https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_93048d3661bdac5984a5b207b_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov BMT Baş Assambleyasının tədbiri çərçivəsində Beynəlxalq Enerji Agentliyinin (IEA) icraçı direktorunun müavini Meri Burs Uorlik ilə görüşüb.
Görüşdə enerji sahəsində və COP29 çərçivəsində əməkdaşlığa dair məsələlər müzakirə edilib. Azərbaycanda bərpa olunan enerji istehsal güclərinin yaradılması, şəbəkəyə inteqrasiyası, dənizdə külək enerjisindən istifadə və müxtəlif istiqamətlərdə “yaşıl enerji” dəhlizləri layihələrinin həyata keçirilməsi ilə bağlı yeniliklərdən bəhs olunub. Həmçinin “Bərpa Olunan Enerji və Enerji Səmərəliliyinə dair Qlobal Vəd” və “Qlobal Metan Vədi” təşəbbüslərinə qoşulan Azərbaycanın enerji səmərəliliyi, emissiyaların azaldılması üzrə gördüyü tədbirlər nəzərdən keçirilib. Bu istiqamətdə “EU4Energy” proqramı çərçivəsində IEA tərəfindən hazırlanmış “Azərbaycan üçün Enerji Səmərəliliyi üzrə Yol Xəritəsi”nin layihəsi müzakirə edilib və bu sənədin əhəmiyyəti öhdəliklərə töhfə aspektində dəyərləndirilib.
Söhbət zamanı COP29-un gündəliyindəki prioritetlər, o cümlədən yeni qlobal kollektiv maliyyə kəmiyyətlərinin qəbulu və Milli Səviyyədə Müəyyən Edilmiş Töhfələrin (NDC) yenilənməsi üzrə Azərbaycanın təşviqedici fəaliyyəti və IEA ilə bu çərçivədə intensiv əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_93048d3661bdac5984a5b207b_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov met with Mary Burce Warlick, the Deputy Executive Director of the International Energy Agency (IEA) within the UN General Assembly.
During the meeting, issues related to cooperation in the energy sector and within COP29 were discussed. Innovations related to the establishment of renewable energy production capacities in Azerbaijan, its integration into the network, the use of offshore wind energy and the implementation of green energy corridors projects in various directions were discussed. Also, the measures taken by Azerbaijan, which joined the initiatives Global Promise on Renewable Energy and Energy Efficiency and Global Methane Promise, on energy efficiency and emission reduction were considered. In this regard, the project of the Energy Efficiency Roadmap for Azerbaijan developed by the IEA within the framework of the EU4Energy program was discussed and the importance of this document was evaluated in terms of contribution to obligations.
During the conversation, the priorities of the COP29 agenda, including the adoption of new global collective financial quantified goal and Azerbaijan’s activities to promote the updated Nationally Determined Contributions (NDC) and intensive cooperation with the IEA in this context, were exchanged.