https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f912bac067ea7978bdaad7446_o.jpg
“SOCAR Capital” şirkətindən verilən məlumata əsasən, nominal qiyməti 1,000 ABŞ dolları, tədavül müddəti 5 il, illik gəlirliliyi 4,5% olan və faiz gəlirləri rüblük qrafiklər əsasında ödənilən SOCAR İstiqrazlarının növbəti kupon ödənişi 1 may tarixində həyata keçirilib.
SOCAR İstiqrazları 10-cu kupon ödənişi nəticəsində sahiblərinə növbəti dəfə 1 milyon 125 min ABŞ dolları gəlir qazandırıb və istiqraz sahiblərinin qazancı 11 milyon 250 min ABŞ dollarına yüksəlib.
Bakı Fond Birjasında yerləşdirildiyi tarixdən bugünədək SOCAR İstiqrazları ən çox ticarət olunan korporativ qiymətli kağız statusunu qoruyub. 2016-cı və 2021-ci illərdə emissiya edilən SOCAR İstiqrazları 2016-cı ildən indiyədək investorlarına ümumilikdə 36 milyon ABŞ dollarından çox gəlir qazandırıb.
Emissiya olunduğu 30 aylıq müddət ərzində təkrar bazar əməliyyatları üzrə ticarət həcminin 44 milyon ABŞ dollarını üstələməsi və bağlanmış əqd sayının 700-ü ötməsi 2-ci SOCAR İstiqrazlarına olan yüksək tələbatın təzahürüdür.
1 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərindən və Azərbaycandakı lisenziyalı bütün investisiya şirkətlərindən əldə edilməsi mümkün olan SOCAR İstqirazları yüksək likvidliyə malikdir və qiyməti heç vaxt nominal dəyərindən (1,000 ABŞ dolları) aşağı düşməyib.
SOCAR İstiqrazlarının növbəti kupon ödənişi 1 avqust 2024-cü il tarixində baş tutacaq.
Əlavə məlumat üçün *1999 çağrı nömrəsi ilə əlaqə saxlaya və ya socarcapital.az, socaristiqraz.az veb-səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.
Qeyd edək ki, SOCAR İstiqrazları ilə bağlı rəsmi məlumatlar yalnız 1, 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzləri, ölkəmizdə qeydiyyatdan keçmiş investisiya şirkətləri, yuxarıda qeyd olunan çağrı nömrəsi və veb–səhifələrdan əldə edilə bilər.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f912bac067ea7978bdaad7446_o.jpg
According to the SOCAR Capital Company, the next coupon payment on SOCAR bonds was deposited to the bondholders’ accounts on May 1, 2024. SOCAR bonds have a par value of $1,000, maturity period of 5 years, and a 4.5 % coupon rate paid a quarterly basis.
Following the 10th coupon payment, the second SOCAR bonds yielded $1.125 million in income for bondholders, contributing to a cumulative total income of $11,250,000.
Since their public offering on the Baku Stock Exchange, SOCAR bonds have consistently remained among the most in-demand corporate securities, continuing to attract significant investor interest. Combined, the 2016 and 2021 issuances of SOCAR bonds have generated over $36 million in total income for investors since their introduction in 2016.
The secondary market has witnessed an impressive volume of operations, surpassing $44 million, with over 700 transactions recorded during the past two and a half years. This robust activity underscores the strong demand for these bonds.
SOCAR bonds, available for purchase at SOCAR bond kiosks established in ASAN Service centers No 1 and 5, as well as through registered investment companies in Azerbaijan, maintain high liquidity. Notably, their secondary market price has consistently remained above the par value of $1000.
The next coupon payment on SOCAR bonds will take place on 1 August 2024.
It should be noted that official information on SOCAR bonds is available only in ASAN Service centers No 1&5, investment companies registered in our country as well as by phone number and on the websites mentioned above.