. Занятия по подготовке к олимпиаде проведут специалисты Республиканского центра развития детей и молодежи на базе центра.
Организаторами олимпиады выступили БГУ, Институт образования Азербайджанской Республики, Шамахинская астрофизическая обсерватория имени Н.Туси, Республиканский центр развития детей и молодежи и Общественное объединение «Общество астрономов-любителей». Победители будут участвовать в Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике при поддержке Института образования Азербайджанской Республики.
IV Азербайджанская астрономическая олимпиада и подготовительные занятия к XVII Международной олимпиаде по астрономии и астрофизике проводятся при генеральной поддержке Планетария Туси-Бома – единственного планетария на Южном Кавказе.