Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, bu gün qədirbilən xalqımız onu ağır sınaqlardan müdrikliklə çıxarmış, Ulu Öndər Heydər Əliyevi minnətdarlıqla yad edir: “Həyatının məqsədi Azərbaycanın müstəqilliyi, xalqımızın xoşbəxtliyi olan Ulu Öndər bütün mənalı ömrünü bu məqsədə nail olunmasına sərf edib. Ölkənin ən çətin, mürəkkəb məqamlarında dahi lider özünün xilaskarlıq missiyası ilə xalqının köməyinə çatıb. Məhz ötən əsrin 70-ci illərindən başlayaraq Azərbaycan Ulu Öndərin inanılmaz səyləri ilə keçmiş sovetlər birliyinin geridə qalmış respublikasından yüngül və ağır sənayenin inkişaf etdiyi bir respublikaya çevrildi. İqtisadiyyat, sənaye, elm, təhsil, mədəniyyət sahələrində böyük uğurlara imza atıldı. 1982-ci ildə SSRİ Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsinə irəli çəkilən Heydər Əliyev 5 il ərzində SSRİ rəhbərlərindən biri oldu".
Rektor qeyd edib ki, 1993-cü ilin ortalarında ölkədə vətəndaş müharibəsinin baş verməsi, dövlətçiliyin itirilməsi və Azərbaycan Respublikasının bir ölkə kimi dünya xəritəsindən silinməsi təhlükəsi yarananda Ulu Öndər Heydər Əliyev xalqımızın nicatı oldu. Ölkəyə yatırılan investisiyalar, həyata keçirilən beynəlxalq layihələr, Ulu Öndər Heydər Əliyevin misilsiz neft strategiyası dövlətimizi qüdrətləndirdi. Ulu Öndərin ikinci dəfə ölkəyə rəhbərlik etdiyi 1993-2003-cü illər müstəqil Azərbaycanın tarixinə qızıl dövr kimi yazıldı. İqtisadiyyatına milyardlarla dollar investisiya qoyulan Azərbaycanda Ümumi Daxili Məhsul dəfələrlə artdı. İllər sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanacağımız tarixi qələbənin təməlləri yaradıldı: “Xalqımızın sarsılmaz birliyi, şəhidlərimizin canı, qazilərimizin qanı, Müzəffər Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin hərbi, siyasi və informasiya cəbhələrindəki mahir sərkərdəliyi ilə 30 illik işğal bitdi, 200 illik problem tarixin arxivinə göndərildi. Xalqımız Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi ilə yaradılmasının 20 illik yubileyini qeyd edən Heydər Əliyev Fondunun Ulu Öndərin tükənməz irsinin tədqiqi və təbliği sahəsindəki əvəzsiz xidmətlərini də yüksək qiymətləndirir. Ulu Öndərin hər zaman sonsuz diqqət və qayğı ilə yanaşdığı, məzunu olması ilə fəxr etdiyi BDU-nun kollektivi də bütün xalqımız kimi, Ümummilli Liderin əziz xatirəsini böyük hörmət və ehtiramla yad edir. Ümummilli Liderin irisinin tədqiqi, təbliği BDU-nun alim və tələbələrinin ali məqsədlərindən biridir. Biz fəxr edirik ki, 105 il bundan əvvəl Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti tərəfindən təsis edilən və Ulu Öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəlişi ilə intibah dövrünə qədəm qoyan Bakı Dövlət Universitetinin inkişafının son 20 ildəki yeni mərhələsi dahi liderin layiqli davamçısı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır".
Milli Məclisin üzvü, BDU-nun Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi, akademik Rafael Hüseynov Ulu Öndərin bütün mənalı ömrünü Azərbaycanın işıqlı gələcəyinə həsr etdiyini bildirib. Vurğulayıb ki, tarixin son dərəcə çətin dönəmində, 1990-cı illərin əvvəllərində, Azərbaycanın yenicə bərpa edilmiş dövlət müstəqilliyi ilk addımlarını atarkən Ulu Öndərin xilaskarlıq, quruculuq, yurdun və xalqın sabahı üçün möhkəm təməllər yaratmaq yolunda fədakar çalışmaları və mübarizələri ölkəmizi çətin sınaqlardan üzüağ çıxardı.
Tarix fakültəsinin dekanı, professor İbrahim Zeynalov Ümummilli Liderin siyasi fəaliyyətinin tarixi inkişaf dövrləri barəsində çıxış edib. Bildirib ki, müstəqil Azərbaycan dövlətinin hüquqi əsaslarının yaradılması Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Bu əsaslar güclü iqtisadiyyat, ordu quruculuğu və peşəkar xarici siyasətə söykənir. Məhz bu istiqamətlərdə həyata keçirilən uzaqgörən siyasət Azərbaycanın sonrakı uğurlarının və Vətən müharibəsindəki qələbəmizin əsasını qoyub.
