https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_13615e95bbba02bd736843f3c_o.jpg
Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon təşkilatı və “Z.Xəlilov küç. 33” (Bakı Dövlət Universiteti) ərazi partiya təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycanın ekoloji siyasətinin banisidir” adlı tədbir keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib. Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Giriş nitqi ilə çıxış edən “Z.Xəlilov küç. 33” (Bakı Dövlət Universiteti) ərazi partiya təşkilatının sədri, professor Zahid Cəfərov bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev 1993-cü ilin yayında xalqın təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıtdıqdan sonra ölkədə yaranan ictimai-siyasi sabitlik şəraitində ardıcıl və düşünülmüş yeni ekoloji siyasətin aparılmasına başlanılıb. Ümummilli Liderin ekoloji siyasət strategiyası onun çıxışlarında, nitqlərində aydın ifadə olunub və ölkə qanunvericiliyində öz əksini tapıb. Bu siyasət Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
YAP-ın Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev bildirib ki, 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi və ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP 29) kimi nüfuzlu beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməsi tarixi hadisə, Azərbaycana göstərilən böyük etimaddır. Bu etimadın təməlində isə Ulu Öndər Heydər Əliyev siyasətini, ideyalarını layiqincə davam etdirən Prezident İlham Əliyev dayanır. Qeyd olunub ki, Azərbaycanda yürüdülən ekoloji siyasətin əsas məqsədi indiki və gələcək nəsillərin ehtiyaclarını təmin etmək naminə təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadə etməkdir.
BDU-nun Tarix fakültəsinin Azərbaycan tarixi kafedrasının müdiri Azad Rzayev diqqətə çatdırıb ki, Heydər Əliyev ekoloji siyasət strategiyasında ağac əkmək, meşələri, yaşıllıqları qorumaq işlərinə hər zaman geniş yer verib. Ulu Öndərin ətraf mühitin qorunması, təbii sərvətlərdən səmərəli istifadə siyasətinin Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi ekologiyanın mühafizəsi sahəsində yeni uğurların əldə olunmasına təkan verib.
BDU-nun Coğrafiya fakültəsinin dekanı Məqsəd Qocamanov isə bildirib ki, ölkəmizdə 2003-cü ildə “Ekoloji cəhətdən davamlı sosial-iqtisadi inkişaf üzrə Milli Proqram” qəbul olunub. Minilliyin inkişaf məqsədlərindən biri olan davamlı inkişaf prinsipləri dövlət siyasətinin tərkib hissəsi kimi həyata keçirilir. Bu istiqamətdə çirklənmiş ərazilərin bərpası, meşə ilə örtülü ərazilərin artırılması, bitki və heyvanat aləminin qorunması, quru ərazilərdə torpaqların münbitləşdirilərək yaşıllaşdırılması, Xəzər dənizinin sahillərinin, sularının, canlı aləminin mühafizəsi, iqlim dəyişikliklərinin zərərli təsirlərinin azaldılması başlıca fəaliyyət proqramı kimi həmişə diqqət mərkəzindədir.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_13615e95bbba02bd736843f3c_o.jpg
Ясамальская районная организация партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) и территориальная партийная организация «ул. З. Халилова. 33» (Бакинский государственный университет) при совместной организации провели мероприятие под названием «Великий лидер Гейдар Алиев – основоположник экологической политики Азербайджана».
Председатель территориальной партийной организации «ул. З. Халилова. 33» (Бакинский государственный университет), профессор Захид Джафаров отметил, что с возвращением к власти в 1993 году великого лидера Гейдара Алиева в стране началась последовательная и продуманная экологическая политика. Стратегия экологической политики общенационального лидера четко выражена в его речах и выступлениях и отражена в законодательстве страны. Эту политику успешно продолжает Президент Ильхам Алиев, - подчеркнул Захид Джафаров.
Председатель Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияр Набиев сообщил, что объявление 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» и выбор нашей страны местом проведения 29-ой сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменение климата (COP 29) является историческим событием, знаком большого доверия, оказанное Азербайджану. Отмечено, что основной целью экологической политики в стране является эффективное использование природных ресурсов для удовлетворения потребностей нынешнего и будущих поколений.
Заведующий кафедрой факультета истории Азад Рзаев отметил, что Гейдар Алиев в своей стратегии экологической политики всегда отводил большое место посадке деревьев, охране лесов и зеленых насаждений. По мнению Азада Рзаева, успешное продолжение Президентом Ильхамом Алиевым политики великого лидера придаст импульс к достижению новых успехов в области охраны окружающей среды.
Декан географического факультета Мексед Годжаманов напомнил, что в 2003 году принята «Национальная программа экологически устойчивого социально-экономического развития». Потому восстановление загрязненных территорий, увеличение площади лесных покровов, защита флоры и фауны, удобрение и озеленение земель в засушливых районах, охрана берегов, вод, живого мира Каспийского моря, уменьшение последствий изменения климата всегда находятся в центре внимания.