https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_ba1217f350e1878d43a9d8092_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və “Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 23 aprel - Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Gününə həsr olunmuş Kitab Sərgisi keçirilir.
BDU-nun həyətində keçirilən sərgidə ölkənin 30-dək tanınmış nəşriyyatı və kitab mağazası iştirak edir.
Sərginin açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev bildirib ki, bu il ölkənin ən böyük elm, təhsil, mədəniyyət məbədi olan Bakı Dövlət Universiteti 105 illik yubileyini qeyd edir. Bu münasibətlə qəbul edilən Tədbirlər Planı çərçivəsində il ərzində müxtəlif ictimai, dövlət qurumları ilə birgə layihələr, tədbirlər keçiriləcək. Əliş Ağamirzəyev “Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” İctimai Birliyi ilə birgə keçirilən sərginin də bu məqsədə xidmət etdiyini bildirib: “Aprelin 23-ü bütün dünyada Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü kimi qeyd olunur. Kitab yeganə informasiya daşıyısıdır ki, sistemli, akademik bilik verir. Bu baxımdan sərgi tələbələrin böyük marağına səbəb olacaq”.
“Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” İctimai Birliyinin sədri Şəmil Sadiq isə kitab sərgilərinin gənclərin oxu mədəniyyətinin və dünyagörüşünün formalaşmasında mühüm əhəmiyyətini qeyd edib. O bildirib ki, 30-a yaxın nəşriyyatı birləşdirən “Azərbaycan Nəşriyyatları Assosiasiyası” fəaliyyət göstərdiyi 4 il ərzində 20-dək sərgi keçirib. Sərgidə iştirak edən nəşriyyatlar tələbələr üçün xüsusi güzəştlər nəzərdə tutublar. O, sərginin tələbələr tərəfindən maraqla qarşılanacağına əminliyini bildirib.
“Ümumdünya Kitab və Müəlliflik Hüququ Günü”nə həsr olunmuş Kitab Sərgisi günün sonunadək davam edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_ba1217f350e1878d43a9d8092_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Общественное объединение «Ассоциация издательств Азербайджана» совместно организовали книжную выставку, посвященную 23 апреля – Всемирному дню книги и авторского права.
В выставке, проведенной во дворе БГУ, приняли участие около 30 известных издательств и книжных магазинов страны.
Выступая на открытии выставки, проректор БГУ Алиш Агамирзаев сказал, что в этом году БГУ отмечает свое 105-летие. В рамках принятого по этому случаю Плана мероприятий в течение года будут реализованы различные проекты и мероприятия. Алиш Агамирзаев сообщил, что этой цели служит и выставка, проводимая совместно с Общественным объединением «Ассоциация издательств Азербайджана»: «23 апреля во всем мире отмечается как Всемирный день книги и авторского права. Книга — единственный носитель информации, дающий систематические, академические знания».
Председатель Общественного объединения «Ассоциация издательств Азербайджана» Шамиль Садиг отметил важность книжных выставок в формировании культуры чтения и мировоззрения молодежи. По его словам, за 4 года своей деятельности Ассоциация издательств Азербайджана, объединяющая около 30 издательств, провела до 20 выставок.