https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_2478b13afbee30d233c976305_o.jpg
Festival rəssam Ülviyyə Sadıxovanın çıxışı ilə başlayıb. Əsərlərin sərgisindən və festivalın ab-havasından ilhamlanan rəssam ilin bu gözəl və romantik vaxtının canlı xatirələrindən və enerjisindən istifadə edərək, öz rəngarəng bahar obrazını qonaqlar qarşısında canlandırıb.
Fotoqraflar Valeri Bazrux, İradə Əsədova, Aydin Mehdiyev, Vsevolod Tsurikov, Hikmət Sadıxov, Veronika Qriqoryeva, Coşqun Süleymanov, Nurziyə Xəlilova, Əhməd Hatəmzadə və Rüstəm Hüseynov festivala həsr olunmuş, ortaq konsepsiya - sevgi, baharı birlikdə nümayiş etdirmək üçün birləşən əsərlərini təqdim ediblər. ilin ən ruhlandırıcı və çiçəklənən vaxtında isti, romantik və rahat Bakı. Hər bir müəllif kadrda öz obrazının vizual təcəssümünü təqdim etdi.
Məşhur musiqiçi Araz Hümbətli (ArazÔzarA) mövsümün ən romantik hadisəsinin ab-havasını tamamlayan bir neçə ilhamlı kompozisiya ifa edib. Sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Alena İnyakina festivalın qonaqlarını daha bir musiqi sürprizi ilə sevindirdi. Onun fortepiano ifası tədbirə gələn hər kəsi sevindirdi.
Festivalın ideyası Bakıya, fotoqrafiyaya və həyatın özünə aşiq olan istedadlı yaradıcı insanları birləşdirmək məqsədi kimi yaranıb. Festival panoramik pəncərələri mərkəzi prospektə və Hökumət Evinin binasına baxan Rus Evində keçirilir. Pəncərədən kənarda möhtəşəm hava və isti yazın valehedici panoraması festivala xüsusi atmosfer ab-havası bəxş etdi.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_2478b13afbee30d233c976305_o.jpg
Фестиваль начался с перфоманса художницы Ульвии Садыховой. На глазах у гостей, вдохновленная экспозицией работ и атмосферой фестиваля, художница нарисовала свой красочный образ весны, используя яркими воспоминания и энергию этого прекрасного и романтичного времени года.
Фотографы Валерий Базрух, Ирада Асадова, Айдын Мехтиев, Всеволод Цуриков, Хикмет Садыхов, Вероника Григорьева, Джошгун Сулейманов, Нурзия Халилова, Ахмед Хатамзаде и Рустам Гусейнов представили свои работы, посвященные фестивалю, объединенные общей концепцией ― показать вместе любовь, весну и теплый, романтичный и уютный Баку в самое вдохновляющее и цветущее время года. Каждый автор представил визуальное воплощение своего образа в кадре.
Известный музыкант Араз Гумбатлы (ArazÔzarA) исполнил несколько вдохновенных композиций, которые дополнили атмосферу самого романтичного события сезона. Еще одним музыкальным сюрпризом гостей фестиваля порадовала доктор философии по искусствоведению Алена Инякина. Ее исполнение на фортепиано восхитило всех присутствуюших.
Идея фестиваля зародилась как цель объединить талантливых творческих людей, влюбленных в Баку, в фотографию и в саму жизнь. Фестиваль проходит в Русском доме, панорамные окна которого смотрят на центральный проспект и здание Дома правительства. Завораживающая панорама великолепной погоды и тёплой весны за окном придала особый атмосферный антураж фестивалю.
Мероприятие состоялось в рамках фотоклуба Русского дома, куратором которого является Всеволод Цуриков.