https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b54b65f8354cfc760b67ad5fe_o.jpg
Mastercard şirkətin Türkiyə və Azərbaycan üzrə baş meneceri Avşar Gürdal, Türkiyə və Azərbaycan üzrə Konsultant vitse-prezidenti Mehmet Gülez və Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Emil Zeynalovun iştirakı ilə “JW Marriott” otelində ilin yekunlarına həsr edilən illik mətbuat konfransı keçirib.
Dünya durmadan dəyişir və rəqəmsallaşmaya doğru irəliləyir və Mastercard Azərbaycanda rəqəmsallaşma prosesinin əsas iştirakçılarından biridir, ölkədə nağdsız ödənişlərin həcmini və maliyyə savadlılığını artırmaq məqsədilə müştərilərin rahatlığı üçün müxtəlif maliyyə həlləri təklif edir.
Mətbuat konfransında Mastercard ödəniş texnologiyaları və maliyyə xidmətləri sahəsində mühüm aspektləri və yenilikləri müzakirə edib, Azərbaycanda maliyyə xidmətlərinin daha əlçatan olmasını təmin edəcək innovativ layihə və proqramları təqdim edib. Həmçinin, şirkətin müştəri məlumatlarının qorunması, onlayn və oflayn sferalarda saxtakarlığın qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirdiyi təhlükəsizlik tədbirləri ilə bağlı məsələlərə toxunulub.
Mastercard-ın Azərbaycan və Türkiyə üzrə baş meneceri Avşar Gürdal tədbirdəki çıxışı zamanı qeyd edib ki, Azərbaycan bazarı ən strateji bazarlardan biridir və ölkədəki istehlakçılara xas unikal xüsusiyyətləri var.
“Azərbaycanda istənilən yeni texnologiyanın adaptasiya prosesi dünyanın istənilən bazarı ilə müqayisədə qat-qat sürətlə gedir. Təbii ki, tənzimləyi qismində çıxış edən, bütün yenilikləri fəal şəkildə dəstəkləyən Azərbaycan Mərkəzi Bankının bu işdə rolu böyükdür. Məhz bu tendensiyanın nəticəsidir ki, Azərbaycanda rəqəmsallaşma səviyyəsi cəmi 8 il əvvəlki 5%-lə müqayisədə artıq 31%-ə çatıb”, deyə Avşar Gürdal bildirib.
"Mastercard Azərbaycanda maliyyə həlləri yaratmaq və onları inkişaf etdirmək, maliyyə savadlılığını artırmaq üçün yerli maliyyə institutları ilə işləməyə davam edir. Xüsusilə, Azericard ilə əməkdaşlıq, ən böyük kinoteatrlar şəbəkəsinin "CineMastercard" olaraq rebrendinqi, Masterpass xidmətinin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi, tokenizasiya sərmayələri maliyyə inklüzivliyini inkişaf etdirmək üçün Azərbaycanda ən son texnologiyaların tətbiqi prosesinə sadiqliyimizi sübut edir”, deyə Mastercard-ın Azərbaycandakı nümayəndəsi Emil Zeynalov öz növbəsində qeyd edib.
“2024-cü il üçün məqsədimiz Azərbaycanın informasiya xidmətləri sahəsində regional mərkəzə çevrilməsinə töhfə vermək üçün əməkdaşlığı dərinləşdirmək, dünya üzrə əldə etdiyimiz bilik və təcrübəmizi buradakı tərəfdaşlarımıza ötürməkdir”, deyə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Konsultant vitse-prezidenti Mehmet Gülez mətbuat konfransı zamanı deyib.
Çıxışçılar həmçinin Azərbaycanda Mastercard ödəniş texnologiyalarının tətbiqi ilə elektron ticarətin hazırkı vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini, həmçinin Azərbaycan bazarında gələcək inkişaf planlarını və qarşıdakı illərdə strateji fəaliyyət istiqamətlərini müzakirə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b54b65f8354cfc760b67ad5fe_o.jpg
Mastercard held its annual year-end press conference at the JW Marriott Hotel with the participation of Avşar Gürdal, Mastercard General Manager for Turkey and Azerbaijan, Mehmet Gülez, Vice President of Mastercard Advisors for Turkey and Azerbaijan, and Emil Zeynalov, country manager for Azerbaijan.
The world is constantly changing and progressing towards digitalisation, and Mastercard is one of the main participants in the digitalisation process in Azerbaijan and offers various financial solutions for the convenience of customers in order to increase the volume of cashless payments and improve financial literacy.
At the press conference Mastercard discussed important aspects and innovations in the field of payment technologies and financial services, presented innovative projects and programmes aimed at improving the availability of financial services in Azerbaijan. The issues related to security measures taken by Mastercard to protect customer data and prevent fraud in online and offline spheres were also touched upon.
Mastercard General Manager for Azerbaijan and Turkey Avşar Gürdal noted at the press conference that the Azerbaijani market is one of the most strategic ones and consumers in Azerbaijan have a special specificity. The process of adaptation of any new technology in Azerbaijan is much faster than in any other market in the world. Of course, the role of the regulator - the Central Bank of Azerbaijan, which actively supports all innovations. As a result of this trend, the level of digitalisation in Azerbaijan has already reached 31%, compared to 5% only 8 years ago».
"Mastercard continues to work in Azerbaijan with local financial institutions to create and develop financial solutions and improve financial literacy. In particular, cooperation with Azericard, the rebranding of the largest cinema chain in "CineMastercard", the expansion of Masterpass service coverage, investments in tokenisation - all this proves our commitment to the process of introducing the latest technologies in Azerbaijan to develop financial inclusion," Emil Zeynalov, Mastercard's representative in Azerbaijan, said during the press conference.
"Our goal for 2024 is to deepen cooperation, transfer our knowledge and experience in the field of information services, which we have acquired worldwide, in order to contribute to making Azerbaijan a regional centre for the field of information services," said Vice President of Mastercard Advisors for Turkey and Azerbaijan Mehmet Gülez
The speakers also spoke about the current state and prospects of e-commerce development in Azerbaijan with the use of Mastercard payment technologies, as well as announced plans for further development in the Azerbaijani market and strategic directions of activity in the coming years.