Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərində Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
50 ölkəni təmsil edən 115 gəncin iştirak etdiyi Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsini açıq elan edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgəsinin Qarabağın incisi olan mədəniyyət paytaxtımızda keçirilməsinin tarixi önəmindən danışıb. Bu ilin aprel ayında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayının məhz işğaldan azad edilmiş Şuşa şəhərində təşkil olunduğunu xatırladan Komitə sədri mərasimi Azərbaycan diaspor tarixinin əlamətdar hadisələrindən biri adlandırıb və bu münasibətlə düşərgə iştirakçılarını təbrik edib. O, Vətən müharibəsindəki tarixi Zəfərin Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və Azərbaycan Ordusunun rəşadəti sayəsində mümkün olduğunu vurğulayıb: "Azərbaycan tolerant ölkədir. Biz heç vaxt heç kimin torpağını işğal etməmişik. Siz bununla fəxr etməli və Azərbaycanın düşmənlərinə qarşı ideoloji mübarizə aparmalısınız. Biz istəyirik ki, buradan qayıdandan sonra siz yaşadığınız ölkələrin parlamentlərinə, hökumətlərinə, eləcə də beynəlxalq təşkilatlara öz mövqeyinizi bildirəsiniz".
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının Humanitar siyasət, diaspor, multikulturalizm və dini məsələlər şöbəsinin müdir müavini Nigar Hacıyeva diaspor gənclərini Şuşada görməkdən məmnunluğunu bildirib və düşərgənin işinə uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov qeyd edib ki, ölkəmiz gənc nəsilə güclü investisiya edir: “Dövlətimiz gənclərin yüksək inkişaf tempi olan ölkədir”.
Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov Vətən müharibəsindəki qələbənin məhz Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşən gənclərin sayəsində mümkün olduğunu söyləyib.
Heydər Əliyev Fondunun Regional İnkişaf İctimai Birliyinin direktoru Məhəmməd Abdullayev Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələrinin artıq ənənə halı almasının və diaspor hərəkatı tarixində ilk dəfə olaraq Qarabağ torpağında keçirilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin Aparat rəhbəri Ayaz Əliyev hər bir ölkənin iqtisadi inkişafının hərəkətverici qüvvəsini gənclərin təşkil etdiyini bildirib və diaspor gənclərini Azərbaycanın iqtisadi inkişafı naminə fəallığa səsləyib.
Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin İdarə Heyətinin sədri Məftun Abbasov “Şuşa ili”ndə xaricdə yaşayan gənclərimizin və Azərbaycana dost ölkələrin nümayəndələrinin qədim şəhərdə bir araya gəlməsini müsbət hadisə kimi qiymətləndirib.
Xatırladaq ki, 2-8 avqust tarixini əhatə edəcək Diaspor Gənclərinin III Yay Düşərgəsi Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı, Gənclər və İdman Nazirliyi, Gənclər Fondu, Dövlət Turizm Agentliyi və Şuşa Şəhəri Dövlət Qoruğu İdarəsinin tərəfdaşlığı ilə keçirilir. Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2022-ci ilin “Şuşa İli” elan edilməsi haqqında” 5 yanvar 2022-ci il tarixli Sərəncamı çərçivəsində həyata keçirilən layihə dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan azərbaycanlı gəncləri vahid platforma ətrafında bir araya gətirmək və Azərbaycanla daha yaxından tanış etmək məqsədinə xidmət edir.

В культурной столице Азербайджана городе Шуша состоялась официальная церемония открытия III Летнего лагеря диаспорской молодежи.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память сынов Родины, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность нашей страны.
Объявив III Летний лагерь диаспорской молодежи с участием 115 человек, представляющих 50 стран, открытым, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил об историческом значении проведения Летнего лагеря диаспорской молодежи в нашей культурной столице, являющейся жемчужиной Карабаха. Напомнив о том, что V Съезд азербайджанцев мира по инициативе Президента Азербайджана Ильхама Алиева был организован в апреле этого года именно в освобожденном от оккупации городе Шуша, председатель комитета назвал церемонию одним из знаменательных событий в истории азербайджанской диаспоры и поздравил участников лагеря по этому случаю. Oн подчеркнул, что историческая Победа в Отечественной войне стала возможной благодаря дальновидной политике Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и героизму азербайджанской армии: "Aзербайджан является толерантной страной. Мы никогда не оккупировали ничьих земель. Вы должны гордиться этим и вести идеологическую борьбу с врагами Азербайджана. Мы хотим, чтобы по возвращении вы изложили свою позицию парламентам, правительствам стран, где проживаете, а также международным организациям".
Заместитель заведующего отделом по вопросам гуманитарной политики, диаспоры, мультикультурализма и религии Администрации Президента Азербайджанской Республики Нигяр Гаджиева сказала, что рада видеть диаспорскую молодежь в Шуше, и пожелала работе лагеря успехов.
Министр молодежи и спорта Азербайджанской Республики Фарид Гайыбов отметил, что наша страна активно инвестирует молодое поколение: “Наше государство является страной с высокими темпами развития молодежи”.
Исполнительный директор Фонда молодежи Фарид Джафаров констатировал, что победа в Отечественной войне стала возможной именно благодаря молодежи, тесно сплотившейся вокруг Верховного главнокомандующего.
Директор Общественного объединения регионального развития Фонда Гейдара Алиева Мухаммед Абдуллаев говорил о значении того, что летние лагеря диаспорской молодежи стали уже традицией и впервые в истории диаспорского движения проводятся на карабахской земле.
Руководитель Аппарата Министерства экономики Азербайджанской Республики Аяз Алиев подчеркнул, что движущей силой экономического развития любой страны является молодежь, и призвал диаспорскую молодежь к активности во имя экономического развития Азербайджана.
Председатель правления Управления государственного заповедника города Шуша Мефтун Аббасов расценил встречу нашей молодежи, проживающей за рубежом, и представителей дружественных Азербайджану стран в древнем городе в “Год Шуши” как положительное событие.
Мероприятие продолжалось художественной частью.
Напомним, что III Летний лагерь диаспорской молодежи, организованный Государственным комитетом по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева при партнерстве Министерства молодежи и спорта, Фонда молодежи, Государственного агентства по туризму и Управления государственного заповедника города Шуша, проводится со 2 по 8 августа. Проект, осуществляемый в рамках Распоряжения Президента Ильхама Алиева от 5 января 2022 года “Об объявлении 2022 года в Азербайджанской Республике “Годом Шуши”, служит цели консолидации азербайджанской молодежи, проживающей в различных странах мира, вокруг единой платформы и более обстоятельного ознакомления ее с Азербайджаном.