Aprelin 27-də Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin, “Azərşəkər” MMC-nin, “Gilan Pivot” MMC, Carlsberg Azerbaijan şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Yevlax rayonunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili" çərçivəsində “İqlim dəyişikliyinə adaptasiya edən torpaq və resursqoruyucu yeni texnologiyaların nümayişi" mövzusunda respublika müşavirəsi keçirilib. Tədbirdə kənd təsərrüfatı nazirinin müavini Sərvan Cəfərov, Yevlax Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Xaliq Əliyev, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri, kənd təsərrüfatı sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərin rəhbərləri iştirak ediblər.
Sərvan Cəfərov, Kənd təsərrüfatı nazirinin müavini bildirib ki, son illərdə Azərbaycanda qeyri-neft-qaz sektoruna göstərilən yüksək dövlət diqqəti nəticəsində iqtisadiyyatın aparıcı sahələrindən olan aqrar sahədə keyfiyyətcə yeni inkişaf mərhələsinə keçid üçün əsaslı zəmin yaranıb və ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin etibarlı şəkildə təmin edilməsi prosesində mühüm addımlar atılıb. Onun sözlərinə görə, Prezident İlham Əliyevin kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalının səmərəliliyinin artırılması, məhsul istehsalçılarına dövlət dəstəyinin göstərilməsi ilə bağlı imzaladığı Sərəncam və verdiyi tapşırıqlar bu sektorda istehsal göstəricilərinin davamlı olaraq yüksəldilməsini stimullaşdırmaqla innovativ texnologiyaların tətbiqi imkanlarını genişləndirib.
Anar Mehdiyev Azərşəkər MMC-nin İdarə Heyətinin sədrinin sözlərinə görə, qlobal iqlim dəyişikliyi fonunda, malik olduğumuz məhdud su və torpaq resurlarımızdan ən səmərəli şəkildə istifadə, ölkə olaraq bizim vacib hədəflərimizdən birinə çevrilməkdədir. Şirkətimiz bu məsuliyyəti yarandığı gündən anlayır və bu cür yanaşma missiya və vizyonumuzun bir hissəsinə çevrilmişdir. Əkinçilikdə səmərəliyin artırılması üçün tələb olunan araşdırmalar və investisiyaları artıq 4 ildən çoxdur ki həyata keçirməkdəyik. Hesab edirik ki, bu istiqamətdə əldə etdiyimiz uğurların ölkəmizdə daha geniş tətbiqinə nail olsaq, ümumi olaraq sektorun inkişafında böyük irəliləyiş əldə edə bilərik.
Ruslan Ələskərov, Gilan Pivot MMC-nin Baş direktoru bildirib ki, Qlobal istiləşmə, quraqlıq və su mənbələrinin tükənməsi suvarma suyunun doğru şəkildə istifadəsini daha da aktuallaşdırır. Qlobal iqlim dəyişikliyinin ekoloji fəsadları ölkəmizdən də yan keçmir. Hazırda ölkəmizin su resurslarından səmərəli istifadəyə yönəlmiş bir sıra dövlət layihələri icra olunur. Belə layihələr kənd təsərrüfatı sektorunun inkişafında önəmli rola malikdir. Biz də öz növbəmizdə dövlətimizin bu sahəyə olan diqqətinə görə dərin təşəkkürümüzü bildiririk. Xüsusi olaraq qeyd edim ki, Gilan Pivot olaraq ölkəmizin su ehtiyatlarının qorunmasını özümüzə borc bilirik.
Nəzərinizə çatdırım ki, dayanıqlı kənd təsərrüfatının formalaşması üçün ən son suvarma texnologiyalarını tətbiq edir və bu istiqamətdə digər işlərimizi də davam etdiririk. Bunların sırasında uğurla tətbiq etdiyimiz və suvarma suyuna 50 %-ə qədər qənaət edən Dragon Line hibrid suvarma sistemi, həmçinin yaxın zamanda tətbiq edəcəyimiz Solar günəş panelləri ilə bu sahədə alternativ enerjidən istifadə olunması baxımından ölkəmizdə ilklərə imza atmış olacağıq.
Alius Antulis, Carlsberg Azerbaijan şirəkətinin Baş direktoru, qeyd edib ki, Azərşəkər şirkətinin Məsuliyyətli Fermerlik gündəmini irəli sürməsi və səmərəli əkinçilik texnologiyalarından istifadə etməsi bizi çox qürurlandırır ki, bu da Carlsberg Group-un “Birlikdə Sıfıra Doğru və daha İrəli” dayanıqlı inkişaf proqramının ambisiyalarına uyğundur.
Bu gün Yevlax və Ağcabədidə becərilən Azərbaycan arpasından hazırlanmış ilk yerli alkoqolsuz pivə olan Xirdalan 0.0 ilə burada olmaqdan şərəf duyuruq. Bizim yüksək səviyyəli ambisiyamız 100% yerli xammal və qablaşdırma materiallarından istehsal olunan yüksək keyfiyyətli Azərbaycan pivəsinin geniş ixracına nail olmaqdır”.
