https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4d0dab5e2554d9f64349191dc_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) qızıl sikkə kolleksiyaları Böyük Britaniyada hər il may ayında təşkil edilən ənənəvi “Vindzor Kral Atçılıq Şousu” çərçivəsində nümayiş olunub. Berkşir qraflığının Vindzor şəhərində yerləşən eyniadlı tarixi qəsrin ərazisində keçirilən tədbirdə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi, Azərbaycan Respublikası Atçılıq Federasiyasının təşkilatçılığı ilə ölkəmizin zəngin mədəni irsi təbliğ olunub.
Tədbir çərçivəsində təşkil edilmiş “Azərbaycan günü”ndə tariximiz, mədəniyyətimiz və müxtəlif sənət növlərini özündə tərənnüm edən “Azerbaijan Cultural” pavilyonunda “AzerGold” QSC-nin qızıl və gümüş kolleksiyaları da sərgilənib.
Qızıl və gümüş məhsulları milli guşəni ziyarət edən Böyük Britaniya vətəndaşları, eləcə də müxtəlif ölkələrdən gəlmiş qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb. Sərgi ziyarətçilərinə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə “Smartminting” texnologiyası əsasında 3D formatında istehsal edilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” unikal qızıl sikkəsi, Azərbaycanın müasirliyini, tarix və incəsənətini, qədim ənənələrini təbliğ edən “Heydər Əliyev Mərkəzi”, “Qarabağ xalçası: Çələbi”, “Qobustan”, həmçinin “Qarabağ inciləri”, “Şuşa”, “Uzun Həsən” və digər qiymətli məhsullar barədə ətraflı məlumat verilib, ziyarətçiləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, Vindzor Kral Atçılıq Şousu və onun çərçivəsində təşkil edilmiş tədbirlərə 30 000-dən çox tamaşaçı qatılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_4d0dab5e2554d9f64349191dc_o.jpg
Коллекции золотых монет Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold» представлены в рамках традиционного «Виндзорского Королевского конного шоу», которое ежегодно проводится в Великобритании в мае. На мероприятии, проведенном в городе Виндзор графства Беркшир, на территории одноименного исторического замка, при поддержке Фонда Гейдара Алиева, организации Федерации конного спорта Азербайджанской Республики гостям было поведано о богатом культурном наследии нашей страны.
В павильоне «Azerbaijan Cultural», посвященном истории, культуре и различным видам искусства страны, также были представлены золотые и серебряные коллекции ЗАО «AzerGold»
Они были с большим интересом встречены гражданами Великобритании, а также гостями из разных стран, которые посетили национальный уголок. Посетителям выставки была предоставлена подробная информация об уникальной золотой монете «Величайшее наследие длиною в век», выпущенной в формате 3D на основе технологии «Smartminting» по случаю 100-летия со дня рождения Общенационального Лидера Гейдара Алиева, монетах «Центр Гейдара Алиева», «Гобустан», «Карабахский ковер: Челеби», а также «Карабахские жемчужины», «Шуша» и «Узун Гасан» и других изделиях, пропагандирующих современность, историю и искусство, древние традиции Азербайджана, даны ответы на интересующие их вопросы.
Отметим, что «Виндзорское Королевское конное шоу» и мероприятия, организованные в его рамках, посетили более 30 000 зрителей.