https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c6b5700a75a9f3409a788c628_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BDU könülləri” təşkilatının Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsi üzrə üzvlərinin təşəbbüsü ilə “İnformasiya təhlükəsizliyi” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə BDU-nun İnformatika kafedrasının müdiri Mübariz Xəlilov, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının hüquqşünası Təbriz Cəfərov, Araşdırma və tədqiqat şöbəsinin məsləhətçisi Vüqar Qədimov iştirak edib.
Təlim zamanı informasiya hüququnun əsasları, informasiya müharibəsi, kiberhüququn mənbələri, informasiya təhlükəsizliyi sahəsində dövlət siyasətinin istiqamətləri haqqında məruzələr edilib. Bildirilib ki, Azərbaycan 2009-cu ildə “Kibercinayətkarlıq haqqında” Konvensiyanı ratifikasiya edib. Azərbaycan Respublikasının informasiya məkanının müasir təhdidlərdən qorunması milli təhlükəsizliyin əsas istiqamətlərindəndir. İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı bu sahədə mövcud olan və yeni yaranan risklərin təhlilinin aparılmasını, mühafizə obyektlərinin dəqiqləşdirilməsini, informasiya infrastrukturlarından istifadə edən subyektlərin hüquqlarının və qanuni maraqlarının qorunmasını, informasiya təhlükəsizliyini idarəetmə alətlərinin davamlı təkmilləşdirilməsini şərtləndirir. Kibertəhlükəsizlik sahəsində aparılmış əməli fəaliyyət ölkəmizin beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyinin ciddi şəkildə yaxşılaşdırılması ilə nəticələnib. Belə ki, Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının tərtib etdiyi “Qlobal kibertəhlükəsizlik indeksi 2020” reytinqində 194 ölkə arasında 40-cı yerdə qərarlaşıb. Ötən il isə “Azərbaycan Respublikasının informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizliyə dair 2023 – 2027-ci illər üçün Strategiyası” qəbul edilib. Strategiya dövlətin, cəmiyyətin və insanların müasir İKT-dən təhlükəsiz istifadəsinin təmin edilməsi üçün milli informasiya təhlükəsizliyi səviyyəsinin yüksəldilməsinə, dövlət və özəl şəbəkələrin, kritik informasiya infrastrukturlarının təhlükəsizliyinin təmin olunmasına aid tədbirlərin müəyyənləşdirilməsinin və həyata keçirilməsinin təşkilinə, həmçinin fərdi məlumatların mühafizəsinə daha əlverişli şəraitin yaradılmasına xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_c6b5700a75a9f3409a788c628_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) по инициативе членов организации «Волонтеры БГУ» факультета прикладной математики и кибернетики проведен тренинг на тему «Информационная безопасность».
В тренинге приняли участие заведующий кафедрой информатики БГУ Мубариз Халилов, юрист Ассоциации организаций кибербезопасности Азербайджана Тебриз Джафаров и консультант отдела изучений и исследований Вугар Гадимов.
В ходе тренинга сделаны доклады по основам информационного права, информационной войне, источникам киберправа, направлениям государственной политики в сфере информационной безопасности. Сообщено, что Азербайджан ратифицировал Конвенцию «О киберпреступности» в 2009 году. Защита информационного пространства Азербайджана от современных угроз является одним из основных направлений национальной безопасности. Развитие информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) требует анализа существующих и возникающих рисков в этой сфере, конкретизации объектов защиты, защиты прав и законных интересов субъектов, использующих информационные инфраструктуры, а также постоянного совершенствования инструментов управления информационной безопасностью.
Практическая деятельность, осуществляемая в сфере кибербезопасности, привела к серьезному улучшению позиций страны в международных рейтингах. Так, в рейтинге «Глобальный индекс кибербезопасности 2020» Международного союза электросвязи Азербайджан занял 40-е место среди 194 стран. В прошлом году принята «Стратегия Азербайджанской Республики по информационной безопасности и кибербезопасности на 2023-2027 годы». Стратегия служит повышению уровня национальной информационной безопасности для обеспечения безопасного использования современных ИКТ государством, обществом и людьми, организации определения и реализации мер, связанных с обеспечением безопасности государственных и частных сетей и критически важных информационных инфраструктур, а также создать более благоприятные условия для защиты персональных данных.