500-ə yaxın qonağın iştirak etdiyi müşavirənin keçirilməsində əsas məqsəd son dövrlərdə dünyada baş verən qlobal istiləşmənin kənd təsərrüfatına mənfi təsirlərinin azaldılması baxımından iqlim dəyişikliyinə adaptasiya edən nəmlik qoruyucu texnologiyaların və innovativ yeniliklərin ölkə ərazisində geniş tətbiq edilməsi, ətraf mühitin qorunması, quraqlıqdan əziyyət çəkən bölgələrdə fəaliyyət göstərən fermerlərin bilik və bacarıqlarının artırılması, həmçinin iri fermer təsərrüfatıları və aqroparklar tərəfindən bu sahədə əldə edilmiş təcrübələrin bölüşdürülməsidir.
Müşavirədə kənd təsərrüfatı sahəsində tətbiq olunan innovativ texnologiyalar, texnikalar, müasir suvarma sistemləri, orqanik gübrələr və biopreparatlar nümayiş etdirilib, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

On April 27, a republican assembly on “Demonstration of New Soil and Resource-Saving Technologies Adapting to Climate Change” was held in Yevlakh district within the framework of “Green World Solidarity Year,” jointly organized by the Ministry of Agriculture, the Economic Zones Development Agency under the Ministry of Economy, “Azersheker” LLC, “Gilan Pivot” LLC and Carlsberg Azerbaijan. The event was attended by deputy Minister of Agriculture Sarvan Jafarov, Khalig Aliyev, the first deputy head of the Yevlakh City Executive Power, representatives of relevant government agencies, and heads of companies operating in the field of Agriculture.
Sarvan Jafarov, Deputy Minister of Agriculture, said that as a result of the high state attention paid to the non-oil and gas sector in Azerbaijan in recent years, a substantial basis has been created for the transition to a qualitatively new stage of development in the agricultural sector, which is one of the leading sectors of the economy, and important steps have been taken in the process of reliably ensuring the country's food security. According to him, the Decree signed by President Ilham Aliyev on increasing the efficiency of production of agricultural products, providing state support to producers and the tasks given by him have expanded the possibilities of applying innovative technologies by stimulating the continuous improvement of production indicators in this sector.
Anar Mehdiyev, the Chairman of the Board of Azersheker LLC, mentioned that given the global climate change, the most efficient use of our limited water and soil resources is becoming one of our essential goals. Our company has understood this responsibility since its creation and such an approach has become part of our mission and vision. For over four years now, we have been implementing the necessary research and investments to increase efficiency in agriculture. We believe that if we can achieve broader implementation of the successes we have achieved in this direction in our country, we can make significant progress in the overall development of the sector.
Ruslan Alaskarov, the CEO of Gilan Pivot LLC, noted that Global warming, drought, and depletion of water sources further emphasize the importance of proper utilization of irrigation water.” The environmental consequences of global climate change do not bypass our country either. Currently, a number of state projects aimed at the efficient use of water resources of our country are being implemented. Such projects play a significant role in the development of the agricultural sector. We also express our deep gratitude for our government's attention to this sector. I would like to specifically note that, as Gilan Pivot, we consider it our duty to contribute to the conservation of our country's water reserves.
I would like to emphasize that we are implementing the latest irrigation technologies to ensure the formation of sustainable agriculture, and we continue our work in this direction. Among these, our successful implementation of the Dragon Line hybrid irrigation system, which conserves up to 50% of irrigation water, and our upcoming utilization of Solar panels in this field will mark significant milestones in our country's use of alternative energy sources.
Alius Antulis, Managing director of Carlsberg Azerbaijan, mentioned that 2024 has been declared the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan. We are very proud that our partner Azersheker is promoting the Responsible Farming and adopting efficient agricultural technologies, aligning with with the ambitions of the Carlsberg Group's “Together Towards Zero and Beyond” sustainable development program.
We are honored to be here today with Xirdalan 0.0, the first locally produced alcohol-free beer made from Azerbaijani barley grown in Yevlakh and Aghjabadi. Our high-level ambition is to achieve wide export of high-quality Azerbaijani beer produced from 100% local raw and packaging materials.
The main purpose of the assembly, attended by nearly 500 guests, was to promote the widespread implementation of water-saving technologies and innovative solutions adapting to climate change in the agricultural sector to mitigate the negative impacts of global warming observed worldwide in recent years, protect the environment, enhance knowledge and skills among farmers operating in regions affected by drought, and facilitate the sharing of experiences gained in this field by large-scale farming enterprises and agroparks.
During the assembly, innovative technologies, techniques, modern irrigation systems, organic fertilizers, and bio-preparations applied in the agricultural sector were showcased, and questions from participants were answered, addressing topics that interested them.