https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_84235213a771f546cf0484ec8_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının Tarix müəllimliyi ixtisası üzrə III kurs tələbələrinin “Osmanlı tarixi” dərsində “Osmanlının yerləşdirmə tarixi və yoxa çıxmış kəndlər” mövzusunda mühazirə keçirilib. Mühazirəni “Erasmus” mübadilə proqramı çərçivəsində BDU-ya gələn Türkiyənin Tokat Qaziosmanpaşa Universitetinin Tarix bölümünün rəhbəri, professor Alpaslan Demir oxuyub.
Mühazirədə professor Alpaslan Demir Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurası (TÜBİTAK) tərəfindən maliyyələşdirilən “Yoxa çıxmış kəndlər” layihəsi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, layihə çərçivəsində Türkiyənin Konya, Manisa və Sivas şəhərlərinə bağlı yoxa çıxmış kəndlərlə bağlı araşdırma aparılıb. Ümumilikdə Türkiyə coğrafiyasında 50-60%-ə qədər yoxa çıxmış kəndin olduğu müəyyənləşdirilib. Mühazirədə bu problemin səbəb və nəticələri haqqında ətraflı məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_84235213a771f546cf0484ec8_o.jpg
На уроке «История Османского государства» группы SABAH по специальности «Преподавание истории» Бакинского государственного университета (БГУ) прошла лекция на тему «История расселения османцев и исчезнувшие селения». Лекцию в рамках программы обмена Erasmus прочитал профессор Алпаслан Демир из Университета Токат Газиосманпаша Турции.
В лекции профессор Алпаслан Демир представил информацию о проекте «Исчезнувшие деревни», финансируемом Советом научных и технологических исследований Турции (TÜBİTAK). Гость рассказал, что в рамках проекта проводились исследования исчезнувших деревень вокруг городов Конья, Маниса и Сивас. В целом установлено, что в Турции исчезли 50-60% селений. На лекции дана подробная информация о причинах и последствиях этой проблемы.