BDU-nun Ekoloji kimya kafedrasının müdiri, professor Sevinc Hacıyeva isə bildirib ki, Azərbaycan dövlətçiliyinin sağlam təməllərinin əsasını qoyan, onu dünya xəritəsində sayılıb-seçilən dövlətlər sırasına daxil edən və öz sözünü deməyə qadir olan müstəqil dövlətə çevirən Ümummilli Lider Heydər Əliyev həyatının hər anında Azərbaycan xalqını düşünürdü: “Xilaskarlıq missiyası onun alın yazısı idi. Bu gün Ulu Öndərin Azərbaycan xalqı üçün ən böyük yadigarı onu işıqlı gələcəyə aparan möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyevdir. Ulu Öndərin Azərbaycanın gələcəyini əmanət etdiyi müasir gənclik isə daim bu əbədi irsi öyrənərək gələcək yollarını sağlam təməllər üzərində qurmağı bacarmalıdır".

В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла конференция, посвященная 101-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале мероприятия был показан видеоролик, посвященный Гейдару Алиеву.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что ныне наш народ с благодарностью вспоминает великого лидера Гейдара Алиева: «В самые трудные моменты жизни страны гениальный лидер приходил на помощь своему народу. Усилиями великого вождя Азербайджан из отсталой республики бывшего Советского Союза превратился в республику с развитой промышленностью. Большие успехи были достигнуты в области экономики, промышленности, науки, образования и культуры. В 1982 году Гейдар Алиев, назначенный на должность первого заместителя председателя Совета Министров СССР, в течении 5 лет был одним из руководителей СССР».
Ректор отметил, что в середине 1993 года, когда в стране возникла угроза гражданской войны, потери государственности и исчезновения Азербайджана с карты мира, великий лидер Гейдар Алиев стал спасителем нашего народа. Инвестиции в страну, реализованные международные проекты, нефтяная стратегия великого лидера Гейдара Алиева укрепили наше государство. 1993-2003 годы, когда великий лидер во второй раз возглавил страну, вошли в историю Азербайджана как золотой период. Валовой внутренний продукт увеличился в разы. Были заложены основы исторической победы, которую мы одержим спустя годы под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева: «Благодаря единству народа, жизням шехидов, крови ветеранов, руководству Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева на военном, политическом и информационном фронтах закончилась 30-летняя оккупация, и 200-летняя проблема была отправлена в архив истории. Наш народ высоко ценит заслуги Фонда Гейдара Алиева под руководством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой в деле исследования и пропаганды наследия великого лидера. Коллектив БГУ, к которому великий вождь относился со вниманием и заботой и гордился тем, что является его выпускником, с большим уважением и почтением чтит светлую память общенационального лидера. Исследование и пропаганда наследия Гейдара Алиева – одна из высших целей ученых и студентов БГУ. Мы гордимся тем, что развитие университета, основанного 105 лет назад Азербайджанской Демократической Республикой и вступившего в период возрождения с приходом к власти великого лидера Гейдара Алиева, в последние 20 лет связано с именем достойного преемника великого лидера, Президента Ильхама Алиева», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Депутат Милли Меджлиса, преподаватель кафедры ближневосточных языков и литературы БГУ, академик Рафаэль Гусейнов отметил, что великий лидер посвятил всю свою жизнь светлому будущему Азербайджана. Рафаэль Гусейнов подчеркнул, что деятельность великого вождя в начале 1990-х годов вывела страну из трудного положения на прямую дорогу развития.
Декан исторического факультета, профессор Ибрагим Зейналов говорил о периодах исторического развития политической деятельности общенационального лидера. По мнению декана, осуществленная дальновидная политика Гейдара Алиева заложила основу последующих успехов Азербайджана и победы в Отечественной войне.
Заведующая кафедрой экологической химии БГУ, профессор Севиндж Гаджиева сказала, что общенациональный лидер Гейдар Алиев, заложивший основы государственности Азербайджана, включивший страну в ряд государств, с которыми считаются в мире, способных постоять за себя, думал об азербайджанском народе: «Миссия спасения была его судьбой. Самой большой заслугой великого лидера перед азербайджанским народом является подготовка своего преемника - Президента Ильхама Алиева. Молодежь, изучив это вечное наследие, должна построить свое будущее на прочной основе».