https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_89f0c2e64a4ed8a954dd6e684_o.jpg
Azerbaijan Fashion Week 16-cı yaz-yay mövsümü çərçivəsində “Up-Cycle Jeans” adlı ekoloji təmiz modaya istiqamətlənən müsabiqə keçiriləcək. Konseptə uyğun olaraq tədbir "Qala" Dövlət Tarixi-Etnoqrafiya Qoruğunun ərazisində yerləşən "Tullantıdan sənətə" muzeyində baş tutacaq. Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyin nəzdində çalışan Mədəni və yaradıcı sənayelərin inkişaf mərkəzinin dəstəyi ilə keçirilir.
“Up-Cycle Jeans” finalına yüksələn gənc dizaynerlər müsabiqənin şərtlərinə uyğun olaraq təkrar emal olunmuş cins, plastik, metal və digər materiallardan hazırlanmış məhsulları münsiflər heyətinə təqdim edəcək. Hər bir iştirakçı tərəfindən kişi və qadın geyim modelləri təqdim ediləcək. Qaliblərə qiymətli hədiyyələr təqdim olunacaq.
İşlərin qiymətləndirilməsində moda sənayesinin mütəxəssisləri - modelyer -dizayner Zemfira Cəfər, New Couture (Paris) B2B sərgi salonunun təsisçiləri Devid Pirnia və Nadejda Kozhevnikova, Aleksey Çjen - "New Generation - Open way.Kazakhstan" müsabiqəsinin təsisçisi, Mədəni və Yaradıcı Sənayelərin İnkişaf Mərkəzinin nümayəndəsi Ceyla Məmmədova, qazax dizayneri Leonid Jerebtsov, Tajikistan Fashion Week təsisçisi Toxar İbrahimov, "Fashion Academy" təsisçisi Manzar Zəkizadə, Azərbaycan estradasının ulduzu, AFW-nin 16-cı mövsümünün rəsmi siması Rilaya Hüseynzadə və qazaxıstanlı moda prodüseri, KFW və AFW-nin təsisçisi, həmçinin "Fashion Coverking" yaradıcılıq məkanının yaradıcısı Sayat Dosıbayev iştirak edir.
Qeyd edək ki, 16-cı mövsüm çərçivəsində həmçinin yerli və xarici dizaynerlərin kolleksiyalarının parlaq nümayişləri keçiriləcək. Mayın 16-da The Ritz-Carlton, mayın 17-də isə “Yanardağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğunda müxtəlif ölkələrin milli motivləri dizaynerlər tərəfindən müasir interpretasiyada nümayiş etdiriləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_89f0c2e64a4ed8a954dd6e684_o.jpg
В рамках 16-го весенне-летнего сезона Azerbaijan Fashion Week пройдет конкурс «Up-Cycle Jeans», целью которого станет оказание поддержки развитию экологически чистой моды. Согласно концепции, мероприятие состоится в музее «Из отходов в искусство» при Государственном историко-этнографическом заповеднике «Гала». Конкурс проводится при поддержке Центра развития культурных и творческих индустрий при Министерстве культуры Азербайджанской Республики. По итогам конкурса победителям конкурса будут вручены ценные призы.
Согласно условиям, в финале конкурса «Up-Cycle Jeans» молодые дизайнеры продемонстрируют членам жюри изделия, созданные из переработанных джинсов, пластика, металла и других материалов. От каждого участника будет представлено модель мужской и женской одежды. При оценке работ примут участие специалисты модной индустрии - модельер-дизайнер Земфира Джафар, основатели B2B шоурума New Couture (Paris) Дэвид Пирния и Надежда Кожевникова, Алексей Чжен - основатель казахстанского конкурса «New Ceneration - Open way», представитель Центра развития культуры и творчества при Министерстве культуры АР Джейла Мамедова, казахстанский дизайнер Леонид Жеребцов, создатель Академии моды Манзар Закизаде, основатель Tajikistan fashion week Тохар Ибрагимов, звезда азербайджанской эстрады, амбассадор и официальное лицо 16-го сезона AFW Рилая Гусейнзаде и казахстанский фешн продюсер, основатель KFW и AFW, а также учредитель креативного пространства Fashion Coverking Саят Досыбаев.
В рамках 16-го сезона также пройдут яркие показы коллекций отечественных и зарубежных дизайнеров в отеле The Ritz-Carlton 16 мая, а также 17 мая в Государственном историко-культурном и природном заповеднике «Янардаг».