https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b54b65f8354cfc760b67ad5fe_o.jpg
Mastercard şirkətin Türkiyə və Azərbaycan üzrə baş meneceri Avşar Gürdal, Türkiyə və Azərbaycan üzrə Konsultant vitse-prezidenti Mehmet Gülez və Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Emil Zeynalovun iştirakı ilə “JW Marriott” otelində ilin yekunlarına həsr edilən illik mətbuat konfransı keçirib.
Dünya durmadan dəyişir və rəqəmsallaşmaya doğru irəliləyir və Mastercard Azərbaycanda rəqəmsallaşma prosesinin əsas iştirakçılarından biridir, ölkədə nağdsız ödənişlərin həcmini və maliyyə savadlılığını artırmaq məqsədilə müştərilərin rahatlığı üçün müxtəlif maliyyə həlləri təklif edir.
Mətbuat konfransında Mastercard ödəniş texnologiyaları və maliyyə xidmətləri sahəsində mühüm aspektləri və yenilikləri müzakirə edib, Azərbaycanda maliyyə xidmətlərinin daha əlçatan olmasını təmin edəcək innovativ layihə və proqramları təqdim edib. Həmçinin, şirkətin müştəri məlumatlarının qorunması, onlayn və oflayn sferalarda saxtakarlığın qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirdiyi təhlükəsizlik tədbirləri ilə bağlı məsələlərə toxunulub.
Mastercard-ın Azərbaycan və Türkiyə üzrə baş meneceri Avşar Gürdal tədbirdəki çıxışı zamanı qeyd edib ki, Azərbaycan bazarı ən strateji bazarlardan biridir və ölkədəki istehlakçılara xas unikal xüsusiyyətləri var.
“Azərbaycanda istənilən yeni texnologiyanın adaptasiya prosesi dünyanın istənilən bazarı ilə müqayisədə qat-qat sürətlə gedir. Təbii ki, tənzimləyi qismində çıxış edən, bütün yenilikləri fəal şəkildə dəstəkləyən Azərbaycan Mərkəzi Bankının bu işdə rolu böyükdür. Məhz bu tendensiyanın nəticəsidir ki, Azərbaycanda rəqəmsallaşma səviyyəsi cəmi 8 il əvvəlki 5%-lə müqayisədə artıq 31%-ə çatıb”, deyə Avşar Gürdal bildirib.
"Mastercard Azərbaycanda maliyyə həlləri yaratmaq və onları inkişaf etdirmək, maliyyə savadlılığını artırmaq üçün yerli maliyyə institutları ilə işləməyə davam edir. Xüsusilə, Azericard ilə əməkdaşlıq, ən böyük kinoteatrlar şəbəkəsinin "CineMastercard" olaraq rebrendinqi, Masterpass xidmətinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, tokenizasiya sərmayələri maliyyə inklüzivliyini inkişaf etdirmək üçün Azərbaycanda ən son texnologiyaların tətbiqi prosesinə sadiqliyimizi sübut edir”, deyə Mastercard-ın Azərbaycandakı nümayəndəsi Emil Zeynalov öz növbəsində qeyd edib.
“2024-cü il üçün məqsədimiz Azərbaycanın informasiya xidmətləri sahəsində regional mərkəzə çevrilməsinə töhfə vermək üçün əməkdaşlığı dərinləşdirmək, dünya üzrə əldə etdiyimiz bilik və təcrübəmizi buradakı tərəfdaşlarımıza ötürməkdir”, deyə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Konsultant vitse-prezidenti Mehmet Gülez mətbuat konfransı zamanı deyib.
Çıxışçılar həmçinin Azərbaycanda Mastercard ödəniş texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron ticarətin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini, həmçinin Azərbaycan bazarında gələcək inkişaf planlarını və qarşıdakı illərdə strateji fəaliyyət istiqamətlərini müzakirə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b54b65f8354cfc760b67ad5fe_o.jpg
Mastercard провела ежегодную пресс-конференцию по итогам года в отеле JW Marriott Absheron с участием Avşar Gürdal, генерального менеджера Mastercard в Турции и Азербайджане, Mehmet Gülez, вице-президента Mastercard Advisors в Турции и Азербайджане, и Эмиля Зейналова, регионального менеджера в Азербайджане.
Мир постоянно меняется и движется в сторону цифровизации, и Mastercard является одним из главных участников процесса цифровизации в Азербайджане и предлагает различные финансовые решения для удобства клиентов с целью увеличения объема безналичных платежей и повышения финансовой грамотности.
На пресс-конференции Mastercard обсудила важные аспекты и инновации в области платежных технологий и финансовых услуг, представила инновационные проекты и программы, направленные на повышение доступности финансовых услуг в Азербайджане. Также были затронуты вопросы, связанные с мерами безопасности, предпринимаемыми Mastercard для защиты данных клиентов и предотвращения мошенничества в онлайн и офлайн сферах.
Генеральный директор Mastercard в Азербайджане и Турции Авшар Гюрдаль отметил на пресс-конференции, что азербайджанский рынок является одним из самых стратегических, а потребители в Азербайджане имеют особую специфику. Процесс адаптации любой новой технологии в Азербайджане происходит гораздо быстрее, чем на любом другом рынке мира. Конечно же, не последнюю роль в этом играет регулятор - Центральный банк Азербайджана, который активно поддерживает все инновации. В результате этой тенденции уровень цифровизации в Азербайджане уже достиг 31%, тогда как всего 8 лет назад он составлял 5%".
"Mastercard продолжает работать в Азербайджане с местными финансовыми институтами для создания и развития финансовых решений и повышения финансовой грамотности. В частности, сотрудничество с Azericard, ребрендинг крупнейшей сети кинотеатров в "CineMastercard", расширение зоны действия сервиса Masterpass, инвестиции в токенизацию - все это доказывает нашу приверженность процессу внедрения новейших технологий в Азербайджане для развития финансовой доступности", - сказал Эмиль Зейналов, представитель Mastercard в Азербайджане, в ходе пресс-конференции.
"Наша цель на 2024 год - углубление сотрудничества, передача наших знаний и опыта в области информационных услуг, которые мы приобрели по всему миру, для того, чтобы внести свой вклад в превращение Азербайджана в региональный центр в области информационных услуг", - сказал вице-президента Mastercard Advisors в Турции и Азербайджане Мехмет Гюлез.
Спикеры также рассказали о текущем состоянии и перспективах развития электронной коммерции в Азербайджане с использованием платежных технологий Mastercard, а также озвучили планы по дальнейшему развитию на азербайджанском рынке и стратегические направления деятельности на ближайшие годы.