Səhiyyə Nazirliyi və nazirliyin akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi tərəfindən Füzuli şəhərində ikigünlük oftalmoloji səyyar müayinələr təşkil edib
Səhiyyə Nazirliyi “İşğaldan azad olunmuş ərazilərə Böyük Qayıdış” Proqramı çərçivəsində vətəndaşlar arasında müxtəlif istiqamətlərdə tibbi müayinələr, eyni zamanda sağlamlığın təşviqi istiqamətində maarifləndirici aksiyaların keçirilməsini davam etdirir.
Nazirliyin təşkilatçılığı ilə keçirilən növbəti belə tədbir görkəmli alim oftalmoloq, akademik Zərifə Əliyevanın anadan olmasının 101 illiyinə həsr olunub. Səhiyyə Nazirliyi akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinin Səyyar Klinikası tərəfindən Füzuli şəhərində ikigünlük oftalmoloji tibbi müayinələr keçirilib.
İkigünlük səyyar oftalmoloji müayinələrin keçirilməsində əsas məqsəd vaxt itirmədən, yerindəcə operativ şəkildə vətəndaşların müayinə edilməsi, görmə qabiliyyətinin zəifləməsinin qarşısının alınması, görmə patologiyasının erkən diaqnostikasının aşkarlanması və müalicələrin təyin olunmasıdır.
Tibbi aksiyanın ilk günündə 100-dən artıq sakin oftalmoloji müayinədən keçib. Müayinələr əsasında vətəndaşlarda refraksiya patologiyası, presbiopiya, miopik astiqmatizm, allergik konyunktivit, quru göz sindromu və digər xəstəliklər aşkar olunub.
Aksiyadakı müayinələr əsasında göz xəstəlikləri ilə bağlı ümumi monitorinqlər aparılıb və əldə edilən nəticələr müzakirə olunub. Eyni zamanda, ciddi problemlərlə üzləşən və çətin əməliyyat tələb olunan pasiyentlərin akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzinə gəlmələrinə şərait yaradılıb.
Ümumilikdə, ikigünlük oftalmoloji aksiya çərçivəsində 200-dən artıq vətəndaşın müayinədən keçməsi nəzərdə tutulub.
Aksiya zamanı bildirilib ki, vaxtında müayinə və müalicə etməklə, görmə qabiliyyətinin zəifləmə hallarının 80 faizinin qarşısını almaq mümkündür. Diqqətə çatdırılıb ki, akademik Zərifə Əliyeva adına Milli Oftalmologiya Mərkəzi tərəfindən rayonlarda əhaliyə təmənnasız oftalmoloji xidmət göstərmək üçün 2005-ci ildə Avtomobil Səyyar Klinikası, 2018-ci ildən Mərkəzinin Səyyar Qatarı fəaliyyətə başlayıb.
Qeyd edək ki, Səhiyyə Nazirliyi tərəfindən işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də davamlı olaraq tibbi müayinələrin və maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.

Министерство здравоохранения и Национальный центр офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой организовали в Физули двухдневное мобильное офтальмологическое обследование
В рамках программы «Великое возвращение на освобожденные от оккупации территории» Министерством здравоохранения продолжаются мероприятия по пропаганде здорового образа жизни среди граждан, а также проведению медицинских осмотров.
Очередное подобное мероприятие, организованное Минздравом, приурочено к 101-летию со дня рождения выдающегося ученого- офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой. Так, Мобильная клиника Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой Министерства здравоохранения организовала в городе Физули двухдневное мобильное офтальмологическое обследование.
Основной целью офтальмологической акции является оперативное обследование граждан на месте, предотвращение ухудшения зрения, выявление ранней патологии зрения и назначение соответствующего лечения.
В первый день медицинской акции более 100 жителей прошли офтальмологический осмотр. По результатам обследований у некоторых граждан выявлены рефракционная патология, пресбиопия, миопический астигматизм, аллергический конъюнктивит, синдром сухого глаза и другие заболевания.
На основании обследований был проведен общий мониторинг заболеваний глаз и обсуждены полученные результаты. В то же время, для пациентов, столкнувшихся с серьезными проблемами и нуждающихся в сложных операциях, созданы условия для посещения Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой.
В целом в рамках двухдневной офтальмологической акции планируется обследование более 200 граждан.
В ходе акции было отмечено, что при своевременном обследовании и лечении можно предотвратить 80 процентов случаев нарушения зрения. Было доведено до внимания, что для оказания бесплатных офтальмологических услуг населению в регионах в 2005 году была создана мобильная клиника Национального центра офтальмологии имени академика Зарифы Алиевой, а в 2018 году запущен мобильный поезд Центра.
Следует отметить, что Министерство здравоохранения планирует регулярно проводить медицинские осмотры и информационно-просветительские мероприятия на территориях освобожденных от оккупации.