https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b6d8f591c6c83ed41f6950cdf_o.jpg
23 aprel 2014-cü il tarixində Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun yeni terminalı ilk qonaqlarını qəbul etmişdir. Bu, ölkənin mülki aviasiyasının inkişafında, yeni imkanların açılmasında, sərnişinlər üçün daha rahat şəraitin yaradılmasında mühüm addım idi.
İki uçuş-enmə zolağı, 89 təyyarə dayanacağı və saatda 20-dən çox reysə xidmət göstərmək imkanı olan Bakı aeroportu dünyanın ən böyük təyyarələrini qəbul edə bilən azsaylı hava limanlarından biridir.
10 il ərzində paytaxt hava limanında 36 milyondan çox sərnişinə xidmət göstərilmişdir. Bakı aeroportunun ümumi sərnişin ötürmə qabiliyyəti ildə 9 milyon nəfərdir; buradan gündə 15 mindən çox sərnişin keçir və 130-dan artıq reys yerinə yetirilir. Təkcə ötən il hava limanı 5,8 milyon sərnişinə xidmət göstərmişdir ki, bu da qlobal aviasiya üçün rekord il hesab edilən 2019-cu ilin nəticələrini 23,5% ötmüşdür. İldən-ilə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun tranzit qovşağı kimi rolu da artmaqdadır. 2023-cü ildə tranzit sərnişinlərin sayı 142% artaraq 162 min nəfərə çatmışdır.
Son illərdə müşahidə olunan sərnişin axınındakı artımı qarşılamaq və səyahət təcrübəsini yaxşılaşdırmaq məqsədilə bir sıra infrastruktur layihələri həyata keçirilmiş və innovativ həllər uğurla tətbiq edilmişdir. Bununla yanaşı, Bakı hava limanının tarixində hər il onun regionda aparıcı hava qovşağı statusunu təsdiqləyən nailiyyətləri ilə yadda qalmışdır. 2024-cü il də istisna olmadı, bu il Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu Skytrax World Airport Awards mükafatına görə yeddinci dəfə “Mərkəzi Asiyanın/MDB-nin ən yaxşı hava limanı” və üçüncü dəfə “Mərkəzi Asiyanın/MDB-nin ən yaxşı hava limanı işçisi” nominasiyalarının qalibi olub.
Beləliklə, bu gün Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu inamla inkişaf edir və bütün sərnişinlərinin ehtiyac və gözləntilərini ödəməyə, onların səyahətlərini rahat və təhlükəsiz etməyə çalışır. Paytaxt hava limanı aviasiya sənayesinin əsas oyunçularından biri rolunda çıxış edərək təkcə regionda deyil, həm də dünyada ən müasir hava limanlarından biri olmağı qarşına məqsəd qoyub.

Международный аэропорт Гейдар Алиев: путь к развитию
Международный аэропорт Гейдар Алиев: путь к развитию Международный аэропорт Гейдар Алиев: путь к развитию
23 апреля 2014 года новый терминал Международного аэропорта Гейдар Алиев принял первых своих гостей. Это стало важным шагом в развитии гражданской авиации страны, открывшим новые возможности и создавшим более комфортные условия для пассажиров.
Бакинский аэропорт, обладающий двумя взлетно-посадочные полосами, 89 стоянками для самолетов и способностью обслуживать более 20 рейсов в час, является одним из немногих аэропортов, способных принимать самые большие самолеты в мире.
За 10 лет в столичном аэропорту было обслужено более 36 миллионов пассажиров. Общая пропускная способность Бакинского аэропорта — 9 миллионов человек в год; в день отсюда проходят более 15 тысяч пассажиров и выполняется свыше 130 рейсов. Только за прошлый год аэропорт обслужил 5,8 миллионов пассажиров, что превысило на 23,5% результаты 2019 года, считавшегося рекордным для мировой авиации. С каждым годом возрастает также роль Международного аэропорта Гейдар Алиев как транзитного узла. В 2023 году количество транзитных пассажиров выросло на 142% и достигло 162 тысяч человек.
За последние годы были реализованы ряд инфраструктурных проектов и успешно внедрены инновационные решения, направленные на удовлетворение растущего пассажиропотока и улучшение опыта путешествий. Кроме того, каждый год в истории Бакинского аэропорта запомнился достижениями, подтверждающими его статус ведущего аэропорта региона. 2024 год не стал исключением, в этом году Международный аэропорт Гейдар Алиев стал победителем премии Skytrax World Airport Awards в седьмой раз в номинациях «Лучший аэропорт Центральной Азии/СНГ» и в третий раз «Лучший аэропортовый персонал Центральной Азии/СНГ».
Таким образом, сегодня Международный аэропорт Гейдар Алиев уверенно развивается и старается удовлетворить потребности и ожидания всех своих пассажиров, сделать их путешествие комфортным и безопасным. Столичный аэропорт, выступая одним из основных игроков авиационной отрасли, стремится стать одним из самых современных аэропортов не только в регионе, но и в мире.