https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_699788863472327922a0070ca_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutunun rektoru Botir Usmonovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Rektor Elçin Babayev ortaq kökə, tarixə malik, qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Özbəkistan arasında bütün səviyyələrdə, o cümlədən təhsil sahəsində uğurlu və dinamik əməkdaşlığın olduğunu deyib. Rektor qonaqlara 105 yaşlı BDU-nun elmi, tədris fəaliyyəti, beynəlxalq əlaqələri, ixtisasları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, BDU Özbəkistanın müxtəlif ali təhsil ocaqları ilə uğurlu əməkdaşlıq edir. BDU-da kimya, texnologiya, qida təhlükəsizliyi, biotexnologiya istiqamətləri üzrə güclü elmi məktəblər və tədqiqatlar aparılır. Adıçəkilən sahələr BDU-nun əsas elmi prioritetlərindəndir. Bu baxımdan Özbəkistanın Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq iki ölkənin elminə, təhsilinə böyk fayda verə bilər.
Daşkənd Kimya-Texnologiya İnstitutunun rektoru Botir Usmanov səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, rəhbərlik etdiyi institut barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycana səfərinin əsas məqsədinin ölkəmizin elmi, təhsili ilə tanışlıq olduğunu bildirən qonaq BDU ilə əməkdaşlığın hər iki ali təhsil müəssisəsinin inkişafına töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, birgə elmi tədqiqat imkanları, ortaq laboratoriyanın qurulması və digər məsələlər müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_699788863472327922a0070ca_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с делегацией, возглавляемой ректором Ташкентского химико-технологического института Ботиром Усмоновым.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что между братскими странами Азербайджаном и Узбекистаном существует успешное и динамичное сотрудничество на всех уровнях, в том числе в сфере образования. Ректор рассказал гостям о БГУ, отметив, что университет успешно сотрудничает с различными вузами Узбекистана. По словам Эльчина Бабаева, БГУ имеет сильные научные школы и исследования в области химии, технологий, безопасности пищевых продуктов и биотехнологий. Указанные направления входят в число основных научных приоритетов БГУ. В этом плане сотрудничество с Ташкентским химико-технологическим институтом может принести большую пользу науке и образованию двух стран.
Ректор Ташкентского химико-технологического института Ботир Усмонов дал подробную информацию о возглавляемом им институте, отметил, что интеграция с БГУ будет способствовать развитию обоих вузов.
На встрече обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества, возможности проведения совместных научных исследований, создание совместной лаборатории и другие вопросы.