Özbəkistan Respublikasında hər il təşkil edilən ənənəvi “Kitab həftəliyi” çərçivəsində Daşkənd şəhərində yerləşən tarixi “Turan” kitabxanasında Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan kitabları sərgilənib.
Tədbir iştirakçıları ilk öncə kitabxananın foyesində Azərbaycana aid kitablardan ibarət sərgiylə tanış olublar.
Sözügedən kitabxananın akt zalında davam edən tədbiri giriş sözü ilə açan kitabxananın təşkilati məsələlər üzrə məsul şəxsi Dilfuza Dursimatova Özbəkistanda keçirilən ənənəvi kitab həftəliyi haqqında məlumat verərək bu münasibətlə “Turan” kitabxanasının da silsilə tədbirlər təşkil etdiyini və bu tədbirlər çərçivəsində bir günün sırf Azərbaycan kitablarına həsr olunduğunu qeyd edib. D. Dursimatova “Turan” kitabxanası ilə sıx əməkdaşlıq etdiklərinə eləcə də bugünkü sərginin təşkilinə göstərilən dəstəyə görə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinə öz təşəkkürünü bildirib.
Daha sonra çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktor müavini Nadir Əlimirzəyev qeyd olunan kitab bayramı münasibətilə hər kəsi təbrik edərək belə bir təşəbbüsün çox gözəl bir ənənə olduğunu vurğulayıb. İki qardaş ölkə arasında mövcud əlaqələrdən söz açan N. Əlmirzəyev ölkə başçılarının bu münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasına xüsusi diqqət yetirdiklərini, ələlxüsus da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yürütdüyü xarici siyasətdə qardaş türkdilli dövlətlərlə münasibətlərin prioritet olduğunu qeyd edib. N.Əlimirzəyev Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi tərəfindən100-dən çox özbəkdilli nəşrin həyata keçirildiyini bildirərək bu nəşrlərin Özbəkistanın müxtəlif kitabxanalarına qarşılıqsız olaraq verildiyini, özbək oxucusuna çatdırıldığını da vurğulayıb. “Turan” kitabxanasına əməkdaşlıq etdikləri üçün təşəkkürünü bildirən N.Əlimirzəyev bundan sonra da sıx əməkdaşlığa daim hazır olduqlarını bildirib.
Daha sonra çıxış edən Daşkənd şəhər Şayxantohur rayonu Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Abdulqayim Akbarov Özbəkistanla Azərbaycan xalqları arasında mövcud olan qədim və sıx ədəbi-mədəni əlaqələrdən söz açaraq günümüzdə bu əlaqələrin daha da yüksələn xətt üzrə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Azərbaycan mədəniyyətinin zənginliyindən söz açan Abdulqayim Akbarov özbək xalqı tərəfindən bu zəngin, mədəniyyətə hər zaman böyük marağın olduğunu qeyd edib.
Çıxış edən Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin inspektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Kərimulla Məmmədzadə kitabın bəşər tarixində önəmli yer tutduğunu vurğulayaraq mədəniyyətin ən vacib bir hissəsi olduğunu da qeyd edib. Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncam imzaladığını diqqətə çatdıran K.Məmmədzadə bu münasibətlə Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin bir çox layihələr həyata keçirdiyini və bunlardan ən vacibinin isə dahi şairin əsərlərindən ibarət iki cildliyin özbək dilində nəşrə hazırlandığını bildirib.
Daha sonra çıxış edən şairə-jurnalist Nazira Aripova Azərbaycan ədəbiyyatından söz açaraq sərgilənən kitablar arasında bu ədəbiyyat nümayəndələrinin dəyərli əsərlərinin də yer aldığını vurğulayıb.
Sonda tədbir iştirakçılarının istəklərinə əsasən Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin layihəsilə tərcümə və çap edilmiş tanınmış azərbaycanlı şairi, Qarabağ xanının qızı Xurşidbanu Natəvanın əsərlərinin özbək dilinə tərcüməsindən ibarət “Xurshidga yetar boshim” (Günəşə çatar başım) adlı kitab haqqında K. Məmmədzadə tərəfindən geniş məlumat verilib.
Qeyd edək ki, tarixi “Turan” kitabxanası Özbəkistanın tarixi kitabxanasıdır, sözügedən kitabxanada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Azərbaycana həsr edilmiş daimi guşə də vardır.

В рамках традиционной «Недели книг», организуемой ежегодно в Республике Узбекистан, в исторической библиотеке «Туран» города Ташкента, были выставлены азербайджанские книги, организованная Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане.
Участники мероприятия в фойе библиотеки ознакомились с выставкой книг, связанных с Азербайджаном.
Ответственная за организационные вопросы библиотеки Дильфуза Дурсиматова открывшая проводимое мероприятие в актовом зале указанной библиотеки, дала информацию о проводимой в Узбекистане традиционной книжной неделе и отметила, что по этому случаю библиотека «Туран» также организовала ряд мероприятий, в рамках которых один день был посвящен исключительно азербайджанским книгам. Д.Дурсиматова выразила благодарность Азербайджанскому Культурному Центру за тесное сотрудничество с библиотекой «Туран», а также за поддержку в организации сегодняшней выставки.
Заместитель директора Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане Надир Алимирзаев поздравив всех с отмечаемым праздником книг подчеркнул, что такая инициатива является прекрасной традицией. Говоря о существующих отношениях между двумя братскими странами, Н.Алимирзаев отметил, что главы стран уделили особое внимание высокому уровню этих отношений, в частности, отношения с братскими тюркоязычными странами являются приоритетом внешней политики Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева. Н.Алимирзаев сообщил, что Азербайджанским Культурным Центром издано более 100 изданий на узбекском языке, и подчеркнул, что эти издания безвозмездно передаются в различные библиотеки Узбекистана и доставляются узбекским читателям. Выразив благодарность библиотеке "Туран" за сотрудничество, Н.Алимирзаев отметил, что они и впредь всегда готовы к тесному сотрудничеству.
Директор Центра культуры Шайхантохурского района города Ташкента Абдулгаим Акбаров, рассказал о древних и тесных литературных - культурных связях между народами Узбекистана и Азербайджана и подчеркнул, что сегодня эти связи ещё более расширяются и развиваются. Говоря о богатстве азербайджанской культуры, Абдулгаим Акбаров отметил, что узбекский народ всегда проявляет большой интерес к этой богатой культуре.
Инспектор Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане, доктор философских наук Каримулла Маммадзаде подчеркнул, что книга занимает важное место в истории человечества, и отметил, что она является важнейшей частью культуры. Отметив, что Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев подписал Указ о праздновании 530-летия великого азербайджанского поэта Мухаммада Физули, К. Маммадзаде сказал, что по этому случаю Азербайджанским Культурным Центром реализовано множество проектов, и самый главный из них – издание на узбекском языке два тома произведений великого поэта.
Затем выступила поэтесса-журналист Назира Арипова и рассказала об азербайджанской литературе, подчеркнула, что в число выставленных книг входят ценные произведения представителей этой литературы.
В завершение по желанию участников мероприятия К. Маммадзаде дал обширную информацию о книге “Xurshidga yetar boshim” («Достигну солнца»), которая представляет собой перевод произведений известной азербайджанской поэтессы, дочери карабахского хана Хуршидбану Натаван, переведенной и опубликованной по проекту Азербайджанского Культурного Центра
Отметим, что библиотека «Туран» является исторической библиотекой Узбекистана, в указанной библиотеке также имеется постоянный уголок, посвященный Азербайджану по инициативе и организации Азербайджанского Культурного Центра.