https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_204e9f3bf92827faa34a3f274_o.jpg
İşğaldan azad edilmiş Xocalı rayonunun Malıbəyli kəndi ərazisində aprel ayının 24-də insan qalıqlarının aşkar olunması barədə məlumat daxil olub.
innews.media xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu və Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyası birgə məlumat yayıb.
Məlumata görə, Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasında (Dövlət Komissiyası) təmsil olunan qurumların, o cümlədən Baş Prokurorluq, Dövlət Komissiyasının İşçi qrupu, Səhiyyə Nazirliyinin Məhkəmə-Tibbi Ekspertiza və Patoloji Anatomiya Birliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyi, ANAMA və Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Antropologiya İnstitunun peşəkar mütəxəssis heyəti dərhal əraziyə ezam edilib.
İlkin araşdırma zamanı məlum olub ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq və abadlıq işləri zamanı Xocalı rayonunun Malıbəyli kəndi ərazisində (1988-ci ildə yeni salınmış “Məhəllə” adlanan ərazi) torpaq səthi üzərində insan qalıqları aşkar olunub.
Keçirilən baxış istintaq hərəkəti zamanı qazıntı işləri aparılarkən ən azı 6 nəfərə aid olduğu ehtimal edilən sümük fraqmentləri aşkar edilib.
Hazırda ərazidə olan insan qalıqlarının tam aşkar edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilməklə, sümük fraqmentləri üzrə zərərçəkmişlərin şəxsiyyətinin, onların torpaqda qalma müddətinin müəyyən edilməsi məqsədilə məhkəmə-tibb ekspertləri və mütəxəssislərin iştirakı ilə baxış davam etdirilir, eləcə də digər zəruri prosessual hərəkətlər icra edilir.
Faktla bağlı Baş Prokurorluğun Kriminalistika və informasiya texnologiyaları idarəsində araşdırma aparılır. Nəticəsi barədə ictimaiyyətə əlavə məlumatın verilməsi təmin ediləcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_204e9f3bf92827faa34a3f274_o.jpg
24 апреля поступила информация об обнаружении человеческих останков на территории села Малыбейли освобожденного от оккупации Ходжалинского района.
Как сообщает innews.media, Генеральная прокуратура Азербайджанской Республики и Государственная комиссия по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести лиц распространили в связи с этим совместное сообщение.
В сообщении говорится, что экспертная группа, состоящая из представителей различных учреждений, включая Прокуратуру, Рабочую группу Государственной комиссии, Ассоциацию судебной медицины и патологической анатомии Министерства здравоохранения, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Агентство Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA), Институт археологии и антропологии Национальной академии наук, была немедленно направлена на место происшествия. Предварительное расследование установило, что лица, занятые в восстановлении и благоустройстве освобожденных территорий, обнаружили человеческие останки на поверхности земли в районе села Малыбейли Ходжалинского района, известном также как местность под названием Məhəllə, построенном в 1988 году.
В ходе осмотра, проведенного в рамках следственных действий, были обнаружены фрагменты костей, предположительно принадлежащие не менее чем шести лицам.
В настоящее время с участием судебно-медицинских экспертов и специалистов продолжаются работы по полному обнаружению человеческих останков на территории, а также проводится осмотр фрагментов костей с целью определения личности пострадавших и срока их пребывания на земле, а также выполняются другие необходимые процессуальные действия.
По данному факту Управлением криминалистики и информационных технологий Генеральной прокуратуры проводится расследование. Дополнительная информация о результатах будет предоставлена общественности.