https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_a203564cda3e0135e591df81b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Yaşıl enerji çağırışları kontekstində gələcəyə baxış” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin Botanika İnstitutunun Bitkilərin ekologiyası və coğrafiyası laboratoriyasının müdiri, Fizika fakültəsinin məzunu Elman Yusifov məruzə edib. O bildirib ki, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) Azərbaycanda keçirilməsi mühüm tarixi hadisə, ölkənin iqtisadi strategiyasının keyfiyyətcə yeni, yaşıl iqtisadiyyat mərhələsinə keçməsi deməkdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi bu məsələnin önəmini xüsusi vurğulayır. Planetin 198 ölkəsinin üzv olduğu bu mötəbər beynəlxalq tədbirin Azərbaycanda keçirilməsi ali təhsil müəssisələrinin qarşısına da mühüm vəzifələr qoyur. Neft istehsalçısı olan Azərbaycan COP qarşısında irimiqyaslı öhdəliklər götürüb. Belə ki, Azərbaycan Respublikası qlobal iqlim dəyişmələrinin təsirlərinin yumşaldılması üzrə təşəbbüslərə töhfə olaraq 2030-cu ilədək istilik effekti yaradan qazların emissiyalarının 35% azaldılması, elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30%-ə çatdırılması, 2050-ci ilə qədər istixana qazlarının emissiyasının 40%-ə qədər azaldılmasını hədəf kimi müəyyən edib. Həyata keçirilən start işlərinin miqyası bu öhdəliklərin artıqlaması ilə yerinə yetiriləcəyinə inam verir.
Məruzədə həmçinin iqlim dəyişmələrinin təbii və antropogen səbəblərinin xronologiyası, bioloji müxtəlifliyə və insan həyatına yaratdığı ciddi təhdidlər, fəsadların yumşaldılması və zəiflədilməsi yolları, Yerdə həyatın yaranması və inkişafına olan ən son baxışlar, COP29-un mahiyyəti, ölkəmizə verəcəyi töhfələr, dunyanın gələcək konsepsiyası və qlobal modelləri, XXI əsrin ekoloji çağırışları barədə danışılıb, Azərbaycanın müasir ekoloji problemləri və cəmiyyət-təbiət münasibətlərinin müasir strategiyası barədə məlumat verilib.
Tədbirdə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, Milli Aviasiya Akademiyasının, BDU-nun digər fakültələrinin alim və mütəxəssisləri iştirak edib, fikirlərini səsləndiriblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_a203564cda3e0135e591df81b_o.jpg
В рамках «Года солидарности во имя зеленого мира на физическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось мероприятие под названием «Взгляд в будущее в контексте вызовов зеленой энергетики».
На мероприятии выступил заведующий лабораторией Института ботаники Министерства науки и образования, выпускник физического факультета Эльман Юсифов.
По его словам, проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане является важным историческим событием и означает, что экономическая стратегия страны перешла на качественно новый этап – этап зеленой экономики. Объявление 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» подчеркивает важность этого вопроса. Проведение этого международного мероприятия в Азербайджане также возлагает важные задачи на высшие учебные заведения. Азербайджан, производитель нефти, взял на себя широкомасштабные обязательства перед COP. Так, Азербайджан поставил цель сократить выбросы парниковых газов на 35% к 2030 году, увеличить долю возобновляемых источников энергии в производстве электроэнергии до 30%, а к 2050 году сократить выбросы парниковых газов на 40%. Масштаб проведенной первоначальной работы вселяет уверенность в том, что эти обязательства будут выполнены с лихвой.
В докладе также говорится о хронологии естественных и антропогенных причин изменения климата, серьезных угрозах биологическому разнообразию и жизни человека, путях смягчения и ослабления последствий, новейших взглядах на возникновение и развитие жизни на Земле, сути сессии COP29 и ее вкладе в нашу страну, концепции будущего мира и глобальных моделях, экологических вызовах 21-го века, экологических проблемах Азербайджана и стратегии отношений общества и природы.
В мероприятии приняли участие и высказали свое мнение ученые и специалисты Министерства экологии и природных ресурсов, Национальной авиационной академии и БГУ.