https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_1750ced3edc5048a9c9589459_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri “Azerbaijan Fish Farm” MMC, “Biyan products” MMC, "Azərfarm" LTD, Azərbaycan Tibb Universitetinin Əczaçılıq fakültəsinin Əczaçılığın idarə edilməsi laboratoriyasında istehsalat təcrübəsində olublar.
“Azerbaijan Fish Farm” MMC-də tələbələrə ixtisaslaşmış damazlıq təsərrüfatının fəaliyyəti, zavodda quraşdırılmış müasir standartlara cavab verən qurğuların iş prinsipi izah edilib, tələbələr nərə növləri ilə tanış olublar.
“Biyan products” MMC-də təcrübə zamanı tələbələrə bildirilib ki, müəssisənin yaradılmasında məqsəd müasir texnologiyalardan istifadə edərək, emal olunmuş biyan kökü və biyandan hazırlanan 100 faiz bitki mənşəli, bioloji fəallığa malik qida əlavələrini dünya bazarına çıxarmaqdır. Ümumi sahəsi 11 hektar olan Biyan Sənaye Parkının ərazisinə Biyan tədarükü və emalı zavodu, Bitki ekstraktı və siropu zavodu, digər yardımçı binalar daxildir. Tələbələr zavodun iş prinsipi, dərmanlarım alınma texnologiyası ilə tanış olublar.
Azərbaycan Tibb Universitetinin Əczaçılıq fakültəsinin Əczaçılığın idarə edilməsi laboratoriyasında təcrübə zamanı kafedranın professor-müəllim və laborant heyəti müxtəlif növ dərman preparatlarının formasının, tərkibinin hazırlanması, müasir texnologiyalı cihaz və qurğuların istifadə qaydası barədə tələbələrə məlumat verib.
"Azərfarm" LTD şirkəti yerli istehsalla məşğul olur və əsasən digər ölkələrdən idxal olunmuş yarımfabrikat məhsulların ikinci istehsalını sona çatdırır. Burada təcrübə müddətində tələbələr şirkətdə müxtəlif farmakoloji qruplardan olan tablet, kapsul, məlhəm, inyeksiya, məhlul və şərbət formalı 70 -ə yaxın dərman preparatının istehsalat prosesi ilə tanış olublar.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_1750ced3edc5048a9c9589459_o.jpg
Студенты биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) прошли производственную практику в ООО Azerbaijan Fish Farm, Biyan products, Azərfarm и лаборатории управления фармацевтикой фармацевтического факультета Азербайджанского медицинского университета.
В ООО Azerbaijan Fish Farm студентам разъяснена деятельность племенного хозяйства, принцип работы оборудования, а также они ознакомлены с видами осетровых рыб.
В ООО Biyan products студентам рассказали, что целью предприятия является вывод на мировой рынок переработанного корня солодки и растительных биологически активных добавок к пище, изготовленных из солодки. На территории Промышленного парка солодка расположены завод по заготовке и переработке солодки, завод экстрактов и сиропов растений и другие вспомогательные постройки. Студенты ознакомились с принципом работы завода и технологией получения лекарственных средств.
В лаборатории управления фармацевтикой фармацевтического факультета Азербайджанского медицинского университета студентов БГУ проинформировали о приготовлении формы и состава лекарственных препаратов, правилах использования приборов и устройств.
Компания ООО Azərfarm занимается местным производством и в основном осуществляет вторичное производство полуфабрикатов, импортируемых из других стран. Здесь студенты ознакомились с процессом производства около 70 лекарственных средств в форме таблеток, капсул, мазей, инъекций, растворов и сиропов.